Nie jestes połączony. Newsletter może zawierać informacje dostępne jedynie kiedy jesteś online.

Newsletter Krzyżowa

Newsletter Krzyżowa

Szanowni Państwo,

 

Serdecznie witamy we wrześniowym numerze naszego Newslettera. Mamy nadzieję, że tematy w nim zawarte zainteresują Państwa równie mocno co, we wiosennym jego wydaniu, bo lato w Krzyżowej to najgorętszy okres nie tylko pod względem pogody, ale również ilości wydarzeń, które się u nas odbywają!

 

Letnie miesiące w Krzyżowej w tym roku przebiegały w muzycznych klimatach. Muzyczne lato otworzył pierwszy polsko-ukraiński projekt MUSIC FOR FUTURE! Było dużo emocji i wzruszeń, ponieważ cała orkiestra była tworzona od początku w Krzyżowej i nawiązywała do aktualnych wydarzeń w Ukrainie. Muzycznych przygód w Krzyżowej było jednak znacznie więcej, w tym roku odbyła się już VIII edycja Festiwal Krzyżowa-Music, w ramach którego miało miejsce aż 11 koncertów, na których zagrali światowej sławy muzycy. W naszym FORUM przeczytają państwo refleksje Matthiasa von Hülsena o tegorocznej edycji Festiwalu Krzyżowa-Music. Klasyczna muzyka od profesjonalistów to nie wszystko, w wakacje gościliśmy uczestników warsztatów SUZUKI,  "Uczniowie mistrzów", a także 30 edycję projektu Międzynarodowej Przyjaźni Muzycznej “Poprzez muzykę ku przyjaźni… poprzez przyjaźń ku muzyce”. Oczywiście w trakcie lata mieliśmy też okazję pouczyć się tańca na Festiwalu Flamenco, który jak co roku towarzyszył gitarzystom i gitarzystkom podczas Summer Guitar Festival, czy potowarzyszyć uczestnikom międzynarodowej inkluzywnej wymiany "Festiwal Tańca".

 

Lato przyniosło do Krzyżowej piękną pogodę i wiele wymian młodzieżowych, których bardzo nam brakowało – po dłuższej przerwie związanej z pandemią – liczne wymiany i zajęcia z młodzieżą wróciły do codzienności w Krzyżowej. Mamy za sobą już kilkanaście wymian szkolnych, a o niektórych z nich piszemy w dalszej części Newslettera. Swoją refleksją na temat „co jest udanym projektem młodzieżowym” podzieliła się z nami w naszym FORUM Liubov Shynder, specjalistka ds. projektów edukacyjnych MDSM Krzyżowa.

 

W tym samym, letnim czasie, na naszym ośrodku wciąż przebywa ok. 50 osób, którym zapewniamy schronienie, wyżywienie, najpotrzebniejsze rzeczy. O wszystkich naszych inicjatywach związanych z obecnością gości z Ukrainy możecie Państwo przeczytać na naszej stronie w zakładce KRZYŻOWA DLA UKRAINY. Znajdziecie tam też informację, jak możecie nam pomóc w tych działaniach, przekazując darowizny na rzecz przebywających w naszym ośrodku uchodźców. Chcemy pomagać osobom uciekającym przed wojną tak długo, jak będzie to potrzebne, a będzie to możliwe tylko dzięki Waszemu wsparciu.

 

W tym newsletterze znajdą Państwo także aż 2 oferty pracy! Serdecznie zapraszamy zainteresowane osoby do rekrutacji na stanowiska:

      Specjalistka/specjalista ds. komunikacji i marketingu - pół etatu

      Specjalista(ka) ds. organizacji projektów (Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży) - pełen etat

 

Redakcja Newslettera

 

 

‍FORUM KRZYŻOWA 

image

Matthias von Hülsen: Relacja z ósmej edycji festiwalu Krzyżowa-Music

Ósma edycja festiwalu Krzyżowa-Music zakończyła się 4 września V symfonią Schuberta poprowadzoną przez Viviane Hagner. Wybranych pięćdziesięcioro muzyków i muzyczek ze wszystkich zakątków świata ponownie zebrało się w tym roku wokół naszej dyrektorki artystycznej, aby intensywnie ćwiczyć czterdzieści pięć arcydzieł muzyki kameralnej, które zaprezentowali następnie podczas jedenastu, okraszonych oklaskami, koncertów. Oprócz wielkich klasyków zabrzmiało wiele rzadko lub prawie nigdy nie granych utworów. Wyjątkowo dużo miejsca, podczas festiwalu otrzymała w tym roku także muzyka współczesna, którą grała na każdym koncercie nasza wspaniała grecka kompozytorka-rezydentka Konstantia Gourzi.


