Nie jestes połączony. Newsletter może zawierać informacje dostępne jedynie kiedy jesteś online.

Newsletter Krzyżowa 3/2020

Newsletter Krzyżowa 3/2020
NEWSLETTER
3/2020
Szanowni Państwo,

witamy w wakacyjnym wydaniu Newslettera Fundacji „Krzyżowa”. 

Za nami wszystkimi bardzo trudny okres i chociaż teraz lato budzi w nas nową energię i nadzieję, to zdajemy sobie sprawę, że czeka nas trochę inny niż zazwyczaj wakacyjny czas.

Jak okres zamrożenia wielu obszarów działalności przetrwała Fundacja? Jak działamy teraz? Te informacje znajdą Państwo w informacji Zarządu, którą publikujemy w FORUM KRZYŻOWA, a także w pozostałych artykułach Newslettera. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi inicjatywami, które powstały w okresie, gdy wszystkie spotkania, projekty realizowane na miejscu zostały odwołane, a nasze aktywności przeniosły się w strefę wirtualną. A działo się sporo – zarówno w obszarze edukacji obywatelskiej, globalnej, medialnej, jak i ekologicznej. 

W dziale FORUM KRZYŻOWA polecamy również tekst dr. Tomasza Skoniecznego, który komentując bieżące wydarzenia, prezentuje międzynarodowy projekt Fundacji "Krzyżowa" - „Pomniki pamięci. 1918-2018”.

Zachęcamy również do odwiedzenia działów ZAPROSZENIA oraz REKRUTACJE, gdzie zapraszamy do udziału w naszych projektach oraz prezentujemy interesujące inicjatywy, którym partnerujemy.

Krzyżowa latem to muzyczna wyspa, gdzie można odnaleźć zarówno klasyczne dźwięki muzyki kameralnej, jak i brzmienie gitary czy rytmy flamenco. Mamy nadzieję, że nasze cykliczne wydarzenia muzyczne również odbędą się w tym roku i z prawdziwą przyjemnością zrelacjonujemy je Państwu we wrześniowym wydaniu Newslettera. A tymczasem zapraszamy do śledzenia naszej strony i kanałów w mediach społecznościowych, gdzie informujemy na bieżąco o naszych projektach i inicjatywach.

Wraz z letnim słońcem życzymy Państwu udanych i bezpiecznych wakacji i liczymy na kolejne – newsletterowe – spotkanie we wrześniu. Ale liczymy również, że Krzyżowa znajdzie się na trasie wakacyjnych wędrówek niektórych z Państwa i że już wkrótce spotkamy się w pięknym otoczeniu naszej przyrody oraz w bezpiecznych przestrzeniach Fundacji. 

Redakcja Newslettera
FORUM KRZYŻOWA

Za nami trzy miesiące walki o przetrwanie. Co przyniosą kolejne? Zarząd o sytuacji Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego

Pandemia koronawirusa przyniosła ze sobą realne zagrożenie dla funkcjonowania naszej Fundacji. Wraz z „zamrożeniem” działalności i odwołaniem prawie wszystkich projektów, które miały być realizowane w Krzyżowej w pierwszej połowie 2020 roku, Fundacja została pozbawiona znacznej części jej przychodów. Stanęliśmy przed perspektywą zwalniania pracowników, a nawet upadłości. Żeby uniknąć najgorszego podjęliśmy wszystkie możliwe działania: zredukowaliśmy wynagrodzenia całego zespołu, skorzystaliśmy z przygotowanej przez polski rząd tarczy antykryzysowej, przeformatowaliśmy część projektów, by móc je realizować w sieci, zaapelowaliśmy o pomoc do naszych partnerów i przyjaciół oraz zwróciliśmy się z prośbą o nadzwyczajne wsparcie do rządów Polski i Niemiec, których polityczne i finansowe wsparcie przed 30 laty umożliwiło utworzenie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży. (...)

Minione tygodnie pokazały siłę Krzyżowej. Możemy liczyć na wsparcie rządów, mamy wiernych partnerów i przyjaciół, a także wspaniały zespół. Im wszystkim, Wam wszystkim, którzy przyczyniacie się do tego, że możemy dzisiaj patrzeć w przyszłość z większym optymizmem niż jeszcze kilka tygodni temu, serdecznie dziękujemy!

