Nie jestes połączony. Newsletter może zawierać informacje dostępne jedynie kiedy jesteś online.

Newsletter Krzyżowa 1/2024

Newsletter Krzyżowa 1/2024

Szanowni Państwo,

 

zapraszamy do przeczytania naszego najnowszego Newslettera, w którym przypominamy ostatnie wydarzenia 2023 roku, pokazujemy co dzieje się obecnie w Krzyżowej oraz zapraszamy na seminaria, wymiany i projekty.

W FORUM KRZYŻOWA oddajemy głos nowemu prezydium Rady Fundacji oraz przedstawiamy stanowisko Zarządu Fundacji, które zostało wydane w drugą rocznicę wielkoskalowej agresji Rosji na Ukrainę. 

 

Zapraszamy do lektury,

redakcja Newslettera


‍FORUM KRZYŻOWA 

Oświadczenie zarządu Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w związku z drugą rocznicą wielkoskalowej wojny w Ukrainie

Trudno uwierzyć, że ta straszna wojna trwa już dwa lata. I trudno uwierzyć w to, jak bardzo się już z nią oswoiliśmy, jak bardzo się do niej przyzwyczailiśmy. Na początku to morze śmierci, nieszczęścia, cierpienia i płaczu, ale też bohaterstwa, poświęcenia i solidarności, robiło na nas ogromne wrażenie. Byliśmy wstrząśnięci. Rzuciliśmy się w wir pomocy. Protestowaliśmy. Teraz już nam to wszystko trochę zobojętniało. Nasz zapał do pomocy trochę ostygł. Jesteśmy zmęczeni, zaprzątnięci innymi problemami.

Właśnie na to liczą agresorzy. Oni nie zobojętnieli i się nie zmęczyli. Nadal atakują. Są przekonani, że wsparcie i solidarność Zachodu osiągnęły już swoje granice i słabnąca, wykrwawiająca się Ukraina w końcu padnie ich łupem.

W tym 731 dniu wojny apelujemy do siebie samych i do Was, naszych Przyjaciół, ludzi, którym bliskie są wartości Krzyżowej:

Ukraina nadal potrzebuje naszej pomocy i naszej solidarności. Nie pozwólmy, żeby obojętność w nas zwyciężyła. Mamy prawo czuć się zmęczeni, ale nie mamy prawa temu zmęczeniu się poddać. Bohaterska obrona Ukrainek i Ukraińców, ich przywiązanie do wolności i ich determinacja, by stać się częścią zjednoczonej Europy, są potwierdzeniem tego, jak ważne są nasze wartości – wolność, demokracja, praworządność, wspólnota europejska. Pamiętajmy, że dzisiaj ich obrona ma miejsce w Ukrainie. Jeśli Ukraina przegra, przegramy my wszyscy.


Rozmowa z nowym prezydium Rady Fundacji

Prof. Waldemar Czachur, po blisko dwóch kadencjach przewodniczenia Radzie Fundacji,  podjął decyzję o rezygnacji z funkcji przewodniczącego. Serdecznie dziękujemy prof. Czachurowi za jego dotychczasowy  wkład w rozwój naszej organizacji i cieszymy się na kolejne lata współpracy, tym razem w roli członka Rady Fundacji.

18 listopada 2023 roku wybrano nowe prezydium Rady Fundacji. Nowym przewodniczącym został Ole Jantschek, a wiceprzewodniczącą Dorota Nahrebecka-Sobota.


Poznajcie ich bliżej.

 


‍OSTATNIE WYDARZENIA

Nowy projekt edukacyjny || Kim są buntownicy, niepokorni i w jaki sposób zmieniają świat?

Fundacja „Krzyżowa” we współpracy z partnerami z Holandii, Rumunii i Włoch, realizuje nowy projekt edukacyjny „Remember the Rebel”. 

Celem projektu jest podjęcie dyskusji o fundamentach demokracji, aktualności prawa stanowionego wobec zmieniających się potrzeb społeczeństwa oraz granicach obywatelskiego nieposłuszeństwa. 
Pretekstem do rozpoczęcia tej dyskusji jest analiza biografii osób pochodzących z różnych krajów europejskich, aktywnych w różnych dekadach II połowy XX i XXI wieku, które łączyło jedno – miały odwagę w sposób pokojowy sprzeciwić się władzy, opowiedzieć przeciwko przestarzałym normom kulturowym czy regulacjom prawnym. Tym wszystkim elementom życia codziennego, które możemy określić mianem status quo.


Wymiana młodzieżowa „Skills for future” z Węgier, Niemiec i Polski, 12-16.02.2024

Podczas wymiany „Skills for future” w dniach 12-16.02.2024 młodzież z Węgier, Niemiec i Polski rozwijała swoje umiejętności, zagłębiając tajniki akrobatyki, rzeźby i kulinariów. Uczestnicy z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu, IB Mitte w Ebersbach oraz oganizacji NENESZ z węgierskiego Pecel spotkali się by w niecodziennym otoczeniu poznać rówieśników z innych krajów, podzielić się swoją kulturą, poznać się i wspólnie rozwijać pasje. 


