Nie jestes połączony. Newsletter może zawierać informacje dostępne jedynie kiedy jesteś online.

Newsletter Krzyżowa

Newsletter Krzyżowa

Szanowni Państwo,


pierwsze trzy miesiące 2023 roku już prawie za nami. W tym czasie odbyło się w Krzyżowej 5 oprowadzań, 7 polsko-niemieckich wymian szkolnych, 5 wymian trójstronnych z udziałem młodzieży z Ukrainy, gościliśmy też 2 wizyty studyjne klas ze szkół niemieckich. Dodatkowo, właśnie teraz, na przełomie marca i kwietnia, naszymi gośćmi są uczestnicy i uczestniczki 20. Seminarium Miejsc Pamięci – pierwszego w tym roku międzynarodowego seminarium w Krzyżowej.

To bardzo optymistyczny początek roku zwłaszcza, że w ubiegłym – pod koniec pandemii, ciągle przeważały u nas projekty online, a początek inwazji na Ukrainę sprawił, że nasz ośrodek stał się przystanią dla osób uciekających przed wojną. 


W tym newsletterze wspominamy o kilku wymianach, które odbyły się w pierwszym kwartale tego roku oraz o wizycie przedstawicieli naszej fundacji i fundacji Freya von Moltke Stiftung w Ambasadzie Polski w Berlinie. W zakładce FORUM znajdą Państwo tekst, który powstał w związku z pierwszą rocznicą napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę, a w zakładce CO NOWEGO W KRZYŻOWEJ przeczytacie m.in o nowym programie Rrezydencja Artystyczna.


Przy tej okazji pragniemy złożyć Państwu życzenia wielkanocne. 

Serdecznie zapraszamy do lektury

 

Redakcja newslettera

‍FORUM KRZYŻOWA 

image

Trzysta sześćdziesiąty dzień lutego

Na tekst składają się fragmenty zapisu rozmowy Michała Bojanowskiego z Jurijem, Oleną, Nataliją i Yevą.


Luty przez cały rok

Nie wiem, który to już dzisiaj jest… Trzysta sześćdziesiąty dzień lutego? Dla nas wciąż trwa luty. W Krzyżowej jestem już prawie rok. Wszyscy, którzy tutaj zamieszkali, mają podobne odczucia, nawet dzieci – nie było wiosny, lata ani jesieni. Trwa luty. 


Wdzięczność

Każdy z nas mógłby opowiadać o swoich dramatach, ale w tę rocznicę chcielibyśmy podziękować za wszystko, co od was dostajemy. Mieszkamy w Krzyżowej, jest nam tu naprawdę dobrze. Doceniamy to, co fundacja dla nas robi – bo robi aż za dużo! Mamy wszystko, o czym tylko można pomyśleć, ale marzymy, żeby wrócić do domu, do siebie. I żeby nic więcej złego tam się nie działo. 


Pomnik w Krzyżowej

Jak to się wszystko skończy, to – myślę – stanie w Krzyżowej kolejny pomnik. W czasie drugiej wojny światowej zawiązało się tu antyhitlerowskie podziemie. Teraz stworzono przystanek dla Ukraińców, którzy uciekają przed wojną. Mam nadzieję, że o pomocy, jakiej nam tu udzielono, pamięć nie zginie.   


Pierwszy raz za kierownicą

Wojna zastała nas w różnych miejscach. Mnie zastała w domu. Miałam prawo jazdy, ale nigdy na dobre nie prowadziłam samochodu. Zdecydowałam się uciekać. Zabrałam córkę i przyjaciółkę z dzieckiem. Przejechałam z nimi ponad dwa tysiące kilometrów, aż trafiłam do Krzyżowej.


‍OSTATNIE WYDARZENIA

image

Wizyta w Ambasadzie Polski w Niemczech

Wczoraj przedstawiciele naszej Fundacji dr. hab Robert Żurek – dyrektor zarządzający, członek zarządu, dr Anna Poznańska – dyrektorka ds. komunikacji i współpracy międzynarodowej oraz Dr. Anna Quirin – dyrektorka zarządzająca Freya von Moltke-Stiftung für das Neue Kreisau byli gośćmi Dariusz Pawłoś - Ambasador RP w Niemczech.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i rozmowę.
Z niecierpliwością czekamy na dalszą współpracę oraz kolejne spotkania w siedzibie Ambasady lub podczas wydarzeń i projektów organizowanych przez Krzyżową.


image

Polsko-niemiecka wymiana Skawina-Wolfenbüttel

Od 23 do 27 stycznia prawie 30 uczniów i uczennic z Liceum Ogólnokształcącego im. Henriette Breymann i Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych spotkało się po raz pierwszy na wymianie w Krzyżowej. Pierwszym punktem programu były gry integracyjne, animacja językowa oraz poznanie historii oraz samej Krzyżowej.