Pandemia i spowodowany przez nią kryzys gospodarczy jeszcze długo będą nam towarzyszyć, utrudniając nasze działania i pogarszając sytuację finansową. Musimy nastawić się na długotrwałą, trudną walkę o przetrwanie i dobrą przyszłość Fundacji. Dlatego będziemy wdzięczni za dalszą Waszą pomoc i wsparcie. Wierzymy, że dzięki Wam będziemy mogli dalej pracować i realizować misję Krzyżowej – nawet w najtrudniejszych okolicznościach.

czytaj dalej


Czy pomniki powodują konflikty? Perspektywa historyka | dr Tomasz Skonieczny

Spór, jaki rozgrywa się obecnie w USA oraz niektórych krajach Europy Zachodniej wokół pomników, przedstawiających dawnych przywódców politycznych, jest niezwykle ważnym procesem, który powinniśmy śledzić. Mówi on bowiem bardzo dużo nie tylko o tym, ile naprawdę wiemy o przeszłości (a więc o jakości edukacji historycznej), ale także o tym, jak współcześnie podchodzimy do jej upamiętniania w przestrzeni publicznej. (...)

Dość oczywistym elementem towarzyszącym powstaniu pomników, jak i rytuałów pamięci, które są wokół nich organizowane, są emocje – tak pozytywne, jak i negatywne. Szczególnie jest to widoczne w przypadku pomników, które podejmują tematy nader aktualne i dyskusyjne – upamiętniają kontrowersyjne postacie, wydarzenia, których przebieg i konsekwencje nie są jednoznaczne – czy też stanowią jawną manipulację władz i opowiadają o przeszłości w sposób nieprawdziwy. (...)

Ostatnie lata dostarczyły wyraźnych przykładów na potencjał pomników do wywoływania konfliktów. Jednym z nich mogą być rozruchy, do których doszło na Łotwie w roku 2007, kiedy próbowano przenieść pomnik „Brązowego Żołnierza”, czy protesty przeciwników upamiętniania przywódców wojny secesyjnej, do których doszło w Charlottesville (USA) w roku 2017. W obu zdarzeniach byli ranni i zabici. (...).

czytaj dalej

W TYM NUMERZE

Otwieramy się dla Was i zapraszamy! #visitKrzyzowa

Z prawdziwą przyjemnością – po tak długim okresie – możemy zaprosić Was znowu do Krzyżowej. Jeszcze nie wszystkich obszarach nasza działalność jest możliwa, ale powoli, z zachowaniem wszystkich obostrzeń i zasad bezpieczeństwa – otwieramy się dla Was.

Zapraszamy więc do Krzyżowej, gdzie możecie skorzystać z możliwości indywidualnego zwiedzania, bazy hotelowej i gastronomicznej, a także wziąć udział w niektórych z projektów edukacyjnych!

Wszystkie działy Fundacji „Krzyżowa” realizują zaplanowane projekty w formule zgodnej z przepisami wynikającymi z regulacji Rządu i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Od lipca wróciliśmy też do oprowadzań!

Zapraszamy więc do śledzenia naszej strony i kanałów w social mediach, gdzie będziemy informować o kolejnych działaniach Fundacji i obszarach aktywności.

czytaj dalej

Wizyta Thomasa Oppermanna, wiceprezydenta niemieckiego Bundestagu, w Krzyżowej - 25.06.2020

25 czerwca gościliśmy w Krzyżowej Thomasa Oppermanna, wiceprezydenta niemieckiego Bundestagu wraz z Konsulem Generalnym Niemiec (a także członkiem Rady Fundacji "Krzyżowa") - Hansem Jőrgiem Neumannem.

Nasi goście - w towarzystwie dyrektora zarządzającego Fundacji - dr. Roberta Żurka, a także dyrektor ds. organizacji i rozwoju, Aleksandry Królak-Wąsowicz, zwiedzili pałac, wystawę "Odwaga i pojednanie", a także Dom na Wzgórzu. 

