Nie jestes połączony. Newsletter może zawierać informacje dostępne jedynie kiedy jesteś online.

Newsletter Krzyżowa 2/2025

Newsletter Krzyżowa 2/2025

 

‍LATO w Krzyżowej

 

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego serdecznie zaprasza mieszkanki i mieszkańców regionu, turystów oraz wszystkich miłośników kultury do udziału w wyjątkowym cyklu letnich wydarzeń „LATO W KRZYŻOWEJ”. Przez całe wakacje Krzyżowa i jej okolice wypełnią się muzyką, tańcem, sztuką, twórczymi pokazami i międzynarodową współpracą.


W malowniczej Krzyżowej spotykają się młodzi ludzie z całej Europy: Polski, Niemiec, Ukrainy, Grecji, Czech, Litwy, Estonii, Rumunii i Włoch, by wspólnie tworzyć, uczyć się i występować. Efekty ich pracy będzie można podziwiać podczas wielu otwartych wydarzeń finałowych, które – oprócz wartości artystycznej – niosą przesłanie wspólnoty, dialogu i kreatywnej wymiany.


Zachęcamy do śledzenia wszystkich aktualnych informacji i szczegółowego harmonogramu wydarzeń na naszej stronie: www.krzyzowa.pl

 

‍OSTATNIE WYDARZENIA

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego z Nagrodą Prezydenta Wrocławia!

Z ogromną radością i dumą informujemy, że Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego została wyróżniona prestiżową Nagrodą Prezydenta Wrocławia!

Nagrodę, w imieniu całej Fundacji, odebrała nasza Dyrektor Zarządzająca i Członkini Zarządu, Dorota Krajdocha, z rąk Prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka.

To wyróżnienie jest wyrazem uznania dla naszego wieloletniego i niezłomnego zaangażowania w dialog, pojednanie i edukację. Od 1990 roku Fundacja „Krzyżowa” wspiera otwartość, gotowość do pojednania między narodami, promuje wartości demokratyczne oraz buduje społeczeństwo obywatelskie w duchu tolerancji i współpracy. Jesteśmy dumni, że nasze działania na rzecz tworzenia mostów porozumienia zostały docenione.

Dziękujemy Prezydentowi Jackowi Sutrykowi oraz Radzie Miejskiej Wrocławia za to niezwykłe wyróżnienie i za wiarę w naszą misję.


Helmuth Caspar Graf von Moltke został uhonorowany Krzyżem Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec!

Z ogromną radością informujemy, że Helmuth Caspar Graf von Moltke w dniu 23.06.2025 r. został uhonorowany Krzyżem Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec! 

Uroczystość wręczenia odznaczenia przez Konsula Generalnego Niemiec, Martina Kremera, odbyła się dziś rano w siedzibie naszej Fundacji. To szczególne wyróżnienie jest wyrazem uznania dla wieloletniego zaangażowania Helmutha Caspara von Moltkego na rzecz dialogu polsko-niemieckiego oraz pielęgnowania dziedzictwa Kręgu z Krzyżowej - niemieckiej grupy oporu wobec nazizmu, założonej przez jego rodziców: Freyę i Helmutha Jamesa von Moltke. Jako świadek historii, budowniczy mostów i strażnik pamięci, Helmuth Caspar von Moltke przez dekady dzielił się historią, wartościami i ideałami Kręgu, szczególnie z młodym pokoleniem. Dziękujemy wszystkim, którzy byli dziś z nami! To był dzień pełen emocji, refleksji i nadziei na kolejne pokolenia budujące mosty porozumienia. 


Spotkanie „Przyjaciół Krzyżowej“ 2025

Na początku czerwca znów nadszedł czas: podczas weekendu Zielonych Świątek prawie 50 mężczyzn, kobiet i dzieci spotkało się na długi weekend – aż do poniedziałku - w Krzyżowej.

To już mała tradycja - te spotkania odbywają się od ponad 10 lat - i co roku do najsłynniejszej wioski na Dolnym Śląsku przyjeżdżają zarówno "stare znawcy" Krzyżowej, jak i nowe twarze. Pierwotnie wymyślony przez legionistów z pracy edukacyjnej i spotkań jako „weekend bez programu”, mieszanka programu i czasu wolnego stała się obecnie standardem, który zapewnia zadowolone twarze rok po roku. W tym roku udało nam się otworzyć wystawę organizacji Gedenkstätte Deutscher Widerstand (Miejsce Pamięci Niemieckiego Ruchu Oporu) zatytułowaną „Waleczna demokracja” - jedna z kuratorek wystawy, Susanne Schade, była obecna i przedstawiła nam polsko-niemiecką wystawę. Tego samego dnia mieliśmy okazję do pogłębionej dyskusji z profesorem Krzysztofem Ruchniewiczem, który jest zarówno pełnomocnikiem Ministra Spraw Zagranicznych RP ds. polsko-niemieckiej współpracy międzyspołecznej i transgranicznej, jak i dyrektorem Instytutu Witolda Pileckiego. Tydzień po wyborze polskiego prezydenta i z wciąż nowym niemieckim rządem, tematów było mnóstwo.