Ta, ponad wszelkimi językowymi i kulturowymi granicami, łącząca siła muzyki była szczególnie poszukiwana w tym naznaczonym kryzysami i wojną roku. W czasie trwania festiwalu Krzyżowa-Music, dzieliliśmy Krzyżową z gośćmi z Ukrainy, którzy znaleźli tam schronienie. Jako, że trwały jeszcze wakacje, ich letnie życie i zabawy dzieci odbywały się głównie na dziedzińcu, co dodawało Krzyżowej, wręcz radosnej atmosfery.


image

Wyzwania i sukcesy oraz wyzwania, które zaliczam do sukcesów - Liubov Shynder

Wyzwania i sukcesy oraz wyzwania, które zaliczam do sukcesów - Liubov Shynder

Liubov Shynder , MDSM Krzyżowa

Piszę ten wpis kilka dni od wyjazdu polsko-niemiecko-francuskiej grupy młodzieżowej z Krzyżowej, którą, za inspiracją uczestniczek tego projektu, nazwaliśmy projektem „Jazda!”.

Ta hasłowa nazwa to ostatnio rzadkość wśród naszych projektów. Nazwy, których najczęściej używamy, opisują treść lub formę projektu w sposób bezpośredni.  Dlatego właśnie „Jazda!” spotkała się z lekkim zdumieniem ze strony koleżanek, ale też z radością, po tym jak poznały skąd ta nazwa się wzięła, dlaczego właśnie “Jazda”.

Dlatego też tą radością chcę podzielić się również na blogu pedagożki.


‍OSTATNIE WYDARZENIA

image

Przedstawiciele Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie z wizytą w Krzyżowej – 11.05.2022


W środę, 11 maja, w ramach podróży po Dolnym Śląsku, Krzyżową odwiedzili przedstawiciele Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie.

Nasi goście zwiedzili ośrodek Fundacji, a podczas oprowadzania poznali historię Krzyżowej – miejsca dialogu, porozumienia i pojednania. Spotkanie było okazją do zaprezentowania aktualnej działalności Fundacji, która zgodnie ze swoim dziedzictwem realizuje misję budowania mostów w Europie. Więcej o wartościach Krzyżowej przedstawicielom Wspólnoty opowiedział dr hab. Robert Żurek – dyrektor zarządzający Fundacji, podczas wykładu „Demokracja w Krzyżowej”.


image

Krzyżowa dla Ukrainy - dwa koncerty polsko-ukraińskiej orkiestry “Music for Future”, 09-10.06.2022 r.

W ubiegłym tygodniu, 09.06.2022 r., nasi goście z Ukrainy, uczestnicy i uczestniczki wymian w MDSM Krzyżowa, mieszkańcy wsi oraz odwiedzający mogli uczestniczyć w przedpremierowym koncercie polsko-ukraińskiej orkiestry “Music for Future” . Młodzi i bardzo zdolni muzycy z Polski i z Ukrainy ćwiczyli w ten sposób przed kolejnym, jakże ważnym wydarzeniem, które miało miejsce w kolejnym dniu, czyli koncertem w Kościele Pokoju w Świdnicy.

Dyrygentem koncertu był Tomasz Zwoliński.

Repertuar: 

  • Victor Herbert, Serenada na orkiestrę smyczkową, op. 12, 
  • Leoš Janáček, Adagio z Suity na orkiestrę smyczkową, 
  • Wojciech Kilar, Orawa.

Projekt został sfinansowany przez darowiznę Hasso Plattner Foundation i środki Europe Culture Foundation.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.


image

15 - 17.06.2022 Odwiedziny Fundacji Pitzera

W dniach 15-17.06.2022 r. gościła w Krzyżowej delegacja z Fundacji Willy Roberta Pitzera. Od 2016 roku Fundacja Pitzer wspiera działania Fundacji “Krzyżowa” - na początku poprzez przyznanie nagrody im. Eriki Pitzera dla Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży - a od 2021 roku poprzez długoterminowe wsparcie w celu wzmocnienia współpracy międzynarodowej. 

