Nie jestes połączony. Newsletter może zawierać informacje dostępne jedynie kiedy jesteś online.

Newsletter Krzyżowa 6/2019

Newsletter Krzyżowa 6/2019
NEWSLETTER
6/2019
Szanowni Państwo,

Zbliża się koniec roku, dla nas, w Krzyżowej, roku wyjątkowego. Świętowaliśmy 30-lecie Fundacji i 30. rocznicę Mszy Pojednania. Towarzyszyli nam przez ten czas nasi Przyjaciele, Partnerzy, Współpracownicy, a przede wszystkim Ci, którzy sprawili, że Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego powstała, budowali ją i rozwijali.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z 30-lecia Mszy Pojednania i Jubileuszowego Spotkania Pracowników i Gremiów Fundacji. Nagranie z uroczystej Mszy Rocznicowej jest dostępne na naszym kanale na Youtube.com. W numerze znajdziecie również Państwo teksty kazania Arcybiskupa Alfonsa Nossola oraz przemówienie biskupa Waldemara Pytla, wygłoszone 12.11.2019 r. Zachęcamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej i zakładki Jubileuszowej, gdzie można znaleźć linki do publikacji medialnych na temat Mszy Pojednania w Krzyżowej.

Koniec roku to czas podsumowań. Zapraszamy do Forum Krzyżowa, gdzie o swoich refleksjach na koniec 2019 roku pisze dr Robert Żurek, dyrektor Zarządzający Fundacji „Krzyżowa”, a 30-lecie Stowarzyszenia Kreisau-Initiative, naszego berlińskiego partnera, opisuje Ole Jantschek – przewodniczący zarządu KI.

W tym numerze też sporo informacji o naszych inicjatywach ekologicznych i ostatnich w tym roku spotkaniach i projektach.

Serdecznie dziękujemy, że byliście Państwo z nami przez ostatni rok i czytacie nasz Newsletter. Mamy nadzieję, że dzięki niemu jesteście bliżej Fundacji i lepiej ją poznajecie.

Życzymy Państwu spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w towarzystwie bliskich, a w Nowym Roku – realizacji planów i spełnienia marzeń. Do zobaczenia w 2020 roku!

Redakcja Newslettera
FORUM KRZYŻOWA
To był wyjątkowy rok. 30-lecie Fundacji "Krzyżowa" | dr Robert Żurek

(...) Rok jubileuszu jeszcze się nie zakończył, za wcześnie zatem na podsumowania. Już teraz jednak chciałbym wyrazić radość i wdzięczność za spotkanie ze wszystkimi, którzy zdecydowali się nam towarzyszyć: za obecność i wsparcie. Za to ostatnie szczególnie dziękuję członkom naszych gremiów oraz organizacji partnerskich. Dziękuję pracownikom Fundacji „Krzyżowa” za ich wysiłek, włożony w zorganizowanie poszczególnych wydarzeń. Dziękuję tym, którzy w tym trudnym czasie kryzysu — idei europejskiej, demokracji liberalnej, zagrożeń klimatycznych — spotkali się z nami, nie bali się podjąć refleksji nad przeszłością i przyszłością oraz chcieli zjednoczyć się wokół wspólnych wartości.

czytaj dalej


Kreisau-Initiative. Nasz rok jubileuszowy | Ole Jantschek

„Mut zum Wandel, Mut zum Handeln – odwaga do zmian, odwaga do działania“ – to motyw przewodni przewijający się przez wszystkie działania realizowane przez Kreisau-Initiative w roku 2019. Odwaga do działania oraz do podjęcia zmian, które latem 1989 roku wisiały niejako w powietrzu, była też tym, od czego zaczęła się historia Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz Kreisau-Initiative. Z wdzięcznością patrzymy na jubileusz trzydziestolecia obu naszych organizacji, który to w 2019 roku obchodziliśmy wspólnie w ramach tylu rozmaitych wydarzeń.

czytaj dalej

W TYM NUMERZE

Homilia Arcybiskupa Alfonsa Nossola - Krzyżowa, 12 listopada 2019 r.

Wspominając dzisiaj, w 30. rocznicę Mszy Pojednania w Krzyżowej, to historyczne wydarzenie w procesie polsko-niemieckiego pojednania, jestem coraz bardziej przekonany, że nie da się go wytłumaczyć czynnikami jedynie dyplomatyczno-politycznymi. Z pełną słusznością odnoszą się do niego słowa, którymi Vaclav Havel powitał papieża Jana Pawła II w Pradze w kwietniu 1990 r., pięć miesięcy po upadku Żelaznej Kurtyny: »Nie wiem, czy wiem, co to jest cud. Mimo to ośmielam się powiedzieć, że jestem w tej chwili uczestnikiem cudu.« (...)

czytaj dalej

Przemówienie biskupa Waldemara Pytla podczas 30. rocznicy Mszy Pojednania - Krzyżowa 12.11. 2019 r.