Spotkanie było okazją do zaprezentowania wcieprezydentowi Bundestagu historii tego ważnego dla relacji polsko-niemieckich miejsca. Czas spędzony w Krzyżowej to również rozmowy o misji Fundacji, relacjach polsko-niemieckich, sprawach europejskich, a także o trudnej sytuacji organizacji pozarządowych w dobie pandemii oraz wyzwaniach, jakie stoją przed międzynarodowymi miejscami spotkań.

czytaj dalej

Projekt || „Żywność – z tradycją w nowoczesność”

Z żywnością mamy do czynienia na co dzień, a jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę: skąd ona pochodzi, ile pracy potrzeba do jej wyprodukowania, jak bardzo jest czasem przetworzona, jak jej produkcja wpływa na zmiany klimatu? Szczególnie młodszemu pokoleniu brakuje nie tylko wiedzy, ale i umiejętności świadomego korzystania z produktów spożywczych. Tymczasem współpraca międzykulturowa, jako odpowiedź na globalne wyzwania, w tym te dotyczące żywności, jest jednym z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Niestety, na gruncie edukacji żywieniowej współpraca ta nie była dotychczas prawie w ogóle realizowana. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz Slow Food Niemcy postawiły to zmienić, tworząc wspólny projekt „Żywność - z tradycją w nowoczesność. Pielęgnowanie i rozwijanie postrzegania wartości żywności regionalnej i sezonowej. Komunikacja w zakresie ochrony środowiska i edukacja żywieniowa w kontekście europejskim".

czytaj dalej

Lekcja LIVE z Krzyżowej - 28.05.2020

28 maja, na stronie i innych kanałach Bundeszentrale für politische Bildung, można było obejrzeć spotkanie LIVE z Dominikiem Kretschmannem – kierownikiem Miejsca Pamięci w Fundacji „Krzyżowa”.

Dzięki lekcji, uczniowie z Niemiec, mieli okazję poznać historię Krzyżowej, naszej Fundacji i ludzi, którzy ją tworzyli.

Livestream został udostępniony m.in. na Facebooku.

czytaj dalej

Blog pedagoga, czyli dzielimy się swoimi doświadczeniami i refleksjami

W kwietniu br. zespół Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży zainicjował cykl artykułów pod nazwą Blog Pedagoga. 

„Chcemy dzielić się swoim doświadczeniem i refleksjami, które dotyczą pedagogiki, edukacji pozaformalnej oraz tematów, które są dla nas ważne w naszej pracy z młodzieżą w Krzyżowej. Chcemy żeby odbiorcy - czytelniczki i czytelnicy naszej strony, miłośnicy i miłośniczki Krzyżowej - lepiej poznali nasz zespół edukacyjny, to, czym się kierujemy w pracy, co nas motywuje, co nas cieszy, ale też co jest dla nas trudne.” – podkreślają autorki bloga, specjalistki ds. projektów edukacyjnych MDSM w Krzyżowej.

Zachęcamy do śledzenia bloga, który publikowany jest na naszej stronie internetowej. Ostatnie wpisy dostępne są tutaj.
 

czytaj dalej

"Edukacyjny ogród permakulturowy" - warsztaty z projektowania - Krzyżowa, 2-18.06.2020

W Krzyżowej przygotowujemy się do utworzenia edukacyjnego ogrodu ekologicznego. W związku z tym projektem w czerwcu odbyły się warsztaty projektowania permakulturowego.

Ogród tworzony jest przez Pracownię Architektury Tecla ze wsparciem Fundacji Plastformers w duchu partycypacji, czyli z czynnym udziałem zespołu złożonego z pracowników Fundacji "Krzyżowa", z którymi projektanci konsultują różne założenia dotyczące ogrodu. Dzięki realizacji warsztatów jeszcze więcej osób mogło zostać włączonych w proces powstawania tego wyjątkowego miejsca. Były to głównie osoby z najbliższego otoczenia Krzyżowej, w dużej mierze nauczycielki, ale również edukatorzy oraz ci, którym ekologia i ogrodnictwo leżą na sercu!

Warsztaty zostały podzielone na trzy części.

czytaj dalej

Podsumowanie BarCampu "(Hi)Storytelling: My History, Your History, Our History" - 25-26.06.2020

25 i 26 czerwca 2020 odbyła się pierwsza wspólna „niekonferencja” online organizowana przez zespół Stowarzyszenia Kreisau-Initiative e. V. i Fundacji "Krzyżowa". Ta „niekonferencja” to format zwany BarCampem pochodzący z USA i zapoczątkowany w środowisku IT (a nazwa nie pochodzi od słowa „bar”, a ze slangu informatycznego).