Przygoda Zimowa w Krzyżowej 2024.

W dniach 05-10 lutego 2024r. 39 młodych ludzi przy wsparciu czternasto-osobowego zespołu nauczycieli, trenerów, tłumaczy i opiekunów wzięło udział w "Przygodzie zimowej" w Krzyżowej.


"Przygoda zimowa" to projekt skupiający się na twórczej ekspresji i wyrażaniu siebie poprzez przez sztukę. W ramach projektu zrealizowano 18 godzin różnych warsztatów, m.in. z akrobatyki, geologii, rzeźby i gotowania, które uzupełniały codzienne zajęcia integracyjne i wieczorne refleksje. Oprócz inspiracji artystycznych, uczestniczki i uczestnicy zapoznali się z historią Krzyżowej oraz skorzystali z atrakcji okolicznych miast. Park trampolin w pobliskim Wałbrzychu dał przestrzeń do wyładowania energii przed spacerem po klimatycznej Świdnicy - mieście, które szczyci się drugim po Wrocławiu, co do wielkości, zespołem zabytkowej architektury na Dolnym Śląsku.


Viviane Hagner, dyrektorka artystyczna i współinicjatorka Krzyżowa-Music, otrzymała Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec "Bundesverdienstkreuz".

Frank-Walter Steinmeier, Prezydent Republiki Federalnej Niemiec, przyznał Viviane Hagner, dyrektor artystycznej i współinicjatorce Krzyżowa-Music, Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec "Bundesverdienstkreuz" za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie wymiany kulturalnej między Niemcami a Polską. 
Pani Maren Schellenberg, burmistrz berlińskiej dzielnicy Steglitz-Zehlendorf, wręczyła order 15 lutego 2024 r., w Mendelssohn-Remise w Berlinie. 
Nasze najserdeczniejsze gratulacje, Viviane!


Gościnnie w Pociągu do kultury: Kreisau/Krzyżowa

W zeszły piątek, 24 listopada 2023, Pociąg do kultury na trasie Berlin – Wrocław przemienił się w ruchomą scenę, na której wystąpiła w roli głównej Krzyżowa.

Przejazd nosił tytuł „Breslauer Nachbarn – Sasiedzi Wrocławia: Zu Gast im Kulturzug: Kreisau-Krzyżowa gościem Pociągu do Kultury“.

Na pokładzie Krzyżową reprezentował zespół, w którego skład weszli: ze stowarzyszenia Kreisau-Initiative – zastępczyni dyrektora zarządzającego Elżbieta Kosek; z Fundacji „Krzyżowa“ dla Porozumienia Europejskiego – kierownik Miejsca Pamięci Dominik Kretschmann, wiceprzewodnicząca rady nadzorczej Annemarie Franke oraz wolontariusz Nikola Witchorek; z Fundacji im. Freyi von Moltke na rzecz Krzyżowej dyrektorka Anna Quirin, a z festiwalu Krzyżowa-Music Deputy General Manager and Representative Paulina Schgmid.


„Z dwóch zrób trzy” 23-26.11.2023

W dniach 23-26.11.2023 Krzyżową odwiedziło 30 nauczycielek i nauczycieli z Niemiec, Polski i Ukrainy w ramach Seminarium kontaktowego “Z dwóch zrób trzy”. Celem seminarium było utworzenie nowych trójstronnych partnerstw oraz zapoznanie uczestniczek i uczestników z aspektami organizacji międzynarodowej wymiany młodzieży.

Podczas warsztatów uczestnicy poznali metody pracy z młodzieżą, rozmawiali o zasadach dobrego partnerstwa, a prezentowali swoje projekty. 


‍CO NOWEGO W KRZYŻOWEJ

Przekaż 1,5% Fundacji „Krzyżowa” KRS: 0000084948

Tradycyjnie wraz z początkiem nowego roku przypominamy, że Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego ma status organizacji pożytku publicznego, a tym samym można przekazać jej 1,5% swojego podatku dochodowego.

Każdy z Państwa może przekazać 1,5% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Nasza Fundacja posiada taki status od 2004 roku.

Projekty z udziałem młodzieży o szczególnych potrzebach wymagają dodatkowych nakładów finansowych, dlatego zwracamy się z prośbą o wsparcie.

Aby przekazać nam 1,5% należy wypełniając formularz deklaracji podatkowej PIT wpisać w odpowiedniej rubryce:


WEŹ UDZIAŁ

21 Seminarium Miejsc Pamięci w Krzyżowej, Spaces of Memory 3-6 kwietnia 2024

Zapraszamy do udziału w 21 Seminarium Miejsc Pamięci w Krzyżowej, które skierowane jest do pracowników i pracowniczek muzeów i miejsc pamięci oraz innych instytucji, zajmujących się upamiętnianiem w Europie i na świecie. Jego celem jest wymiana ekspercka w tematach dotyczących pamięci i komemoracji.