(...) Drodzy, za naszymi narodami, za Polską i Niemcami, również rozpościera się ślad trudnej przeszłości. Nikt tego nie może zamazać i wszyscy doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Ale za nami rozpościera się też morze łez wylanych właśnie w imię pojednania, które były pierwszym krokiem wspólnej drogi. Rzucaliśmy się sobie w ramiona w imię przebaczenia. Wypowiadaliśmy ważne dla nas słowa. 1 października 1965 – często pomijane Memorandum Wschodnie Kościoła Ewangelickiego, 18 listopada 1965 – Orędzie polskich biskupów do biskupów niemieckich, 7 grudnia 1970 – uklęknięcie Kanclerza Federalnego Willy’ego Brandta pod pomnikiem Bohaterów Getta – gest o historycznym znaczeniu, o którym powoli zapominamy! I wreszcie 12 listopada 1989 – Msza Pojednania w Krzyżowej, czy też rocznicowe przypominanie o tym wydarzeniu, jak chociażby z okazji 25-lecia Mszy Pojednania - ekumeniczna modlitwa w miejscu – symbolu, ewangelickim  Kościele Pokoju w Świdnicy z udziałem Pani Kanclerz Angeli Merkel i Pani Premier Ewy Kopacz. Bez wątpienia są to elementy wspólnej przeszłości, do których powinniśmy w naszych relacjach nieustannie wracać.

czytaj dalej

30. rocznica Mszy Pojednania – Krzyżowa, 12-13 listopada 2019 r. (Fotorelacja)

Obchody Jubileuszu 30. rocznicy Mszy Pojednania rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej, upamiętniającej wydarzenia z 12 listopada 1989 r. Msza Święta, pod przewodnictwem Arcybiskupa Alfonsa Nossola, koncelebrowana była przez Arcybiskupa Ludwiga Schicka, Arcybiskupa Wiktora Skworca oraz biskupa Ignacego Deca.

Uroczystości 12 listopada 2019 r. w Krzyżowej miały charakter międzynarodowy oraz ekumeniczny. W uroczystościach wzięły też udział osoby duchowne reprezentujące kościół Ewangelicko-Augsburski, m. in. Biskup Waldemar Pytel (Diecezja Wrocławska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP), który podczas wygłoszonego słowa podkreślał wagę pojednania i potrzebę zabiegania o pokój w każdym czasie.

Obchody Jubileuszu 30. rocznicy Mszy Pojednania to również międzynarodowa konferencja „30 lat polsko-niemieckiego pojednania. Samorządowy wymiar porozumienia“, która odbyła się w Krzyżowej w dniach 12-13 listopada. W konferencji poświęconej polsko-niemieckiemu zbliżeniu ze szczególnym uwzględnieniem jego znaczenia dla szczebla samorządowego, wzięli udział samorządowcy z Polski i Niemiec, naukowcy oraz publicyści. 

czytaj dalej

Jubileuszowe spotkanie pracowników i gremiów Fundacji "Krzyżowa" - 6 grudnia 2019 r.

6 grudnia w Krzyżowej odbyło się jubileuszowe spotkanie pracowników i gremiów Fundacji "Krzyżowa". To była wyjątkowa okazja, aby podsumować rok jubileuszowy i podziękować wszystkim, którzy na co dzień angażują się w realizację misji Fundacji.

Spotkanie, które w pierwszej części miało charakter bardziej oficjalny, w drugiej odsłonie przybrało formę wspólnych warsztatów i zabawy. 

Efektem wspólnej pracy wszystkich uczestników było m.in. przygotowanie ekologicznego łańcucha, który ozdobił naszą krzyżowską choinkę. Natomiast pod choinką na każdego czekał drobny podarunek.

czytaj dalej

Szkolenie "Creating Space: A Digital Future with Ethics in Mind" - Krzyżowa, 8-13.12.2019 r.

W dniach 8-13 grudnia w Krzyżowej odbyło się szkolenie "Creating Space: A Digital Future with Ethics in Mind", które było adresowane do trenerów, nauczycieli, wychowawców i edukatorów z Polski, Niemiec i Ukrainy.

Głównym celem szkolenia było zdobycie odpowiedniej wiedzy na temat metod nauczania, które pomogą młodzieży przeciwstawiać się mowie nienawiści w Internecie. Uczestnicy poznali sposoby wzmacniania samoświadomości młodzieży, metody zachęcające do autorefleksji, promujące empatię i radzenie sobie z różnorodnością. Warsztaty miały zapewnić również przestrzeń do wymiany swoją własną wiedzą i doświadczeniami. W oparciu o metodę Barcampa odbyły się sesje prowadzone przez samych uczestników.

czytaj dalej

1989-2019. 30 lat po upadku Żelaznej Kurtyny. Dyskusja z udziałem świadków historii - Wrocław, 6 grudnia 2019 r.

