Nie jestes połączony. Newsletter może zawierać informacje dostępne jedynie kiedy jesteś online.

Newsletter Krzyżowa 5/2020

Newsletter Krzyżowa 5/2020
NEWSLETTER
5/2020
Szanowni Państwo,

witamy w grudniowym wydaniu Newslettera, w którym  przedstawiamy nasze aktywności w ostatnich tygodniach, a także podsumowujemy naszą działalność z minionych 12 miesięcy. A wszyscy wiemy, że czas ten był trudny i pełen wyzwań.

W FORUM KRZYŻOWA polecamy Państwu dwa artykuły. Jeden z nich stanowi podsumowanie 2020 roku w Fundacji „Krzyżowa”. Drugi zaś opowiada o Krzyżowej jako miejscu dialogu – nie tylko w rozumieniu wartości i dziedzictwa, ale również metody nauki współistnienia ludzi w spolaryzowanym współczesnym świecie.

W numerze znajdziecie Państwo relacje z naszych ostatnich projektów, które – niestety – znów wróciły do rzeczywistości wirtualnej. Staramy się jednak, aby nasze działania przybierały coraz to nowe formy – od publikacji, poprzez webinaria, podcasty, po filmy i debaty. Mamy nadzieję, że to zróżnicowanie narzędzi komunikacji pozwoli nam utrzymać Państwa uwagę i zainteresowanie ważnymi dla nas tematami.

Obserwując nasze tegoroczne działania, na pewno zauważyliście Państwo, że odnotowywaliśmy liczne w tym roku rocznice wydarzeń związanych z przełomowymi dla Europy i świata wydarzeniami. Upamiętnianie takich momentów w historii traktujemy jako okazję do refleksji nad tym, co było i co może się powtórzyć, gdy nie będziemy reagować wystarczająco szybko i zdecydowanie lub nad tym, co osiągnęliśmy, a co tak łatwo zaprzepaścić.

W tych dniach wspominamy pięćdziesiątą rocznicę przyklęknięcia kanclerza Willy'ego Brandta w Warszawie i podpisania układu między PRL a RFN. Niech wspomnienie tego historycznego przełomu w relacjach polsko-niemieckich doda nam energii do działań na rzecz dialogu i porozumienia.

Zapraszając do lektury kolejnych tekstów, zapowiadamy jeszcze jeden, specjalny numer naszego Newslettera. Rok będziemy żegnać dzieląc się z Państwem naszymi sukcesami w dziedzinie eko - opowiemy o tym, co zmieniło się pod tym względem w Krzyżowej, dlaczego troska o naturę jest naszym celem i dlaczego uważamy, że nie ma już czasu na debaty i rozważania nad tym, co można zrobić dla klimatu. Teraz jest czas na działanie.

Redakcja Newslettera
FORUM KRZYŻOWA

Kryzys to też poszukiwanie nowych możliwości – rok 2020 w Fundacji „Krzyżowa” | Robert Żurek

Za sprawą pandemii COVID-19 rok 2020 zapamiętamy jako bardzo trudny, jako czas, w którym snucie planów na przyszłość ustąpiło miejsca strachowi o zdrowie swoje i bliskich, lękowi o pracę i bezpieczne jutro. W takich warunkach działalność Fundacji „Krzyżowa” musiała ulec zmianie. Wiele planów, które chcieliśmy zrealizować w tym roku zostało odłożonych na później, wiele z nich musieliśmy zmienić lub poszukać innych sposobów na wcielenie ich w życie.    