W tym roku przedstawicielom Fundacji Pitzer udało się poznać pracę Fundacji oraz Międzynarodowego Miejsca Spotkań i Miejsca Pamięci na miejscu. Wyjazd został zorganizowany we współpracy z Fundacją imienia Freya von Moltke, a towarzyszyli mu Helmuth Caspar von Moltke i dr Anna Quirin. Podczas pobytu program był bardzo gęsto wypełniony, obejmował między innymi spotkania ze współczesnymi świadkami wydarzeń historycznych Kreisau, wycieczki i prezentacje. Wszystko jednak skupiano się na wymianie się doświadczeń i wzajemnej integracji oraz poznaniu się. 


image

Podróż Fundacji im. Freyi von Moltke 23 - 26.06.2022

W dniach 23 - 26 czerwca 2022 roku gościli w Krzyżowej fundatorzy i darczyńcy Fundacji im. Freyi von Moltke. Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią członkowie sieci Krzyżowa czuli potrzebę, aby w końcu ponownie odwiedzić Krzyżową i wymienić się nowymi pomysłami.
Program wizyty naszych gości, pod względem merytorycznym, zdominowała tematyka "wojny i ucieczki", zarówno w kontekście aktualnym, jak i historycznym.
Zaprezentowana została również nasza wystawa czasowa przedstawiająca przesunięcie Polski na zachód. W rozmowie z politologiem Bartkiem Ostrowskim i dr hab. Robertem Żurkiem, omówiono również polskie podejście do wojny na Ukrainie. 


image

SUZUKI. Warsztaty oraz obóz orkiestrowy dla dzieci i młodzieży w Krzyżowej, 04 - 10.07.2022 r.

IV Warsztaty Suzuki w Krzyżowej –  7 -10 lipca 2022

W czerwcu odbyły się już IV warsztaty Suzuki w Krzyżowej. Uczestnicy brali udział w lekcjach grupowych, grali w zespołach kameralnych i orkiestrze oraz wzięli udział w koncertach solowych oraz koncercie finałowym.

Metoda Suzuki to system uczenia małych dzieci gry na instrumentach muzycznych na zasadzie naśladownictwa, stworzona przez japońskiego skrzypka Shinichi Suzuki. Metoda została opracowana z myślą o wszystkich dzieciach tak, aby każde dziecko mogło nauczyć się grać na skrzypcach, a nie dla kształcenia tylko dzieci wybitnie uzdolnionych.

Zaproszeni nauczyciele: Joanna Jurkiewicz, Anna Koszel, Jolanta Krawczewska (wiolonczela), Paweł Kulczycki, Maria Lojek (Simply Violin), Barbara Plaza, Maria Magdalena Rogowska, Kacper Birula (dyrygent)


image

22. Summer Guitar Festival, 17- 24.07.2022

22. edycja Summer Guitar Festival, odbywa się co roku i gromadzi w Krzyżowej dziesiątki adeptów gry na gitarze oraz znakomitych muzyków z całego świata. W warsztatach i lekcjach mistrzowskich uczestniczyły dzieci, młodzież i dorośli, bowiem jednym z głównych założeń festiwalu jest nie ustalanie granicy wieku. Dzięki temu gitarowe spotkania w Krzyżowej mają wymiar międzypokoleniowy.

Ważnym elementem festiwalu są również koncerty, które odbywają się w Piwnicy pałacu lub w sali wielofunkcyjnej w Krzyżowej, i które są otwarte dla publiczność, więc w festiwalu mogą uczestniczyć nie tylko gitarzyści, ale wszyscy melomani. 

PROGRAM KONCERTÓW:

poniedziałek,18.07

godz. 20.30 – Koncert Andrzeja Olewińskiego „Układanki”
wtorek, 19.07

godz. 20.30 – przesłuchania konkursowe Martinez (gitara klasyczna) – uczestnicy do lat 18
środa, 20.07

godz. 20.30 – przesłuchania konkursowe Takamine (fingerstyle) – uczestnicy do lat 18 i uczestnicy powyżej lat 18..
czwartek, 21.07

godz. 20.30 – przesłuchania konkursowe Martinez (gitara klasyczna) – uczestnicy powyżej lat 18.
piątek, 22.07

godz. 20.30 – koncert: Piotr Restecki – premiera nowej płyty „Home”
sobota, 23.07

godz. 20.00 – Koncert finałowy: Magdalena Czwojda, Piotr Restecki, Marek Pasieczny, Robert Horna, Michał Stanikowski, Krzysztof Pełech, orkiestra gitarowa, laureaci konkursów.
 


image

"Sztuka bez granic" podsumowanie projektu!