image

Polsko-niemiecka wymiana Koszalin-Rösrath

Od 23.01.2023 do 27.01.2023 trwała polsko-niemiecka wymiana młodzieży z Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie i Freiherr-vom-Stein-Schule z Rösrath. W wymianie brało udział 30 uczniów. Wymiana skupiała się na tematyce związanej z pierwszą pomocą. Przy tej okazji uczniowie mogli nie tylko nabyć niezbędnej wiedzy o ratowaniu życia ale też poznać lepiej swoich rówieśników z sąsiedniego kraju. W ostatnim dniu wymiany uczestniczki i uczestnicy tworzyli razem kreatywny i wielowątkowy film krótkometrażowy o swoich doświadczeniach z tą tematyką.


image

Wymiana młodzieżowa Marl-Krzepice-Dniepr

W dniach 06-10 lutego 2023 grupa 20 uczniów i uczennic z Willy Brandt Gesamtschule z Marl (koło Dortmundu) prowadzona przez nauczycieli Kartharinę i Christopha spotkała się z osobami z Zespołu Szkół w Krzepicach (20 uczniów i uczennic z nauczycielkami Aliną i Basią) oraz ze szkoły "Steam" z Dniepru w Ukrainie (25 uczniów z nauczycielkami: Yana, Liliia and Svitlana


image

Przygoda Zimowa

W dniach 6-11.02.2023 Krzyżową odwiedziła grupa bardzo młodych ludzi (8-13 lat) z Polski, Niemiec i Ukrainy, którzy przybyli, by odkrywać i rozwijać swoje talenty cyrkowe, rzeźbiarskie, muzyczne i kulinarne.

Dni były pełne wrażeń, a zajęcia wspierały wzajemne poznanie!

Zwieńczeniem wymiany była wycieczka do parku trampolin oraz do Rzeczki, gdzie udało nam się spotkać prawdziwą zimę i poszaleć na sankach.


image

Wymiana młodzieżowa Częstochowa-Ludwigshafen

Podczas wymiany szkolnej Częstochowa - Ludwigshafen w Krzyżowej młodzież brała udział w warsztatach na temat tożsamości, przełamywania stereotypów i pojednania po II Wojnie Światowej.

W specjalnej sesji pytań i odpowiedzi pt. „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Polsce i Niemczech ale nie mieliście okazji zapytać”, pojawiły się pytania o system szkolny, ulubione potrawy czy współczesne wyzwania społeczne, takie jak rasizm.


‍CO NOWEGO W KRZYŻOWEJ

image

||OFERTA PRACY|| Specjalistka/specjalista ds. komunikacji i fundraisingu (cały etat na zastępstwo)


Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego poszukuje osoby na stanowisko

specjalistka/specjalista ds. komunikacji i fundraisingu (cały etat na zastępstwo)

miejsce pracy: Krzyżowa

Dołącz do nas, aby:

  • tworzyć materiały na potrzeby komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, zwłaszcza do grupy docelowej z Niemiec,
  • współpracować z partnerami z Niemiec w zakresie promocji działalności, fundraisingu, wydarzeń, konferencji, itp.,
  • budować i dbać o kontakty do partnerów w Niemczech i do niemieckich instytucji w Polsce,
  • wymyślić i wprowadzić nowe narzędzia fundraisingowe,
  • prowadzić komunikację z obecnymi i potencjalnymi darczyńcami.

Daj od siebie, o ile to możliwe:


image

Przekaż 1,5% Fundacji “Krzyżowa” KRS: 0000084948

Tradycyjnie wraz z początkiem nowego roku przypominamy, że Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego ma status organizacji pożytku publicznego, a tym samym można przekazać jej 1,5% swojego podatku dochodowego.

Każdy z Państwa może przekazać 1,5% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Nasza Fundacja posiada taki status od 2004 roku.

Projekty z udziałem młodzieży o szczególnych potrzebach wymagają dodatkowych nakładów finansowych, dlatego zwracamy się z prośbą o wsparcie.

Aby przekazać nam 1,5% należy wypełniając formularz deklaracji podatkowej PIT wpisać w odpowiedniej rubryce:


image

Rusza nowy program artystyczny w Krzyżowej!


W dniach 4-5 lutego 2023 r. odbyło się w Krzyżowej pierwsze spotkanie Rady Artystycznej Programu Rezydencji Artystycznych im. Konrada i Pawła Jarodzkich


Rezydencja Artystyczna to nowy, wieloletni projekt, realizowany przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego wspólnie z 66P Subiektywną Instytucję Kultury z Wrocławia. Celem programu jest wspólne prowadzenie w Krzyżowej międzynarodowych rezydencji dla artystów zaangażowanych społecznie w duchu wartości Konrada i Pawła Jarodzkich. Program ma służyć międzynarodowej wymianie artystycznej oraz promowaniu kultury dialogu i porozumienia. W trakcie spotkania Rada nie tylko dopracowała szczegóły nowego programu, ale i zapoznała się z dziedzictwem historycznym oraz działalnością Fundacji „Krzyżowa”.  