(...) Wiosną i latem zrealizowaliśmy kilkadziesiąt webinariów i warsztatów online, w których uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele z Polski i Niemiec. W tym czasie odbyły się 2 lekcje LIVE z Krzyżowej, emitowane na kanałach Bundeszentrale für Politische Bildung. W trybie online zrealizowaliśmy też nasze cykliczne czy długoterminowe projekty, takie jak: Seminarium „Drogi Wolności”, projekt „#CreatingSpace A Digital Future with Ethics in Mind”, szkolenia z edukacji globalnej czy spotkania w ramach Szkoły Dialogu. Wspólnie z naszym partnerskim stowarzyszeniem z Berlina – Kreisau-Initiative – po raz pierwszy zorganizowaliśmy BarCamp online „(Hi)Storytelling: My History, Your History, Our History". 

(...) Dziś z niepokojem patrzymy w przyszłość, jednak jesteśmy bogatsi o doświadczenia pomagające przystosować się do nowych warunków. Wiemy, że dzięki kreatywności, współpracy i wzajemnej życzliwości możemy wiele zdziałać nawet w niesprzyjających okolicznościach. Przypuszczamy, że nadchodzący rok 2021 nie będzie łatwy, ale wierzymy, że Fundacja „Krzyżowa” w dalszym ciągu będzie realizować swoją misję najlepiej jak potrafi.

czytaj dalej


Krzyżowa jako miejsce dialogu. Dziedzictwo i wyzwania || Anna Kudarewska, Robert Żurek

(...) Historia polsko-niemieckiego pojednania daje nadzieję i motywację do dialogu. Bo trudno wyobrazić sobie wrogość większą niż ta, która dzieliła Polaków i Niemców po koszmarze II wojny światowej. Niemcy zepchnęli Polaków na skraj biologicznej i kulturowej zagłady. Jednak jeszcze długo po zakończeniu II wojny światowej nie byli gotowi uznać swojej winy, a wręcz wierzyli, że to oni są ofiarami polskiego szowinizmu, który pozbawił ich znacznej części kraju. Krzywdy, których doświadczyli ze strony Polaków, przesłoniły im perspektywę własnych win i odpowiedzialności, mimo, iż skali obu tych zjawisk nie sposób nawet porównać. (...)

Wydawałoby się, że sytuacja jest beznadziejna, a jednak Polakom i Niemcom udało się znaleźć z niej wyjście i wyrwać się z zaklętego kręgu wrogości, nawiązać przyjazne relacje i stworzyć strategiczne partnerstwo. A kluczem do tego iście kopernikańskiego przewrotu we wzajemnych relacjach były spotkanie i dialog. Dialog, dodajmy to, niezwykle mozolny, wymagający ogromnej cierpliwości, ciągnący się przez dziesięciolecia. W końcu jednak zwieńczony historycznym sukcesem, którego zazdrości nam wiele innych nacji, zmagających się z obciążoną konfliktami przeszłością. (...)

Jako osoby pracujące rokrocznie z tysiącami młodych ludzi z Polski i Niemiec, przyjeżdżających do Krzyżowej w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży, stoimy przed nieustającym wyzwaniem przekształcania pewnego idealistycznego wyobrażenia w praktykę edukacyjną. Musimy stale obserwować świat, nowe konflikty, wyzwania społeczne i polityczne, a następnie dostosowywać do nich nasze metody i przybierać nowe role. Zwłaszcza zaś musimy starać się, aby dialog nie pozostał abstrakcyjnym pojęciem, opisem procesów historycznych, dziejących się na poziomie państw czy całych społeczności, ale aby stał się elementem postawy wobec drugiej osoby, był codziennie praktykowany między konkretnymi osobami, które spotykają się w Krzyżowej.

czytaj dalej

W TYM NUMERZE

Oświadczenie Zarządu Fundacji „Krzyżowa” w związku z falą protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

22 października br. Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z konstytucją obowiązujących w Polsce przepisów dotyczących aborcji. W odpowiedzi na ten wyrok w kilkuset miastach w Polsce, w okresie pandemii, rozpoczęły się masowe protesty.