Nowy rok szkolny właśnie zapukał do naszych drzwi, a my ciągle wspominamy wspaniałe chwile z wakacji w Krzyżowej. 🥰
W dniach 13-20 sierpnia odbył się polsko-niemiecko-ukraiński projekt "Sztuka bez granic", który kontynuuje krzyżowską tradycję lata artystycznego dla dzieci i młodzieży.
W tym roku projekt został zrealizowany we współpracy z Старочуднівськогутянський ОЗЗСО, с. Старочуднівська Гута, Романівського району i EJF gemeinnützige AG, Kinder - und Jugendhilfeverbund "Schloss Wartenburg".


image

Human, you have rights! Polsko-niemiecko-francuska wymiana młodzieży.

W dniach 06 - 16.08.2022 do Krzyżowej przyjechali uczestnicy i uczestniczki w wieku 15 - 22 lata, na wakacyjną polsko-niemiecko-francuską wymianę młodzieżową „Human, you have rights!“ z artystycznym akcentem i tematyką praw człowieka.

Trójstronna wymiana młodzieży ma na celu spotkanie rówieśników z trzech krajów (Polska, Niemcy, Francja) oraz przy tym wspólne spędzenie czasu w okresie wakacji. Program wymiany zawiera elementy edukacji pozaformalnej i artystycznej.

Nasze zajęcia mają na celu wsparcie kompetencji społecznych i językowych wśród uczestników, a wszystko to w duchu współpracy i poszanowania praw człowieka. Zajęcia będą prowadzone przez międzynarodowy zespół pedagożek z doświadczeniem w edukacji humanistycznej i pozaformalnej.

Podczas wymiany postarają się znaleźć odpowiedzi na następujące pytania:


image

Onboarding Memories III warsztaty – 18 - 25 sierpnia 2022 r.

Onboarding Memories III warsztaty – 18 - 25 sierpnia 2022 r.
Trwają już trzecie warsztaty w ramach projektu Onboarding Memories. Po Niemczech i Francji, następnie ten projekt zabiera uczestników i uczestniczki do Treviso, miasta położonego w pobliżu Wenecji. Ta część projektu miała odbyć się na Litwie, niestety w związku z atakiem Rosji na Ukrainę nie mogło dojść do tego spotkania.
W zamian za to spotkanie odbędzie się w Treviso we Włoszech, a dzięki Fundacji „Krzyżowa” jako partnerowi projektu, uczniowie z Dzierżoniowa po raz kolejny biorą w nim udział.
Uczestnicy i uczestniczki z Francji, Niemiec i Polski spotykają się po raz kolejny z ważnym tematem, którym jest tworzenie wirtualnych przestrzeni wystawienniczych. Podejście techniczne oparte na zdjęciach 360 stopni, jest wymagające technicznie.


image

Zastrzyk energii dla Seniorów! Projekt Dialog Pokoleń!

W projekcie "Dialog Pokoleń" dużo się dzieje. Za nami warsztaty dot. zdrowia Seniora, koncerty w ramach festiwalu Krzyżowa Music, duża część zajęć etnograficznych oraz dot. dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska. Aktualnie Seniorzy biorą udział w warsztatach z rozwoju osobistego, malowania akwarelą oraz taneczno-ruchowych. A za rogiem widać już zbliżające się wyjazdy edukacyjne, warsztaty teatralne i cyfrowe.

 


image

Rok 1990 w krajach byłego bloku wschodniego. Start nowej strony!

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się stroną www.year1990.eu która przedstawia wydarzenia przełomowego roku 1990 w krajach Europy Środkowej i Wschodniej

 

Rok 1990 był punktem zwrotnym w przezwyciężaniu dziedzictwa komunistycznego i kształtowaniu demokracji w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. W większości z nich przyniósł on pierwsze w pełni wolne wybory parlamentarne, prezydenckie i samorządowe.

