Nie jestes połączony. Newsletter może zawierać informacje dostępne jedynie kiedy jesteś online.

Newsletter Krzyżowa 2/2020

Newsletter Krzyżowa 2/2020
NEWSLETTER
2/2020
Szanowni Państwo,

kiedy wysyłaliśmy do Państwa ostatni Newsletter, nie przypuszczaliśmy, że ten kolejny ukaże się w takich trudnych okolicznościach. Tymczasem od połowy marca, ze względu na pandemię koronowirusa, Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży musiał zawiesić prowadzenie zajęć dydaktyczno – wychowawczych, wystawy i pałac są zamknięte w związku z regulacjami wynikającymi z przeciwdziałania epidemii. Krzyżowa jest cicha i pusta. Jak nigdy od 30 lat nie może prowadzić swojej działalności misyjnej.

O sytuacji Fundacji pisze w dziale „Forum Krzyżowa” dyrektor zarządzający – dr Robert Żurek. A w numerze znajdziecie Państwo bardzo ciekawe komentarze na temat bieżącej sytuacji, których autorami są członkowie gremiów Fundacji. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy w tych wymagających okolicznościach znaleźli czas, aby dla nas napisać.

W tym numerze piszemy również o bardzo smutnym wydarzeniu. 15 marca zmarła dr Ewa Unger – osoba mająca ogromne zasługi w budowaniu przyjaznych relacji polsko-niemieckich, wieloletnia prezes wrocławskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Pani Ewa odegrała niezwykle ważną rolę w historii Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego; była współzałożycielką Fundacji i wieloletnią przewodniczącą Zarządu. Ewę Unger w dziale „Forum Krzyżowa” wspomina Annemarie Franke z Rady Nadzorczej Fundacji „Krzyżowa”.

W dalszej części Newslettera znajdą Państwo także informacje o projektach i inicjatywach, które odbyły się w Krzyżowej na początku roku.

Mimo trudnych okoliczności, które dotykają nas wszystkich bez względu na szerokość geograficzną i niepewności co do tego, jak będzie kształtowała się nasza najbliższa przyszłość, chcielibyśmy Państwu złożyć życzenia spokojnych Świąt Wielkiej Nocy. Będą to Święta inne niż zwykle – być może bez najbliższych u boku, skromniejsze i nie tak radosne, ale niech przyniosą nam nadzieję, że nawet po ciężkim i trudnym czasie przychodzi lepsze jutro.

Redakcja Newslettera
FORUM KRZYŻOWA

Między wczoraj a jutrem - kryzys, który może stać się szansą | Robert Żurek

Niedawno zaglądnąłem do protokołu z lutowego posiedzenia Zarządu Fundacji. Szczegółowo planowaliśmy tam bardzo dobrze zapowiadający się rok - z rekordową liczbą projektów i odwiedzających. Nawet trochę narzekaliśmy na to, że na horyzoncie pojawia się bardzo pracowity okres, podczas gdy my mieliśmy nadzieję zwolnić tempo po roku jubileuszowym.

Teraz, zaledwie kilka tygodni później, protokół ten czyta się jak dokument z odległego, obcego świata. Zamiast planować, jak najefektywniej wykorzystywać zasoby, aby nasz zespół nie był przeciążony zarządzaniem bardzo licznymi projektami, zastanawiamy się, jak uratować Fundację przed rychłym upadkiem.

W okresie od marca do czerwca w Krzyżowej miało się odbyć 69 kilkudniowych projektów, w których miało uczestniczyć blisko 3000 osób. W większości były to polsko-niemieckie wymiany szkolne. Wszystkie te spotkania musiały zostać odwołane w wyniku pandemii koronowirusa. (...)