W obliczu skali wystąpień społecznych oraz reakcji władz na zaostrzającą się sytuację, Zarząd Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego wydał oświadczenie. Całość oświadczenia dostępna jest na stronie Fundacji.

czytaj dalej

„Mamy Europę. I co dalej?” - debata online podsumowująca projekt „Nie było Europy. Mieliśmy wojnę” - 2.12.2020

Od października na stronie Fundacji „Krzyżowa” oraz na jej kanałach w social mediach prezentowane były filmy zrealizowane w ramach projektu „Nie było Europy. Mieliśmy wojnę”. W 8 odcinkach pracownicy Fundacji opowiadali o historii konfliktów i integracji europejskiej. Tłem i pretekstem do kolejnych filmów była Krzyżowa – jej przeszłość, ale również teraźniejszość. 

Debata online stanowiła podsumowanie projektu. Tematem rozmowy zaproszonych ekspertów były szanse i wyzwania projektu europejskiego.

Filmy zrealizowane w ramach projektu można obejrzeć na stronie Fundacji (polska i angielska wersja językowa).
 

czytaj dalej

„W kręgu wartości Krzyżowej. Kluczowe wyzwania, jakie stoją przed Europą”. Cykl debat online

W listopadzie Fundacja „Krzyżowa” rozpoczęła realizację cyklu czterech debat. Do tej pory odbyły się dwa spotkania online. Jedno z nich było związane z refleksją w rocznicę zjednoczenia Niemiec, drugie zaś dotyczyło polaryzacji społecznej. Debaty można było śledzić za pomocą platformy ZOOM lub poprzez Facebooka. Gośćmi spotkań byli eksperci zajmujący się relacjami polsko-niemieckimi, politolodzy i historycy.

Do połowy grudnia odbędzie się debata dotycząca obywatelskiej odpowiedzialności (w dobie pandemii) oraz dyskusja podsumowująca cykl – gdzie głównym pytaniem będzie, jak społeczeństwo obywatelskie może reagować na problemy, które przed nami stoją.

Debata online || Zjednoczenie Niemiec – refleksja w 30. rocznicę - 19.11.2020 [zapis audio]

Debata online || Polaryzacja - fakt medialny czy rzeczywistość społeczna? - 3.12.2020 [zapis audio]
Shalom. Pax. Salam. Potencjał integracyjny religii monoteistycznych dla dzisiejszej Europy - 25-27.11.2020

25 i 26 listopada odbyły się w formacie online wyjątkowe warsztaty organizowane przez Fundację „Krzyżowa”. Przedstawiciele judaizmu, chrześcijaństwa i islamu zastanawiali się wspólnie nad tym, co ich tradycje religijne oraz doświadczenia dialogu międzyreligijnego mogą wnieść do integracji naszego społeczeństwa.

Uczestnicy aktywni na różnych polach działalności – w nauce, szkolnictwie, mediach, organizacjach pozarządowych oraz wewnątrz swoich wspólnot religijnych – dyskutowali nad rolą religii w społeczeństwie obywatelskim, obecnością religii w mediach, integracyjnym oraz dezintegracyjnym potencjale każdej z tradycji religijnych w sferze społecznej i politycznej, o zasadach dialogu międzyreligijnego, a także o edukacji w zakresie spotkań międzyreligijnych. 

czytaj dalej

Szkoły Dialogu - szkolenie - 9-10.10.2020

Sześć lat po powstaniu pomysłu wprowadzenia programu Vredzamee School do Polski w postaci Szkół Dialogu (pomysłu, na który wpadł mieszkający w Polsce Holender - Edward Skubisz), udało się zorganizować szkolenie przygotowujące nauczycieli i nauczycielki oraz trenerów i trenerki do praktycznego wdrażania tego programu.