 

W 1990 roku nastąpiło zjednoczenie obu państw niemieckich. Dla krajów bałtyckich, takich jak np. Litwa, która jako pierwsza w tym regionie ogłosiła swoją niepodległość po 50. latach podległości wobec władzy sowieckiej - był to początek nowej ery.

 


‍CO NOWEGO W KRZYŻOWEJ

WEŹ UDZIAŁ

image

KONKURS dla nauczycieli i nauczycielek! JustNow!

KONKURS dla nauczycieli i nauczycielek oraz osób pracujących z młodzieżą w edukacji pozaformalnej na oryginalny plan warsztatu lub lekcji w tematyce projektu JustNow!

Z radością ogłaszamy rozpoczęcie naboru do konkursu na plan lekcji, który skupiać się będzie wokół jednego lub kilku wybranych tematów z zakresu: 

  • edukacji o prawach człowieka, 
  • międzynarodowego prawa karnego, 
  • uchodźców i migracji,
  • współczesnych kwestii społecznych (takich jak prawa LGBTQIA+, prawa kobiet, zmiany klimatyczne, aktywizm, ekstremizm, polaryzacja), 
  • edukacji medialnej (umiejętność korzystania z mediów, przeciwdziałanie dezinformacji, digital safeguarding). 

Do udziału w konkursie zapraszamy nauczycieli i nauczycielki, edukatorów i osoby pracujące z młodzieżą z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki oraz krajów Partnerstwa Wschodniego.

Zgłoszenia należy przesyłać w formie oryginalnych planów lekcji, warsztatów lub zajęć na jedną lekcję (45 minut) lub dwie sesje (90 minut).


WAŻNE ROCZNICE

image

Polsko-niemiecka dyskusja z arcybiskupem Alfonsem Nossolem.

Dnia 08.08.2022 swoje 90. urodziny obchodził arcybiskup Alfons Nossol - profesor teologii dogmatycznej, emerytowany ordynariusz opolski, wielki ekumenista, orędownik dialogu, członek Rady Honorowej i wielki przyjaciel Fundacji "Krzyżowa".
12 listopada 1989 roku odprawił w Krzyżowej mszę pojednania polsko-niemieckiego, która była kamieniem milowym w procesie pojednania polsko-niemieckiego.

Dla uczczenia zasług arcybiskupa na zaproszenie Fundacji Konrada Adenauera w Pałacu w Kamieniu Śląskim dnia 05.09.2022 odbyła się polsko-niemiecka dyskusja 


image

1 września 2022 roku mija 83. rocznica napaści Niemiec na Polskę. Jak ten dzień obchodzony jest w Polsce?

1 września 2022 roku mija 83. rocznica napaści Niemiec na Polskę. Jak ten dzień obchodzony jest w Polsce?
Jak na ten dzień patrzą organizacje, które realizują w Polsce projekty finansowane przez Fundację "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" (EVZ).
Zapraszamy do przeczytania tekstu, który ukazał się na stronie EVZ opartego na kilku wywiadach - jeden z nich został przeprowadzony z Dominikiem Kretschmannem - Kierownikiem Miejsca Pamięci w Krzyżowej (tekst w j.niemieckim)

 

Kliknij na LINK


image

Odpowiedzialność, Wspólnota, Europa. Dziedzictwo Kręgu z Krzyżowej dzisiaj

O rozmowie ze świadkiem historii Helmuthem Casparem von Moltke we Frankfurcie nad Menem w dniu 02.09.2022

Podczas gdy na zewnątrz biły dzwony frankfurckiej katedry, w sali wykładowej Haus am Dom można było odczuć koniec pewnej epoki. Wydaje się, że ład pokojowy, nad którym tak długo pracowano w Europie, dobiegł końca z powodu wojny Rosji z Ukrainą, nawet jeśli potrzeba jeszcze czasu, abyśmy zdali sobie z tego sprawę. Taką ponurą analizą dr hab. Robert Żurek otworzył rozmowę z naocznym świadkiem, Helmuthem Casparem von Moltke - synem Freyi i Helmutha Jamesa von Moltke, współzałożycieli Kręgu z Krzyżowej. Ojciec Helmutha Caspara, został zamordowany przez nazistów w 1945 roku wraz z 7 innymi członkami za opór cywilny. 