6 grudnia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się dyskusja „1989-2019. 30 lat po upadku Żelaznej Kurtyny” z udziałem świadków historii: Elżbiety Sienkiewicz-Romańskiej, Władysława Frasyniuku, Rafała Bubnickiego. Rozmowę poprowadziła Katarzyna Kaczorowska. Debata była adresowana do młodzieży licealnej.

Dyskusja o roku 1989, jest jedną z licznych inicjatyw z pogranicza edukacji historycznej i obywatelskiej podejmowanych przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Ma ona przybliżyć młodszemu pokoleniu nie tylko historię, ale przede wszystkim pokazać, czego może ona nas nauczyć, a także uświadomić – dzięki spotkaniu ze świadkami historii – że to, co dla niektórych jest jedynie wiedzą poznawaną z kart podręczników, dla wielu współczesnych było osobistym doświadczeniem.

czytaj dalej

Tydzień Edukacji Globalnej – Krzyżowa, 18-24 listopad 2019 r.

W dniach 18-24 listopada trwał Tydzień Edukacji Globalnej, który jest corocznie organizowany przez Centrum Rady Europy Północ-Południe. Tematem przewodnim w tym roku było hasło "Pobudka! To ostatnie wezwanie do działania na rzecz klimatu". Z tej okazji poszerzyliśmy nasze działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Przez cały tydzień codziennie publikowaliśmy w mediach społecznościowych posty z grafiką informacyjną na temat zmian klimatycznych i ich skutków, po to, by dotrzeć do większej liczby osób i podnosić świadomość ekologiczną. Dzieliliśmy się różnymi faktami na temat zmian klimatycznych, a także przykładami praktycznych działań, które można podjąć na rzecz klimatu.

czytaj dalej

||PUBLIKACJA ONLINE|| Przepis na lepszy świat, czyli edukujemy rówieśników o żywności. Materiały edukacyjne dla młodzieży w wieku 14-16 lat

"Przepis na lepszy świat, czyli edukujemy rówieśników o żywności. Materiały edukacyjne dla młodzieży w wieku 14-16 lat" autorstwa Anny Dańkowskiej z Akademii Europejskiej oraz Magdaleny Klarenbach z Fundacji Otwarty Plan to publikacja kierowana do młodych ludzi, którzy chcieliby wcielić się w rolę edukatorów dla swoich rówieśników i eksplorować/poznawać z nimi temat zrównoważonej żywności. Porusza ona tematy zasobów potrzebnych do produkcji żywności, pochodzenia jedzenia, problemu marnotrawstwa żywności i sposobów na ograniczenie go, jak np. kuchnia "zero waste", rolnictwa ekologicznego oraz aktywizacji młodych ludzi do przeprowadzenia kampanii.

Publikacja składa się z trzech części: wprowadzenia merytorycznego, wskazówek metodycznych do prowadzenia warsztatów oraz scenariuszy zajęć wraz z kartami pracy - jednym słowem można w niej znaleźć wszystko, co potrzebne jest do przygotowania się oraz przeprowadzenia warsztatów o zrównoważonej żywności z rówieśnikami.

czytaj dalej

Do dzieła! Jak tworzyć zrównoważone ekologicznie miejsca edukacji? – sympozjum w Krzyżowej, 4-5 listopada 2019 r. 

Sympozjum „Do dzieła! Jak tworzyć zrównoważone ekologicznie miejsca edukacji?” (4-5.11) zgromadziło osoby, które chcą zazieleniać miejsca swojej pracy edukacyjnej i wprowadzać w życie wartości, o których uczą.

Uczestnicy i uczestniczki dyskutowali o wspólnych problemach bibliotek, schronisk młodzieżowych, gospodarstw ekologicznych oraz ośrodków edukacyjnych położonych peryferyjnie. Czyli m.in. o dążeniu do coraz większego zrównoważenia ekologicznego w swojej działalności! Skuteczna komunikacja, przekazywanie wartości ekologicznych w edukacji, zrównoważona żywność i rolnictwo, troska o otoczenie przyrodnicze i włączanie lokalnej społeczności, zielone dachy i zbieranie deszczówki, motywowanie całego zespołu do uczestniczenia w procesie przemian, ogrody permakulturowe – kwestie te poruszane były podczas żywej wymiany doświadczeń i wystąpień zaproszonych gości.