czytaj dalej


Pożegnanie dr Ewy Unger (20.10.1926 – 15.03.2020) | Annemarie Franke

W jeden ze styczniowych weekendów 2020 r. około 70 pracowniczek i pracowników oraz wolontariuszek i wolontariuszy Fundacji „Krzyżowa“ dla Porozumienia Europejskiego z trzech dziesięcioleci obchodziło w Krzyżowej 30. rocznicę powstania Fundacji. Wszyscy zostali poproszeni o przesyłanie pamiątkowych zdjęć z czasu, gdy pracowali w Krzyżowej. Organizatorzy spotkania chcieli przygotować prezentację tych fotografii na uroczysty wieczór. Na licznych zdjęciach z lat 90. można było zobaczyć Ewę Unger w gronie współpracowników. To zrozumiałe, była wówczas przewodniczącą zarządu fundacji i  jednocześnie pracowała społecznie na co dzień we wrocławskim biurze Fundacji oraz regularnie uczestniczyła w posiedzeniach, spotkaniach i wydarzeniach publicznych w samej Krzyżowej. Uczestnicy jubileuszowego zjazdu przekazali Ewie Unger pisemne życzenia i pozdrowienia, które dotarły do niej w formie kilkustronicowego listu. Adresatka czytała te słowa w pełnej świadomości, kilka razy, z radością, choć nie wszystkich autorów znała osobiście. Dziś wiemy, że ten list był symbolicznym pożegnaniem i podziękowaniem - podziękowaniem za 30 lat istnienia instytucji, która nie powstałaby bez Ewy Unger, jednej z wielkich, ważnych i zasłużonych kobiet w historii Krzyżowej. (...)

czytaj dalej

W TYM NUMERZE

Pandemia a relacje polsko-niemieckie | Agnieszka Łada

Obecny kryzys wpływ będzie miał na większość dziedzin naszego życia. Nie ominie i relacji polsko-niemieckich. Może okazać się dla nich dużym wyzwaniem, ale, jak każda zmiana, i ta może w niektórych obszarach mieć pierwiastek twórczy. Nie czas na wróżenie z fusów, co konkretnie, kiedy i jak się w stosunkach polsko-niemieckich konkretnie stanie w wyniku korona-kryzysu. Pytań jest więcej niż odpowiedzi. Ale aby móc w przyszłości – tej bliższej i trochę dalszej – szukać rozwiązań na problemy, które się pojawią, można je już dziś sobie wymienić, choćby tylko hasłowo nazywając poszczególne ich obszary. (...) 

Pytań jest wiele. Powyższa lista jest niepełna, problemy opisane bardzo ogólnie, zapewne każdy z Czytelników mógłby niejedno pytanie-obawę do tego zestawienia dołożyć. To dobrze, ono pozostaje, bowiem otwarte. I pokazuje jedno – jak bogata jest sieć polsko-niemieckich powiązań i jak warto o nią dbać.

czytaj dalej

Pandemia a sytuacja szkolnictwa w Polsce. Przyszłość międzynarodowych wymian młodzieży | Anna Kizeweter

(...) Ufam, że nasza Fundacja będzie mogła wyjść naprzeciw potrzebom społeczeństwa, wspierać nauczycieli i uczniów w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, wyrażaniu własnych opinii, odczuć, ponownie obdarzyć kogoś zaufaniem.

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży potrafi budować Tönniesowską wspólnotę i dawać zalążek arystotelejskiej przyjaźni. To właśnie dziś szczególnie powinniśmy mieć świadomość, że młodzież, bez względu na sytuację, zasługuje na szansę do odkrywania samych siebie. I tak  jak przez ostatnie 30 lat naszej działalności, należy dać im przestrzeń do przeżywania przeżywać zwycięstw i porażek oraz możliwość poświęcenia się wspólnym zadaniu, ćwicząc  wyobraźnię.

Chciałabym widzieć Fundację, z jej edukacyjnym doświadczeniem, jako partycypantkę w tworzeniu nowego modelu edukacji , z całymi jej pokładami empatii i chęcią wzmacniania jednostki do stawania się lepszym obywatelem świata, świadomym swoich mocnych stron i potrafiącym budować mosty. Nawet online.

czytaj dalej

Czy pandemia zmieni szkolną wymianę młodzieży w Niemczech? | Joanna Szaflik-Homann

Szkoły w Niemczech, tak jak i w Polsce, przeszły na tryb nauczania zdalnego. Uczniowie otrzymują zestawy zadań do rozwiązania w domu, czasem komunikacja z nauczycielami wsparta jest poprzez chat lub videokonferencje.

Nakaz izolacji ma ogromne konsekwencje nie tylko dla funkcjonowania szkół, ale także dla projektów wymiany szkolnej. Międzynarodowe spotkania są odwoływane, uczniowie i nauczyciele muszą pozostać w domu. Jest to oczywiście ogromna strata dla wszystkich, którzy niecierpliwie oczekiwali spotkania z młodzieżą z innych krajów. Część spotkań zostanie z pewnością przełożona na późniejszy termin. Inne być może nie odbędą się nigdy.