80 lat po pierwszych dwóch dużych spotkaniach Kręgu z Krzyżowej zadano we Frankfurcie nad Menem pytania o aktualność spuścizny. Dr Anna Quirin, dyrektor Fundacji Freya von Moltke, rozmawiała z Helmuthem Casparem von Moltke o jego dzieciństwie i wspomnieniach dotyczących życia w Krzyżowej oraz spotkań Kręgu z Krzyżowej w Domu na Wzgórzu.


‍PUBLIKACJE 

image

Pierwsze wspólne sprawozdanie roczne organizacji sieci Krzyżowa

Fundacja „Krzyżowa” wraz z organizacjami partnerskimi - Kreisau Initiative e. V. oraz Fundacją Freya von Moltke - po raz pierwszy przygotowała wspólne podsumowanie roczne za rok 2021. Jako projekt pilotażowy, publikacja została w tym roku wydana w języku niemieckim, a od 2022 roku planowane jest wydanie dwóch wersji językowych, polskiej i niemieckiej.

Publikacja została zaprojektowany jak książka do czytania, gdzie znajdą Państwo nie tylko relacje z dotychczasowych projektów, ale również wgląd w działalność organizacji sieci Krzyżowa, wywiady i artykuły na aktualne tematy, a także zapowiedź ważnych wydarzeń w 2022 r.

Życzymy przyjemnej lektury!

 

 

 

 


image

PUBLIKACJA || (Nie)przystające. Pamięć i edukacja o II wojnie światowej w Polsce i Niemczech.

(Nie)przystające. Pamięć i edukacja o II wojnie światowej w Polsce i Niemczech. Rekonesans, pod red. Tomasza Skoniecznego, wyd. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Krzyżowa 2022.


„(Nie)przystające. Pamięć i edukacja o II wojnie światowej w Polsce i Niemczech. Rekonesans”, to najnowsza publikacja przygotowane przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. W jej skład wchodzą teksty napisane przez historyczki i historyków, specjalistki i specjalistów od edukacji z Polski i Niemiec, których zaprosiliśmy, aby przedstawili, w jaki sposób II wojna światowa obecna jest dziś w tych obszarach życia publicznego, które mają największe znaczenie dla kształtowania się zbiorowego wyobrażenia o przeszłości (a przez to w jakimś stopniu o teraźniejszości).


Dzięki przedstawionym przez nich ekspertyzom, których wstępne ustalenia prezentujemy w niniejszej publikacji, będziemy mogli przygotować narzędzia edukacyjne i popularyzatorskie o II wojnie światowej pomocne, aby w Krzyżowej skuteczniej opowiadać tę historię. Historię skomplikowaną i wymagającą, której forma przekazu powinna być dostosowana do różnych wrażliwości i przyzwyczajeń odbiorców – ale o treści, która nie fałszuje prawdy historycznej i nie unika trudnych tematów.


image

Publikacja online || Eseje historyczne o „zrabowanych” dzieciach dostępne w czterech wersjach językowych.

Na początku roku zamieściliśmy anglojęzyczną publikację zawierającą eseje historyczne mające przybliżyć historię „zrabowanych dzieci” z Europy Środkowej i Wschodniej. Przedstawiała ona politykę władz nazistowskich, proces pozyskiwania i germanizowania dzieci oraz, poprzez pokazanie losów poszczególnych osób, jak silne piętno odcisnęły na nich te wydarzenia. 

W skład publikacji weszły teksty przygotowane przez autorki i autorów pochodzących z Polski, Niemiec, Czech i Ukrainy [link]

Zamieszczamy wszystkie teksty z tej publikacji w językach narodowych ich autorek i autorów:


image

UPROOTED. PODCAST || „Przede wszystkim dotrzeć do starszych osób mieszkających w Niemczech”

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Eweliną Karpińską Morek, dziennikarką, jedną z reporterek biorących udział w akcji Interii i Deutsche Welle pt. „Zrabowane dzieci / Geraubte Kinder”, o pracy dziennikarzy z Polski i Niemiec odkrywających losy dzieci odebranych rodzinom przez nazistów, relacjach ofiar oraz kulisach starań o rekompensaty dla nich.