 

W tym roku seminarium skupi się przede wszystkich na analizie debat wokół tworzenia pomników i miejsc upamiętniania. W jaki sposób miejsca te ukazują doświadczenie dyktatury, w jakim stopniu odróżniają nazizm od komunizmu I na ile upamiętniają je wspólnie? Jakie zmiany wprowadziły przełomy 1945 i 1989? Jak zmieniły się symbole upamiętniania ofiar przemocy politycznej? Jaką role odegrała w tym procesie wyścig wiktymistyczny? Jaką role odgrywa kompleks przestępstwa i sprawiedliwość tranzycyjna (transitional justice) w tworzeniu miejsc upamiętniania? Jakie trendy kultury pamięci/znaków pamięci możemy zaobserwować i jakim grupom rzeczywistych lub domniemanych bohaterów są poświęcane?
Jaką role odgrywał i odgrywa gender w postrzeganiu i upamiętnaniu historii w pomnikach i miejscach pamięci? Jak zmienił się język formalny używany w miejscach pamięci w perspektywie czasu?
W końcu, zadamy sobie pytanie, w jaki sposób miejsca pamięci mogą przyczynić się do budowania i rozwijania demokratycznej kultury pamięci.

 


Forum TRIYOU 2024

Україномовна версія нижче

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) oraz Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, zapraszają w dniach 11 do 14 marca 2024 r. osoby pracujące z młodzieżą w Polsce, Niemczech oraz Ukrainie do udziału w Forum TRIYOU 2024.

Forum odbędzie się we współpracy z placówką kształceniową Bredbeck oraz NGO „Tolerance in You” i jest częścią projektu sieciującego „LIKHTAR / Ліхтар”.

Forum TRIYOU będzie spotkaniem osób, które posiadają doświadczenie w organizacji międzynarodowych spotkań młodzieży lub planują trójstronne wymiany między Polską, Niemcami i Ukrainą w czasie trwającej wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Podczas Forum omówione zostaną aktualne wyzwania stojące przed młodymi ludźmi, a także metody radzenia sobie z tematem wojny podczas spotkań młodzieży. Edukacja świadoma różnorodności oraz promowanie dialogu będą również ważnymi tematami Forum.


Spotkanie przyjaciół Krzyżowej w Zielone Świątki

Zapraszamy na Zielone Świątki do Krzyżowej! Podobnie jak w ubiegłych latach, spotkanie jest otwarte dla wszystkich, którzy czują się związani z Krzyżową poprzez odbywające się tam projekty czy historię tego miejsca, ale także dla osób, które chcą je dopiero odkryć. Zachęcamy do przyjazdu z rodziną i znajomymi!
Krzyżowa znakomicie nadaje się na kilkudniowy wiosenny wypoczynek – można spędzać dużo czasu na zewnątrz, chodzić na spacery, wybrać się na przejażdżkę rowerową do Świdnicy, wieczorem posiedzieć przy ognisku, zapoznać się z historią miejsca i porozmawiać o aktualnych działaniach w Krzyżowej.


PUBLIKACJE

„Laboratorium dialogu". Wszystkie teksty w jednym miejscu.

Od początku października w każdy piątek publikowaliśmy na naszej stronie kolejny tekst lub podcast, który podejmował istotne dla nas tematy społeczne lub polityczne. Wszystkim z Was, którzy śledzili nasz cykl serdecznie dziękujemy i już zapowiadamy, że w Nowym Roku planujemy dla Was jeszcze jedną niespodziankę. Dziś polecamy Waszej uwadze pdf ze zbiorczym wydaniem tekstów Katarzyny Kaczorowskiej, Justyny Kościelnej i Radosława Marzęckiego - w polskiej i niemieckiej wersji językowej.


KRZYŻOWA W MEDIACH

O Rezydencji Artystycznej im. Konrada i Pawła Jarodzkich w anglojęzycznym magazynie BLOK

Zachęcamy do zapoznania się z rozmowami z artystkami i artystami uczestniczącymi w pierwszej edycji Rezydencji Artystycznej im. Konrada i Pawła Jarodzkich, która odbyła się w 2023 roku w Krzyżowej. Wywiady zostały opublikowane na portalu BLOK - magazynie internetowym w języku angielskim, koncentrującym się na wydarzeniach związanych ze sztuką, kulturą i polityką Europy Środkowej i Wschodniej.

https://blokmagazine.com/about-the-konrad-and-pawel-jarodzki-international-artists-in-residence-programme/

 


‍ ‍ ‍Zrezygnuj z subskrybcji