Jednak z drugiej strony ogólnoświatowa pandemia wymusza na wszystkich – także na nauczycielach i uczniach – twórcze sposoby radzenia sobie z taką nietypową sytuacją.  Warto więc zadać sobie pytanie, na ile obecne doświadczenie zmieni oblicze międzynarodowej współpracy szkół. Obecna sytuacja może zaowocować nowymi metodami korzystania z wielu  interaktywnych narzędzi.  Należy mieć nadzieję, że zdalne sposoby komunikacji urozmaicą i wzbogacą w przyszłości tradycyjne wymiany szkolne. (...)

czytaj dalej

Co pandemia oznacza dla edukacji pozaformalnej i organizacji pozarządowych w Polsce? | Agnieszka Janik

Pandemia COVID-19, pomimo że jest zjawiskiem relatywnie nowym, na pewno zmieni świat. Widzimy zaczynający się globalny kryzys gospodarczy, towarzyszącemu mu zmiany polityczne i społeczne. Wszystko to sprawi, że zmianie ulegnie także sytuacja organizacji pozarządowych, a także proponowane przez nie aktywności.

(...) W dłuższej perspektywie skutkiem kryzysu będzie zapewne mniejsza skłonność uczestników do wyjazdów na wymiany i szkolenia, związana z obawami o własne zdrowie. Niestety widoczne są już skutki zamknięcia nie tylko granic, ale również społeczeństw, przejawiające się we wzroście nastrojów ksenofobicznych i zamykaniu się w obrębie swojej, dobrze znanej i bezpiecznej, grupy. Będzie to wymagało od organizacji pozarządowych koncentracji na edukacji międzykulturowej, globalnej, a także związanej z promocją praw człowieka. Wyzwaniem będzie przekształcenie społecznej energii widocznej w wielości inicjatyw pomocowych w trwałe struktury wzmacniania spójności społecznej. (...)

czytaj dalej

Edukacja pozaszkolna w Niemczech nadal bez parasola ochronnego | Ole Jantschek

(...) W związku z zagrożeniem koronawirusem wszystkie podmioty zaprzestały w marcu świadczenia usług lub dostosowały je do aktualnych realiów - w celu ochrony zdrowia i ze względu na solidarność z osobami szczególnie narażonymi na ryzyko związane z tym wirusem. Zgodnie z bieżącymi informacjami, instytucje edukacyjne będą zamknięte do końca kwietnia. Jest już jednak jasne, że wiele projektów nie obędzie się jeszcze długo po tym okresie, a grupy nadal będą anulować swoje rezerwacje. Publiczni grantodawcy dokładają wszelkich starań, aby udostępniać swoje fundusze bez zbędnej biurokracji. Nie zmienia to faktu, że straty poniesione przez wiele podmiotów zagrażają ich istnieniu. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie inne dochody, takie jak opłaty od uczestników lub dochody z wynajmu, są całkowicie utracone. (...)

Kryzys z pewnością zmieni obszar edukacji obywatelskiej. W obecnej chwili najbardziej widoczną zmianą jest gwałtowny wzrost cyfryzacji. Kierując się mottem "lepiej online niż wcale", wiele instytucji zaczęło oferować wydarzenia w wydaniu wirtualnym. Zobaczymy z czasem, co z tego pozostanie sztuką dla sztuki, a co okaże się być skutecznymi przedsięwzięciami. Jednym z kluczowych pytań jest to, w jaki sposób oferty stacjonarne w domach spotkań i formaty wirtualne będą się ze sobą w przyszłości przeplatać.

czytaj dalej

Jak przeciwdziałać lękom i atomizacji społeczeństwa w okresie pandemii | Biskup Waldemar Pytel

Staliśmy się uczestnikami i świadkami niezwykłego doświadczenia. Epidemia o globalnym zasięgu nie tylko zatrzymała nas w biegu i wykluczyła z codziennych zajęć, ale także zmusiła do refleksji i być może ustalenia na nowo naszych priorytetów.