Nasz BarCamp online zatytułowaliśmy “(Hi)Storytelling: My History, Your History, Our History”, ponieważ interesowało nas podejście do nowoczesnych i wirtualnych form edukacji historycznej w różnych krajach. Początkowo nasze zaproszenie było skierowane do edukatorów i edukatorek zajmujących się historią i edukacją obywatelską z Polski, Niemiec i Ukrainy, ale ostatecznie wśród osób uczestniczących znalazły się także pojedyncze osoby z Rosji, Niderlandów, Hiszpanii oraz Korei Południowej.

czytaj dalej

Pilotażowy projekt „Szkoły Dialogu”

Od lutego tego roku Fundacja "Krzyżowa" realizuje pilotażowy projekt „Szkoły Dialogu”, polegający na tłumaczeniu, adaptacji i testowaniu materiałów edukacyjnych niderlandzkiego programu Szkoły Pokoju (Vreedzame School). (...)

Program „Szkoły Dialogu” jest strukturalnym i systematycznym wkładem w środowisko szkolne, którego celem jest integracja w szkolnym programie wiedzy, narzędzi i umiejętności współpracy, odpowiedzialności, rozwiązywania konfliktów i demokratycznego współistnienia. Cele te są realizowane poprzez wprowadzenie całościowego podejścia do kultury szkoły, która ma zostać przekształcona w demokratyczną wspólnotę, w której dzieci i nauczyciele uczą się konstruktywnie rozwiązywać konflikty, dzieci dowiadują się też jak ponosić odpowiedzialność za funkcjonowanie społeczności szkolnej. Program wprowadzany jest w dwuletniej fazie i obejmuje serię lekcji dla wszystkich grup wiekowych (w tym zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym), intensywne szkolenia dla nauczycieli/lek, obserwację w klasie i coaching oraz warsztaty dla rodziców.

czytaj dalej

Projekt || "#CreatingSpace A Digital Future with Ethics in Mind”

Szkolenie #CreatingSpace na temat etyki cyfrowej w przestrzeni wirtualnej odbyło się w dniach 7-12.05.2020 r. W ciągu 6 dni 16 uczestników z Ukrainy, Polski i Niemiec zdobywało wiedzę na temat metod nauczania, które powinny promować świadomość cyfrowych wartości, a także pokazywać młodym ludziom jak mogą bronić się przed mową nienawiści w internecie. Warsztaty zaznajomiły uczestników z zestawem narzędzi i metod, które mogą wzmocnić osobowość młodych ludzi, umożliwić autorefleksję, promować empatię i zrozumienie różnorodności. A następnie pokazały jak wykorzystać te narzędzia i metody w  pracy z młodzieżą. 

Szkolenie miało odbyć się w formie tradycyjnego spotkania, jednak podobnie jak wiele innych planów, udaremniła to epidemia COVID-19. Chociaż w pewnym sensie wzbogaciła ten projekt, przynosząc realne i aktualne przykłady tego, jak ważne są kompetencje medialne w obliczu wszechobecnych teorii spiskowych i fake newsów. To, że znaczna część naszego życia odbywa się obecnie w internecie, uświadamia jak ważne są kompetencje w zakresie etyki mediów.

czytaj dalej

„Nasz wspólny świat - edukacja globalna dzieci” – podsumowanie dotychczasowych działań

To już trzeci rok realizacji projektu „Nasz wspólny świat - edukacja globalna dzieci”. To dobry moment, aby zacząć podsumowywać nasze przedsięwzięcie.

W projekcie od 2018 roku łącznie wzięło udział już 27 placówek szkolnych i przedszkolnych ze Świdnicy, gminy wiejskiej Świdnica i okolicznych gmin dolnośląskich, a także kilka z Mazowsza. Każda z 72 nauczycielek wzięła udział w czterech 18-godzinnych warsztatach dotyczących etyki edukacji globalnej, zagadnień horyzontalnych i budowania postaw odpowiedzialności, szacunku, otwartości i osobistego zaangażowania, metodyki edukacji globalnej , a także uczestniczyły w warsztacie zadaniowym, podczas którego szlifowały własne metody edukacji globalnej.