W dniach 9-10 października gościł w Krzyżowej Hans Scheltema - psycholog i trener reprezentujący instytucję CED Groep wdrażającą od ponad 20 lat program w Niderlandach, który poprowadził to dwudniowe szkolenie w języku angielskim przy wsparciu dwójki wspaniałych tłumaczy - p. Magdaleny Mańko-Kuzaj oraz p. Jacka Mażulisa.

czytaj dalej

Międzynarodowe partnerstwa szkół w Krzyżowej. Spotkanie online dla nauczycieli z Polski i Ukrainy – 25.11.2020

25 listopada odbyło się spotkanie zapoznawcze nauczycieli i nauczycielek z Polski i Ukrainy zainteresowanych organizacją międzynarodowych wymian szkolnych i pozaszkolnych w Krzyżowej.

W spotkaniu wzięło udział ponad 20 osób, wśród których, oprócz nauczycieli/ek, obecni byli również przedstawiciele urzędów miast, odpowiedzialne za współpracę z młodzieżą, oraz reprezentanci organizacji pozarządowych.

Uczestnicy wymienili się m. in. doświadczeniami ze zrealizowanych dotąd międzynarodowych projektów oraz pomysłami na to, jak działać w sytuacji pandemii, gdy obowiązują ograniczenia w organizacji międzynarodowych wymian na żywo.

czytaj dalej

Wbicie szpadla pod budowę ogrodu ekologicznego w Krzyżowej - 3.12.2020

Na przylegającym do ośrodka Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego terenie, między fosą a rzeką Piławą, na razie jest szczere pole. Ale 3-go grudnia zaczęło się to zmieniać. Rękami Zarządu Fundacji i koordynatora projektu wbity został pierwszy szpadel pod budowę ekologicznego ogrodu edukacyjnego, który będzie tu powstawał w nadchodzących miesiącach.

Goście, którzy odwiedzą w przyszłym roku Krzyżową, będą mogli korzystać z nowej oferty i poznawać tajniki ekologicznej uprawy roślin - uprawy, która działa w zgodzie z naturą i opiera się w możliwie największym stopniu na wykorzystywaniu naturalnych procesów jako sprzymierzeńców w prowadzeniu ogrodu.

W ramach inwestycji przewidziane jest utworzenie części warzywnej, zielnika oraz sadu. Ponadto wśród malowniczo rosnących dębów powstanie tzw. ogród leśny - idealne miejsce na spacer oraz odpoczynek, zwłaszcza w upalne dni. 

czytaj dalej

Parterstwo na rzecz Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju oraz Edukacji Transformatywnej

W listopadzie Fundacja „Krzyżowa” uruchomiła nowe strategiczne partnerstwo w ramach projektu pn. „PartESDD- Partnership for Education for sustainable development and Degrowth Education”- Partnerstwo na rzecz Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju oraz Edukacji Transformatywnej.

Przez dwa lata będziemy się wymieniać pomysłami i doświadczeniem z partnerami w Czechach i Niemczech aby wspierać edukację na rzecz transformacji społeczno-ekologicznej w naszych krajach. Wspólnie opracujemy tematyczne materiały edukacyjne, z naciskiem na aspekty międzykulturowe.

czytaj dalej

Warsztaty online || (Nie)pokój 1945. Co przyniósł koniec II wojny światowej?

Pomimo trudnej sytuacji i nauczania zdalnego, nie przerywamy naszej pracy edukacyjnej. W ramach projektu „(Nie)pokój 1945. Co przyniósł koniec II wojny światowej?”, przeprowadziliśmy 15 warsztatów z udziałem uczniów szkół podstawowych i licealnych z terenu województwa dolnośląskiego i opolskiego. Udział w nich wzięło niemal 400 uczniów i nauczycieli.