Program Rezydencji Artystycznych im. Konrada i Pawła Jarodzkich powstał dzięki dotacji przekazanej przez Renatę i Rafała Jarodzkich oraz Dorotę Jarodzką-Śródkę.


image

Pożegnanie śp. Augusta Wilhelma (AuWi) Heckta

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Augusta Wilhelma (AuWi) Heckta (†18.02.2023 r.), współzałożyciela Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, byłego członka Rady Fundacji, a w ostatnich latach członka Rady Honorowej, który wraz z żoną Marią tworzył w latach ‘70 i ‘80 trzon akcji pomocowej Dortmund-Wrocław.


Żonie, Rodzinie i Przyjaciołom składamy wyrazy głębokiego współczucia.


WEŹ UDZIAŁ

image

Obozy naukowe w Krzyżowej!

Zachęcamy do organizacji na terenie naszej Fundacji kilkudniowych obozów dla dzieci i

młodzieży!


W ramach obozów zapewniamy:

- Przytulne pokoje z własnymi łazienkami

- Wyżywienie (pyszne śniadania, obiady i kolacje)

- Sale warsztatowe i artystyczne

- Miejsce na rekreację i integrację (sala sportowa, kinowa, klubowa, miejsce na ognisko).


image

Międzynarodowe warsztaty antydyskryminacyjne dla nauczycieli - 24-27 kwietnia 2023r ||ONLINE||

WYDŁUŻAMY REKRUTACJĘ!


Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego (Polska), Fundacja Milana Šimečki (Słowacja) i Centrum Anne Frank (Niemcy) zapraszają nauczycieli i edukatorów z Polski, Słowacji i Niemiec, do udziału w warsztatach edukacji antydyskryminacyjnej, które odbędą się w Krzyżowej w dniach 24-27.04.2023 r.


Dla kogo? Co zyskujesz biorąc udziału w warsztacie?


Żyjemy w coraz bardziej wielokulturowym społeczeństwie. W życiu codziennym, w szkole i w pracy spotykamy różnych ludzi, osoby mające inne poglądy, wychowane w innej tradycji albo reprezentujące mniejszość społeczne. Być może również jako nauczyciela albo nauczycielka masz w klasie młodzież z tłem migracyjnym albo uchodźczym. W każdym wypadku warsztaty wyposażą Cię w narzędzia i umiejętności niezbędne do lepszego zrozumienia i skutecznego reagowania na różnorodność w klasie, ale również przejawy dyskryminacji. Podczas warsztatu zachęcamy do odkrywania możliwości organizacji międzynarodowej wymiany szkolnej oraz stworzenia partnerstwa z nauczycielami i edukatorami z innych krajów. Będzie to okazja, żeby w międzynarodowym środowisku przyjrzeć się tematowi antydyskryminacji.


To wydarzenie kierujemy do nauczycieli i nauczycielek oraz osoby pracujące z młodzieżą w placówkach edukacji pozaformalnej z Polski, Niemiec i Słowacji, którzy chcieliby uzyskać wsparcie merytoryczne w organizacji międzynarodowych wymian szkolnych oraz skutecznym odpowiadaniu na potrzeby młodych ludzi poprzez prowadzenie edukacji antydyskryminacyjnej. Międzynarodowy wymiar warsztatów pozwala podzielić się doświadczeniami i dobrymi praktykami w różnych krajach, dlatego warsztat prowadzony jest w języku angielskim, a posługiwanie się przez uczestników tym językiem na poziomie komunikatywnym jest wymagany. 


image

Bibliodrama. Krzyżowa. 10-14.08.2024

Już dziś zapraszamy na Międzynarodowy Warsztat Bibliodramy w Krzyżowej - sierpień 2024.
Tradycja kongresów sięga lat 80-tych XX wieku. Każdy kongres to okazja do spotkania liderów z Europy, poznania nowych metod i doświadczenia bibliodramy w międzynarodowym i wielowyznaniowym gronie jej pasjonatów.
Zapamiętaj tę datę!

 

 

 

 


‍PUBLIKACJE 

image

Podręczniki z serii „Europa. Nasza historia” do wypożyczenia w Krzyżowej

Wszystkim nauczycielkom i nauczycielom historii (i nie tylko), biorącym udział w projektach organizowanych w Krzyżowej polecamy lekturę wspólnego, polsko-niemieckiego podręcznika do nauczania historii „Europa. Nasza Historia” / „Europa. Unsere Geschichte”.
Komplet 8 tomów, od starożytności do XX wieku, w polskiej oraz niemieckiej wersji językowej, dostępny jest do wypożyczenia na Recepcji.

***

Seria podręcznikowa „Europa. Nasza historia” powstała pod patronatem Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej, w ścisłej współpracy między ekspertami oraz wydawnictwami z Polski i Niemiec. Prace projektowe koordynowały Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie i Georg-Eckert-Institut − Leibniz-Institut für internationale Schulbuchforschung w Brunszwiku. Podręczniki są przeznaczone do użytku szkolnego w ramach lekcji historii w klasach 5-8 szkoły podstawowej w Polsce oraz Sekundarstufe I w Niemczech.
Więcej na temat podręczników oraz prac Komisji można znaleźć pod adresem https://europa-nasza-historia.org/


‍ ‍ ‍Zrezygnuj z subskrybcji