Mamy więc w regionie co najmniej 72 nauczycielki przeszkolone i zainspirowane do wprowadzania nowej jakości pracy edukacyjnej w swoich placówkach. Dodatkowo udało nam się włączyć edukację globalną jako przedmiot na zaliczenie dla studentek pedagogiki z Uniwersytetu Warszawskiego z nadzieją, że one jako przyszłe nauczycielki będą od początku wprowadzały edukację globalną w pracy z dziećmi. W ramach projektu powstało już kilkanaście nowych scenariuszy do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, a kolejne są właśnie opracowywane. Wszystkie scenariusze można znaleźć na stronie projektu.

czytaj dalej

Webinaria MDSM

MDSM przystosowując swoją ofertę do nowych warunków pracy, wymuszonych przez epidemię COVID-19, przygotował i przeprowadził cykl webinariów adresowanych do młodych ludzi i osób pracujących z młodzieżą. Dotyczyły one głównie komunikowania się w internecie, korzystania z aplikacji i mediów społecznościowych.

Autorką oraz prowadzącą webinaria była Charlotte Lohmann, specjalistka ds. projektów edukacyjnych, która prezentowała uczestnikom webinariów jak reagować na fake newsy, tworzyć komunikaty przy użyciu memów, wykorzystywać TikToka do pracy z młodzieżą i opowiadać historie przez aplikację. Webinaria prowadzone były w języku polskim, niemieckim i angielskim.

czytaj dalej

Warsztaty online || 30 lat po upadku Żelaznej Kurtyny

Fundacja „Krzyżowa” rozpoczęła realizację warsztatów online pt. „’89. 30. years after the fall of the Iron Curtain” / „’89. 30 lat po upadku Żelaznej Kurtyny”.

Warsztaty adresowane są do uczniów klas średnich i ich celem jest przybliżenie przemian, które doprowadziły do przełomowego roku 1989 i upadku komunizmu w wybranych krajach Europy Środkowej i Środkowo-Wschodniej.

W trakcie warsztatów, młodzież ma możliwość zapoznania się nie tylko z historią przemian politycznych, gospodarczych i społecznych lat 80., ale także z relacjami świadków tych wydarzeń – osób zaangażowanych w działalność opozycji demokratycznej – które pozwolą im zrozumieć, jakie nadzieje wiązały one z upadkiem komunizmu w Polsce.

czytaj dalej

ZAPROSZENIA

WYSTAWA
do 8 lipca 2020, Wrocław
Wystawa plenerowa | „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923”

Wystawa plenerowa pt. „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923”, przygotowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność (ENRS) we współpracy z międzynarodowym gronem historyków, zostanie po raz pierwszy zaprezentowana w Polsce. W dniach od 18 czerwca do 8 lipca 2020 r., po raz pierwszy w Polsce, będzie ją można obejrzeć na Placu Wolności we Wrocławiu. Partnerem tego wydarzenia jest Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, a współautorem wystawy jest dyrektor zarządzający Fundacji - dr Robert Żurek.

czytaj dalej

REPORTAŻ
Deutschlandfunk Kultur
W Deutschlandfunk Kultur o Zielonych Świątkach w Krzyżowej – 1.06.2020

W weekend, 30-31.05.2020, kiedy wypadają Zielone Świątki, w Krzyżowej powinno odbyć się coroczne spotkanie Przyjaciół Krzyżowej. Niestety, podobnie jak wiele innych spotkań i projektów, to też musiało zostać odwołane.

Zachęcamy jednak do wysłuchania reportażu o spotkaniu w Zielone Świątki. Audycja (ok. 25 minut) została wyemitowana w Deutschlandfunk Kultur 1 czerwca o godz. 7:05. W reportażu wziął udział m.in. Dominik Kretschmann – kierownik Miejsca Pamięci Fundacji „Krzyżowa”.

czytaj dalej

Konferencja online
"RÓB DOBRO - edukacja globalna w szkole podstawowej"
Ośrodek Działań Ekologicznych Źródła zorganizował w dniach 15-18 czerwca 2020 konferencję on-line „RÓB DOBRO - edukacja globalna w szkole podstawowej”.