Wszystkim zainteresowanym polecamy scenariusze lekcji, który zostały przygotowane, aby opowiedzieć młodzieży o tym, co dokładnie wydarzyło się w 1945 roku i dlaczego tamten rok nie dla całej Europy oznaczał koniec walk i początek odbudowy kraju.

czytaj dalej

||MATERIAŁY EDUKACYJNE|| PIERWSZY KROK. Scenariusze warsztatów o dialogu

PIERWSZY KROK. Scenariusze warsztatów o dialogu, pod red. Tomasza Skoniecznego, wyd. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, 2020

W Krzyżowej inicjujemy i włączamy się w refleksję nad znaczeniem dialogu we współczesnym świe­cie, ale także nad praktycznym wymiarem tego procesu, który zaczynać powinien się przede wszyst­kim od postawienia pytania, co każda i każdy z nas może zrobić w swoim najbliższym otoczeniu. I doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że najtrudniejszy jest pierwszy krok. Dlatego też zaprosi­liśmy do współpracy trenerki i nauczycielki, mające bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe, aby przygotowały scenariusze warsztatów, przeznaczonych dla nauczycielek i nauczycieli oraz osób pracujących z młodzieżą szkolną w ramach edukacji formalnej i pozaformalnej. Wierzymy, że staną się one swego rodzaju podstawą i zachętą do dalszych, samodzielnych poszukiwań.

czytaj dalej

„Stories that Move - Historie, które poruszają". Projekt Fundacji „Krzyżowa" i Domu Anny Frank

Fundacja „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego rozpoczęła ścisłą współpracę z Domem Anny Frank, fundacją znajdującą się w Amsterdamie i prowadzącą muzeum w miejscu, gdzie ukrywała się przed nazistami i pisała swój, znany już na cały świat, dziennik Anna Frank. Oprócz muzeum, Dom Anny Frank od ponad 50 lat zajmuje się działalnością edukacyjną, skierowaną głównie na przeciwdziałanie dyskryminacji i nierównościom.

W tym roku wspólnie pracujemy nad projektem „Stories that Move - Historie, które poruszają". Jest to internetowy zestaw narzędzi, który wymaga od uczniów krytycznego myślenia o różnorodności i dyskryminacji, a także pobudza do refleksji nad własną postawą i wynikającymi z niej wyborami. 

czytaj dalej

Zmiany w Zarządzie Stowarzyszenia Kreisau-Initiative

W ostatnim czasie w zarządzie naszego bardzo bliskiego partnera - Stowarzyszenia Kreisau-Initiative z Berlina - zaszły zmiany personalne. Po 10 latach z funkcji przewodniczącego zarządu zrezygnował Ole Jantschek, który jednocześnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Fundacji „Krzyżowa". Nowym przewodniczącym został Paweł Prokop, który wszedł do zarządu Kreisau-Initiative we wrześniu 2019 r.

Bardzo dziękujemy Ole Jantschkowi za wspólne inicjatywy i owocną współpracę, której kulminacją był zeszłoroczny jubileusz obu naszych organizacji. Nowemu przewodniczącemu życzymy powodzenia!

czytaj dalej


POWITANIE
Witamy nową wolontariuszkę w Krzyżowej!!!

Od października jest z nami w Krzyżowej nowa wolontariuszka - Alicja. Skąd pochodzi, dlaczego przyjechała do Krzyżowej i jakie są jej pierwsze wrażenia - o tym możecie przeczytać w krótkiej autoprezentacji.

Bardzo cieszymy się z tego, że Alicja zdecydowała się spędzić swój wolontariat właśnie z nami w Krzyżowej i życzymy, aby był to dla niej kreatywny, inspirujący i cenny czas..

czytaj dalej

ZAPROSZENIE
Debata online || Obywatelska odpowiedzialność (w dobie pandemii) - 9 grudnia, godz. 18:00

Jakie obowiązki mają obywatele wobec siebie nawzajem oraz wobec wspólnoty? Czym są prawa podstawowe i jak je rozumiemy? Jakie kwestie wywołują opór społeczny, a kiedy poddajemy się nowym przepisom? Czy pandemia pomogła nam zrozumieć, czym jest obywatelska odpowiedzialność?
Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego wraz z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce zapraszają na debatę online, która odbędzie się
9 grudnia (środa) o godzinie 18:00.