WEŹ UDZIAŁ

Krzyżowa-Music rozpoczyna przedsprzedaż biletów!🎶

11. edycji festiwal Krzyżowa-Music ponownie zaprezentuje koncerty muzyki kameralnej na najwyższym poziomie na Dolnym Śląsku, tworząc muzyczny programowy most z Zachodu na Wschód – łącząc miasta takie jak Wiedeń, Berlin, Wrocław, Kraków i Warszawa. W dniach od 26 sierpnia do 7 września 2025 roku odbędzie się łącznie jedenaście koncertów oraz dwa sympozja. Międzynarodowo uznani muzycy skupią się szczególnie na twórczości polskich kompozytorów oraz oddadzą hołd dwóm wielkim twórcom: Ravelowi z Paryża i Szostakowiczowi z Moskwy. Po raz pierwszy bilety będą dostępne w przedsprzedaży – od 20 czerwca 2025 roku.

Po jubileuszowym sezonie w 2024 roku, Krzyżowa-Music rozpoczyna nową dekadę w dniach od 26 sierpnia do 7 września 2025 roku, kontynuując działalność pod kierownictwem artystycznym skrzypaczki Viviane Hagner i z udziałem wybitnych muzyków. Uznani artyści międzynarodowej sceny będą współpracować z młodymi, utalentowanymi muzykami nad przygotowaniem 40 dzieł z repertuaru klasycznego i współczesnego. Wśród polskich artystów znajdą się: Gustaw Bafeltowski (wiolonczela), Adam Golka (fortepian), Zofia Neugebauer (flet) oraz Piotr Szumieł (altówka) jako Senior.


Rekrutacja || „Zrabowane. Zgermanizowane…”. Seminarium dla nauczycielek i nauczycieli. 19-21 września 2025, Krzyżowa

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu oraz Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Lwówku Śląskim, zapraszają do udziału w  seminarium Zrabowane. Zgermanizowane. Historie dzieci odebranych rodzinom przez niemieckie władze okupacyjne podczas II wojny światowej”.

Kiedy 19-21 września 2025 r. (piątek-niedziela)

Gdzie Krzyżowa 7, 58-112 Grodziszcze

Kto może aplikować nauczycielki i nauczyciele, edukatorki i edukatorzy pracujący młodzieżą szkolną.

Jak aplikować proszę wypełnić formularz kontaktowy link: https://forms.gle/3UUQxrgedzk22TC57 

W razie pytań, proszę o kontakt z koordynatorem, dr. Tomaszem Skoniecznym (tomasz.skonieczny@krzyzowa.pl)

Do kiedy można aplikować do 22 sierpnia

Zakwalifikowani uczestnicy otrzymają potwierdzenie 25 sierpnia


WAŻNE ROCZNICE

Wspólne działania edukacyjne Fundacji „Krzyżowa” i Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej

W 2025 roku przypada 80. rocznica zakończenia II wojny światowej. Jest to okazja, aby nie tylko świętować zwycięstwo nad nazistowskimi Niemcami, ale także, aby podnieść pytanie, co dokładnie wydarzyło się w 1945 roku i dlaczego tamten rok nie dla całej Europy oznaczał koniec walk i początek odbudowy kraju.

Dziś, kiedy już trzeci rok trwa pełnoskalowa inwazja rosyjska na Ukrainę, pytania o przyczyny i długofalowe konsekwencje II wojny światowej są szczególnie aktualne. Doświadczenia wojny w Europie nigdy bowiem nie były nam tak bliskie jak są od 24 lutego 2022 roku.

Pragnąc przybliżyć historię II wojny światowej oraz różnorodnych działań, które były podejmowane w Europie, aby przezwyciężyć jej konsekwencje – a nade wszystko, postawić pytania o wnioski, jakie powinniśmy wyciągnąć z tamtych doświadczeń – Fundacja „Krzyżowa” we współpracy z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” w 2025 roku podjęła się realizacji zadania „Kompleksowa obsługa programu upamiętniania 80. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej i upamiętnienia działań związanych z przezwyciężeniem konsekwencji wojny w Europie, realizowanego w Krzyżowej”.


‍ ‍ ‍Zrezygnuj z subskrybcji