Wzięło w niej udział ponad 20 specjalistów i specjalistek z różnych dziedzin, między innymi Anna Dańkowska, koordynatorka projektów Fundacji „Krzyżowa” i współautorka publikacji „Przepis na lepszy świat, czyli edukujemy rówieśników o żywności. Materiały edukacyjne dla młodzieży w wieku 14-16 lat".

WIDEO
 

czytaj dalej

REKRUTACJE

18.07.2020
Seminarium Drogi Wolności 2020

W tym roku zapraszamy na premierę: Seminarium Drogi Wolności – online.  Ze względu na to, że polsko-niemieckie spotkanie w Oświęcimiu i w Krzyżowej jest, w formie tradycyjnej, niemożliwe, zapraszamy na spotkanie w przestrzeni wirtualnej. 

Temat: DROGI WOLNOŚCI – W relacjach między Polską i Niemcami 75 lat po zakończeniu II wojny światowej oraz w czasach pandemii w Polsce i w Niemczech.

Zaplanowane są 3 bloki tematyczne z prelegentami z Polski i Niemiec oraz czas przeznaczony na przerwy i dyskusje.

czytaj dalej

25-31.07.2020
Kurs dla tłumaczy polsko-niemieckich grup młodzieżowych

Podczas międzynarodowych wymian młodzieży niezwykle ważna dla powodzenia realizowanego projektu jest komunikacja.  Aby ułatwić ją uczestnikom programu, Tłumacz-animator powinien nie tylko przekładać znaczenie wypowiedzi, ale również przekazywać pozajęzykowe kody kulturowe. Dlatego też odgrywa on szczególną rolę w procesie komunikacji i w procesie grupowym. 

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego zaprasza na kurs dla tłumaczy i tłumaczek polsko-niemieckich grup młodzieżowych.

czytaj dalej

25.07.-4.08.2020
20. Summer Guitar Festival. Krzyżowa 2020

To letni kurs gitary odbywający corocznie (od 2001 roku). Do współpracy zapraszani są znakomici pedagodzy i muzycy z Polski i zagranicy, dlatego jest to doskonała propozycja dla chcących doskonalić swoje umiejętności gry na gitarze, ale też dla tych, którzy chcieliby jej spróbować.

W roku 2020, z powodu epidemii COVID-19, zapraszamy na Festiwal osoby, które ukończyły 18 lat*: studentów uczelni muzycznych i dorosłych, chcących doskonalić swoje umiejętności gry na gitarze klasycznej, jazzowej, ale także flamenco, fingerstyle i szerzej – rozrywkowej.

Zapisy na warsztaty festiwalowe odbywają się poprzez zakup pakietu w sklepie na stronie https://guitarfestival.okis.pl

czytaj dalej

ZOSTAŃ NASZYM DARCZYŃCĄ!

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego istnieje już od ponad 30 lat, budując społeczeństwo obywatelskie i działając na rzecz dialogu między narodami. Jednakże w tym roku pandemia koronawirusa postawiła pod znakiem zapytania możliwość dalszego jej funkcjonowania. Odwołane zostały prawie wszystkie projekty, które miały odbyć się w pierwszej połowie 2020 r. i w których miało uczestniczyć niemal 3000 osób. 

Misją Fundacji jest działanie na rzecz pokojowego współistnienia ludzi różnych narodowości, światopoglądów, wyznań, a także pielęgnowanie historycznego dziedzictwa Krzyżowej. Co roku odwiedza nas ponad 20 tysięcy osób z kilkunastu krajów, głównie młodzieży, co ma kluczowe znaczenie w budowaniu międzynarodowego dialogu. Coraz intensywniej włączamy się w działania na rzecz młodzieży ze środowisk defaworyzowanych, a także w projekty ekologiczne.

Naszym Darczyńcą może zostać każdy, a nawet najmniejsza kwota przekazana na konto Fundacji „Krzyżowa” ma dla nas znaczenie. Mogą Państwo wesprzeć naszą działalność w formie tradycyjnej darowizny lub 1% podatku dochodowego.

Z góry dziękujemy za wszelkie wsparcie!

czytaj dalej

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
Krzyżowa 7, 58-112 Grodziszcze
tel: +48 74 85 00 300, fax: +48 74 85 00 305
Wypisz się z newslettera
{modify}Zmień swoją subskrypcję{/modify}

Email built with AcyMailing