W debacie udział wezmą:
  • prof. Antoni Dudek (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie),
  • dr Johannes Christian Koecke (Fundacja Konrada Adenauera),
Spotkanie będzie moderowała dr Kinga Wojtas (UKSW).

czytaj dalej

REKRUTACJE

10-12.12.2020
Moja Europa Wolności. Międzynarodowy Konkurs na Esej. Warsztaty pomysłów online

Historia krajów sąsiadujących ze sobą, jak Polska, Niemcy oraz Czechy, jest pełna wspólnych wydarzeń politycznych oraz dążenia do demokracji i wolności. Z okazji trzydziestej rocznicy Zjednoczenia Niemiec, w myśl hasła „Moja Europa Wolności/ Moje Evropa Svobody/ Mein Europa der Freiheit”, zapraszamy do uczestnictwa w MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE NA ESEJ, poprzedzonym warsztatami pomysłów.

Pierwszy z trzech warsztatów odbędzie się online w terminie 10-12 grudnia 2020 w godz. 17:00-19:00. Aby wziąć w nim udział, należy zapoznać się ze szczegółami i wypełnić formularz kontaktowy na stronie www.moja-europa-wolnosci.pl.

czytaj dalej

10.12.2020
Polsko-niemieckie seminarium na temat odwagi obywatelskiej w Internecie 

Warsztaty skierowane są do osób pracujących z młodzieżą (również na polu międzynarodowym), liderów(-rek) projektów, trenerów(-rek) i prowadzących warsztaty, którzy często zadają sobie pytanie, jak mogą wspierać (młodych) ludzi w ich działaniach na rzecz pokojowego, pozbawionego przemocy i demokratycznego współistnienia w Internecie i poza nim. 

Projekt jest skierowany do profesjonalistów polsko-niemieckiej wymiany młodzieży.

Wydarzenie będzie prowadzone w językach: niemieckim i polskim, z tłumaczeniem.

czytaj dalej

11.12.2020
Wykluczenie, opór i odpowiedzialność. Spotkanie przygotowawcze

W czasie spotkania poznamy się i zaplanujmy wspólnie, co chcemy razem osiągnąć w ramach projektu „Ucząc się z historii” - polsko-niemieckiego seminarium dla multiplikatorów i multiplikatorek, które odbędzie się w Krzyżowej wiosną 2021.

Uczestnicy i uczestniczki będą też rozmawiać na temat tego, jakie tematy historyczne i aktualne społeczno-polityczne są dla nich ważne i staną się tematem trzech kolejnych „internetowych spotkań tematycznych". Chcielibyśmy również ustalić te daty razem.

czytaj dalej

16-17.12.2020
„Podstawy wizualizacji" - polsko-niemieckie szkolenie online

Wizualizacja to doskonały sposób wspierania komunikacji. Umożliwia wzmocnienie przekazu treści, ilustruje złożone zagadnienia, ułatwia omawianie trudnych tematów i przyspiesza komunikację. Wszystkie rodzaje informacji można udokumentować w sposób trwały i przedstawić w atrakcyjny i ustrukturyzowany wizualnie sposób.

Podczas tego polsko-niemieckiego szkolenia nastawionego na rozwój praktycznych umiejętności poznasz podstawy wizualizacji oraz nauczysz się, jak w uproszczony sposób przedstawiać skomplikowane treści.

Będziemy poznawać, wypróbowywać i ćwiczyć różne techniki. Nabędziesz umiejętności, dzięki którym będziesz mógł projektować własne plakaty i rysunki na potrzeby swoich działań edukacyjnych.

czytaj dalej

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
Krzyżowa 7, 58-112 Grodziszcze
tel: +48 74 85 00 300, fax: +48 74 85 00 305
Wypisz się z newslettera
{modify}Zmień swoją subskrypcję{/modify}

Email built with AcyMailing