To zrozumiałe, że boimy się, zwłaszcza o utratę zdrowia i pracy. Wirus lęku rozprzestrzenia  się szybciej niż koronawirus, napędzany kolejnymi medialnymi newsami i niepewnością, która nie pozwala niczego ustalić w dalszej perspektywie. Nie wiemy, jak długo potrwa epidemia, trudno nawet wyobrazić sobie jej skutki. Myślenie o nich, budzi lęk, czasem strach, złość, a nawet agresję. Tym bardziej powinniśmy być wyczuleni na takie stany, powinniśmy zauważać je i powstrzymywać, zanim nabiorą rozpędu. Najgorsza jest niepewność – jak długo to potrwa? (...)

czytaj dalej

Międzynarodowy wolontariat w Krzyżowej w czasie pandemii, czyli nasze wspaniałe dziewczyny mają ręce pełne pracy 

Epidemia koronowirusa wpłynęła na życie codzienne wszystkich ludzi na świecie,w tym także: Tabithy, pedagożki z Niemiec oraz naszych wolontariuszek - Sedy z Turcji i Antoniny z Rosji, które przebywają w Krzyżowej od miesięcy. Poniższe krótkie opisy pokażą Wam, jak wygląda ich dzień powszedni i jak stawiają czoła obecnej trudnej rzeczywistości, działając na rzecz wspólnego dobra lokalnej społeczności i dobra fundacji. Wspierają je w tym inni pracownicy Fundacji "Krzyżowa", oferując nieocenioną pomoc, o której też nie można zapomnieć. Mamy nadzieję, że ich historie przyniosą Wam inspirację, siłę i poczucie solidarności w tych trudnych czasach. (...)

WIDEO

czytaj dalej

109. rocznica urodzin Freyi von Moltke. Maryna Czaplińska w Radiu TOK FM

Zachęcamy do wysłuchania podcastu z audycji "Weekendowy poranek - Maciej Zakrocki" w Radio TOK FM.

Podcast: Freya von Moltke - zachowanie dziedzictwa Kręgu z Krzyżowej było jej priorytetem

29 marca, w 109. rocznicę urodzin Freyi von Moltke, gościem Macieja Zakrockiego była Maryna Czaplińska - członkini Rady Fundacji "Krzyżowa".

Freya von Moltke urodziła się 29 marca 1911, w Kolonii. Była niemiecką prawniczką, działaczką opozycji antyhitlerowskiej, członkinią "Kręgu z Krzyżowej", żoną Helmutha Jamesa von Moltke, ostatnią właścicielka majątku w Krzyżowej.

czytaj dalej

W jaki sposób pomniki opowiadają nam przeszłość? || Podsumowanie projektu Monuments of Remembrance 1918-2018

Pomniki to obiekty, które zostały umieszczone w widocznych miejscach przestrzeni publicznej, aby oddać hołd zasłużonym, zachować pamięć o szczególnie istotnych wydarzeniach, lub też przywrócić pamięć o tym, co zapomniane. Czasami jednak stają się one elementem świadomej manipulacji i mają zmienić sposób, w jaki ludzie postrzegają przeszłość.

Przybliżenie wiedzy na temat możliwości wykorzystania pomników w poznaniu historii, a przez to lepszego zrozumienia, jaką rolę odgrywa pamięć w kształtowaniu tożsamości i wartości, jest celem projektu Monuments of Remembrance 1918-2018

Udział w projekcie wzięła młodzież szkolna, naukowcy, eksperci od public history, edukacji historycznej i obywatelskiej oraz nauczyciele z Polski, Czech, Słowacji i Rumunii.

W ramach projektu powstała strona internetowa www.monuments-remembrance.eu, na której zamieszone zostały informacje na temat 300 wybranych pomników z czterech wyżej wymienionych krajów. Ich opisy zostały specjalne przygotowane, aby podkreślić nie tylko to, co pomniki przedstawiają, ale w jaki sposób zmieniało się ich znaczenie na przestrzeni kolejnych lat.
 

czytaj dalej

Wspominamy zimowe projekty artystyczne w Krzyżowej

Za oknem wiosna, a my z sentymentem wspominamy zimowe, międzynarodowe projekty artystyczne w Krzyżowej

Uczestnikami tegorocznych projektów zimowych była grypa ponad 90 osób, w tym dzieci i młodzież z różnych środowisk, zarówno na poziomie międzynarodowym jak i społecznym. Pięciodniowe warsztaty w Krzyżowej dały szanse dzieciom i młodzieży m. in. ze szkół specjalnych, z domów dziecka oraz z ośrodków rodzinnej pieczy zastępczej, doświadczyć różnych form ekspresji artystycznej, stymulujących rozwój poznawczy, zdolność twórczego wyrażania siebie i kreatywnego odkrywania świata.

czytaj dalej

Młodzież pomaga. Ekologiczne zabawki edukacyjne dla Bangladeszu z Krzyżowej

Co można tworzyć w Krzyżowej podczas międzynarodowych warsztatów młodzieżowych? Między innymi ekologiczne zabawki edukacyjne dla dzieci z największego obozu dla uchodźców w Cox’s Bazar w Bangladeszu.