Sympozjum było zwieńczeniem projektu: „Ku zrównoważonemu rozwojowi w edukacji i praktyce”, który umożliwił głębsze przyjrzenie się tematowi zrównoważenia ekologicznego przez cały zespół pracowniczy Fundacji.

czytaj dalej

EduSkills+ Reflections – platforma do edukacji interkulturowej

Fundacja "Krzyżowa" jest jedną z organizacji, dzięki którym powstała platforma EduSkills+ Reflections. 

Celem projektu jest edukacja interkulturowa poprzez rozwój kompetencji w zakresie dialogu i refleksji, które tworzą podwaliny pod budowę postawy otwartej na świat. Taki dialog uważany jest za warunek więzi społecznych i społecznego rozwoju złożonych wspólnot. 

Platforma EduSkills+ Reflections to m.in. zbiór bezpłatnych i kreatywnych materiałów dydaktycznych, które kształtują umiejętności konieczne do aktywnego uczestnictwa w demokratycznych i różnorodnych społeczeństwach, a także filmy i mediateka, zawierające narzędzia do warsztatów uczących krytycznego myślenia.

https://eduskills.plus/pl/modules

czytaj dalej

Seminarium w ramach projektu „Laboratorium dialogu i pojednania” - Krzyżowa, 22-24 listopada 2019 r.

Od 22 do 24 listopada trwało w Krzyżowej trzydniowe seminarium w ramach projektu „Laboratorium dialogu i pojednania”.  

„Laboratorium dialogu i pojednania” to polsko-niemiecki projekt z zakresu edukacji obywatelskiej, którego celem jest wypracowanie praktycznych wskazówek i rekomendacji dla wspierania konstruktywnego, opartego na wzajemnym szacunku dialogu  – będącego próbą przeciwstawienia się rosnącej polaryzacji społeczeństwa.

Program obfitował w dyskusje i rozmowy z ekspertami zajmującymi się edukacją obywatelską.

czytaj dalej

Działacze organizacji obywatelskich z Rosji z wizytą w Krzyżowej - 21.11.2019 r.

21 listopada gościliśmy w Krzyżowej działaczy organizacji obywatelskich z Rosji. Wizytę grupy w Polsce przygotowało Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego i Fundacja Liderzy Przemian.

Nasi goście wzięli udział w oprowadzaniu po terenie Fundacji "Krzyżowa", podczas którego poznali historię tego miejsca.

Na temat działalności Fundacji, jej oferty i realizowanych projektów, rozmawiano podczas spotkania z dr. Robertem Żurkiem - dyrektorem zarządzającym Fundacji "Krzyżowa" oraz Liubov Shynder - specjalistką ds. projektów edukacyjnych MDSM w Krzyżowej.

czytaj dalej

REKRUTACJE

30.01. - 16.05.2020
"Nasz wspólny świat - edukacja globalna dzieci" - szkolenie dla nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej- Krzyżowa

Edukacja  globalna jest odpowiedzią na rzeczywistość życia w globalnym świecie. Jest to rodzaj edukacji, który pomaga ludziom - także tym małym - żyć w nim, czuć się za niego odpowiedzialnymi i wspólnie uczyć się jak zmieniać świat na lepsze. Aby wzmocnić swoje kompetencje w pracy z dziećmi poznaj treść i etykę edukacji globalnej, nowe metody pracy z dziećmi oraz przejdź trening zadaniowy w ramach czterech bloków szkoleniowych, które odbędą się od 30 stycznia do 16 maja 2020 roku w Krzyżowej.

Trzecia edycja projektu, skierowana jest do nauczycieli i nauczycielek z placówek działających na terenie Dzierżoniowa, Pieszyc, Bielawy, Lewina Kłodzkiego, Walimia, Przerzeczyna Zdroju, Barda i ich okolic.

Termin nadsyłania zgłoszeń: 15.01.2020​

czytaj dalej

6 - 10.03.2020
"Z dwóch zrób trzy! Jak zorganizować trójstronną wymianę szkolną?": seminarium dla nauczycieli i pedagogów - Krzyżowa

Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego zaprasza nauczycieli oraz pedagogów z Polski, Niemiec i Ukrainy na seminarium pt. "Z dwóch zrób trzy! Jak zorganizować trójstronną wymianę szkolną?", które odbędzie się w Krzyżowej w dniach od 04 do 10 marca 2020.

Do udziału szczególnie zachęcamy istniejące już partnerstwa polsko-niemieckie, które podczas seminarium będą miały możliwość nawiązania współpracy ze szkołami z Ukrainy.

Termin nadsyłania zgłoszeń: 04.02.2020

czytaj dalej

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
Krzyżowa 7, 58-112 Grodziszcze
tel: +48 74 85 00 300, fax: +48 74 85 00 305
Wypisz się z newslettera
{modify}Zmień swoją subskrypcję{/modify}

Email built with AcyMailing