Rozmowa, przygotowana w formie podcastu, jest częścią projektu edukacyjnego „UPROOTED. Zrabowane / wykorzenione. Los dzieci odebranych rodzinom przez niemieckie władze okupacyjne podczas II wojny światowej”.

Podcastów Fundacji „Krzyżowa” można słuchać również na najpopularniejszych platformach podcastowych: anchor.fm, Spotify, a także m.in. na: Google Podcast i Breaker.

 


KRZYŻOWA W MEDIACH

image

||MEDIA|| O projekcie „Uprooted – Zrabowane/ wykorzenione(...)" w wałbrzyskim wydaniu gazety wyborcza.pl

Chcielibyśmy polecić Państwu artykuł autorstwa Agnieszki Dobkiewicz, który ukazał się 5 lipca 2022 roku w internetowym wydaniu gazety https://walbrzych.wyborcza.pl/, poświęcony losom dzieci odebranych rodzinom przez niemieckie władze okupacyjne podczas II wojny światowej.  

Fragment tekstu:

(...) Henrich Himmler, bardzo ważna osoba w aparacie III Rzeszy, był człowiekiem kompletnie opętanym na punkcie czystości rasy, na punkcie pewnej jednostki germańskiej, która uosabiałaby w sobie wszystko to, co najlepsze – opowiada dziennikarka Anna Malinowska w programie na temat tej zbrodniczej działalności, który przygotowała fundacja Krzyżowa. – To było takim głównym motorem napędowym, związanym z porywaniem dzieci z innych krajów i później już ich germanizowaniem na terenie III Rzeszy. Nawet wśród członków narodów słowiańskich, nawet wśród Polaków widział szanse na odzyskiwanie tzw. dobrej krwi.


image

||MEDIA|| Adam Golka o Festiwalu Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music na antenie radiowej Dwójki

Adam Golka - światowej sławy polsko-amerykański pianista, miał okazję opowiedzieć o Festiwalu Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music na antenie radiowej Dwójki. W ramach tego programu wyemitowano również kilka nagrań koncertów Krzyżowa-Music z ubiegłych lat, w których muzyk brał udział. 

Polecamy wszystkim obejrzeć nagranie z tej, jakże ciekawej rozmowy.

 


image

|| MEDIA|| “Z miłości do kameralistyki” - wpis Doroty Szwarcman o Festiwalu Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music, który ukazał się w serwisie internetowym tygodnika Polityka

Zachęcamy do przeczytania artykułu, który ukazał się 5 września w serwisie internetowym tygodnika Polityka, na blogu muzycznym Doroty Szwarcman “Co w duszy gra”. Wpis zatytułowany “Z miłości do kameralistyki” (LINK)  poświęcony jest tegorocznemu Festiwalowi Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music. W tym roku autorka bloga po raz pierwszy miała okazję spędzić weekend w Krzyżowej, w czasie którego była gościem koncertów Krzyżowa-Music.

Jednocześnie zapraszamy do przeczytania wpisów, które Dorota Schwarcman umieszczała na swoim blogu po warszawskich koncertach pofestiwalowych w latach 2020 (LINK) i 2021 (LINK).

 


NASI PARTNERZY ZAPRASZAJĄ

image

Konkurs. Więcej niż przyzwoitość!

WIĘCEJ NIŻ PRZYZWOITOŚĆ

W tym roku przypada setna rocznica urodzin (19 lutego 1922) i siódma rocznica śmierci (24 kwietnia 2015) Władysława Bartoszewskiego. W związku z tym Rada m.st. Warszawy rok 2022 ogłosiła rokiem Władysława Bartoszewskiego, a stołeczny Dom Spotkań z Historią przygotował bogaty program wydarzeń edukacyjno-kulturalnych opracowanych m.in. z Elżbietą Moczarską, córką Kazimierza.

Nasi partnerzy: Dom Spotkań z Historią razem z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie zapraszają młodzież szkół ponadpodstawowych do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie „Więcej niż przyzwoitość”. Zadanie konkursowe polega na współczesnym odczytaniu tekstu „U świtu wielkiego dnia” autorstwa Bartoszewskiego oraz jego zreinterpretowaniu, twórczym przetworzeniu, polemice bądź uzasadnieniu jego aktualności.

 

Prace konkursowe można zgłaszać w następujących kategoriach:

 


‍ ‍ ‍Zrezygnuj z subskrybcji