Pod koniec 2017 roku Bangladesz musiał przyjąć około miliona Rohingów, którzy uciekali przed śmiercią  z sąsiedniej Mjanmy (dawniej Birmy). 55% ludności w obozie to dzieci i to właśnie z myślą o ich edukacji zrodził się pomysł, aby podczas warsztatów w Krzyżowej młodzież wspólnie tworzyła zabawki dla dzieci w Bangladeszu. 

Zabawki powstały na początku roku w ramach 3 międzynarodowych projektów inkluzyjnych z udziałem dzieci i młodzieży z prywatnych szkół podstawowych, szkół specjalnych oraz ośrodków wspierających dzieci i młodzież objętych pieczą zastępcza.

czytaj dalej

MDSM przygotował ofertę online dla uczestników wymian szkolnych

Sytuacja izolacji jest trudna dla każdego. W czasach społecznego zdystansowania ważne jest, aby szukać sposobów zbliżania się do siebie - teraz cyfrowo i ponad granicami, poświęcić czas na refleksję, a przede wszystkim znaleźć sposób na wyrażenie siebie jako mechanizmu radzenia sobie w tej sytuacji.

Odpowiadając ne te potrzeby i wyzwania MDSM przygotował cykl 6 webinarów po angielsku z tematyki kreatywnego pisania, webinary w pierwszej kolejności będą dedykowane młodzieży, która w tym roku miała przyjechać do Krzyżowej w ramach wymiany szkolnej, ale z powodu zagrożenia epidemicznego nie była w stanie. Webinary będą prowadzone w małych polsko-niemieckich grupach młodzieży z zainteresowanych szkół. Seminaria on-line będą bazowały na wymianie doświadczeń osób uczestniczących, wzmocnią ich umiejętności językowe, ale przede wszystkim mają skłonić do osobistej refleksji i uczenia się narzędzi do wyrażania siebie poprzez twórcze pisanie.

czytaj dalej


Pierwszy raz od 30 lat nasz ośrodek będzie pusty! Potrzebujemy Waszej pomocy, aby móc dalej działać!

Fundacja „Krzyżowa” swoją działalność edukacyjną realizuje od 30 lat. Jako organizacja non-profit nie zarabiamy, a jedynie dzięki grantom i dofinansowaniom możemy utrzymać ośrodek i wypłacać wynagrodzenia naszym pracownikom. Jednak, kiedy nie realizujemy projektów, nie prowadzimy wymian młodzieży, nie mamy źródeł utrzymania.

Znaleźliśmy się teraz w bardzo trudnej sytuacji – nie mogąc realizować przez jakiś czas swojej misji i zadań statutowych nie ma źródeł utrzymania. Już teraz wiemy, że w najbardziej intensywne miesiące pracy – marzec, kwiecień, maj i czerwiec – nasz ośrodek będzie pusty.

Każdy kolejny dzień w tej sytuacji to niepewność naszych pracowników. Wprowadzamy oszczędności, ale nie ukrywamy, że Wasza pomoc jest nam niezbędna, żeby przetrwać ten trudny dla nas wszystkich czas.

Będziemy bardzo wdzięczni za każdą kwotę z 1%, którą zdecydujecie się nam przekazać. Przypominamy też, że na konto Fundacji „Krzyżowa” można wpłacać darowizny.

Od 30 lat budujemy społeczeństwo obywatelskie i działamy na rzecz porozumienia między narodami. Mamy nadzieję, że dzięki Waszej pomocy, nadal będziemy mogli realizować naszą misję!

czytaj dalej


Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
Krzyżowa 7, 58-112 Grodziszcze
tel: +48 74 85 00 300, fax: +48 74 85 00 305
Wypisz się z newslettera
{modify}Zmień swoją subskrypcję{/modify}

Email built with AcyMailing