Nie jestes połączony. Newsletter może zawierać informacje dostępne jedynie kiedy jesteś online.

Newsletter Krzyżowa 2/2021

Newsletter Krzyżowa 2/2021
NEWSLETTER
2/2021
Szanowni Państwo,

prezentujemy drugie w tym roku wydanie Newslettera Fundacji „Krzyżowa”. W ostatnich miesiącach kolejna fala pandemii koronawirusa wciąż nie pozwalała nam wrócić do normalnej działalności, wymian młodzieży i spotkań w Krzyżowej. Jednak wykorzystując możliwości formatów online zrealizowaliśmy wiele projektów adresowanych do szerokiego grona odbiorców oraz rozwijaliśmy naszą działalność wydawniczą, nie tylko w formie tradycyjnych publikacji, ale i materiałów multimedialnych. 

Jednym z ważniejszych wydarzeń tego roku jest 30. rocznica podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Z tej okazji przygotowaliśmy szereg wydarzeń, które odbędą się w najbliższych miesiącach. O znaczeniu tego traktatu z perspektywy Krzyżowej mogą Państwo przeczytać w dziale „Forum Krzyżowa”. Znajdą tam Państwo również artykuł Jolanty Steciuk „Krzyżowa – pojednanie w praktyce”, poświęcony wyzwaniom edukacji, który ukazał się w piśmie MOCAK Forum, wydawanym przez MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. 

W tym numerze Newslettera przedstawiamy również relacje z ważnych wydarzeń: uroczystości z okazji pierwszej rocznicy śmierci Ewy Unger, osiemnastej edycji Seminarium Miejsc Pamięci Europy Wschodniej i Zachodniej w Krzyżowej oraz XXIX Sympozjum Brneńskiego „Dialog w środku Europy”. Prezentujemy publikację Annemarie Franke „To nie wrogowie, to ludzie, Das sind keine Feinde, sondern Menschen. Ewa Unger (1926-2020)" oraz nowy cykl filmików edukacyjnych „Krzyżowa zaprasza do tworzenia”. W Newsletterze znajdą Państwo także informacje o wybranych projektach Fundacji „Krzyżowa”, które odbyły się lub rozpoczęły zimą i wiosną tego roku. 

Łagodzenie obostrzeń związanych z pandemią pozwala nam ponownie, przynajmniej w ograniczonym zakresie, powrócić do realizacji projektów w tradycyjnej, stacjonarnej formie w Krzyżowej. Dlatego mamy nadzieję, że w kolejnym numerze Newslettera przedstawimy Państwu mniej zdjęć screenów z wideokonferencji, a więcej relacji z naszego dziedzińca i sal warsztatowych. 

Redakcja Newslettera
FORUM KRZYŻOWA
30. rocznica podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Perspektywa Krzyżowej

17 czerwca 1991 r. Polska i Niemcy podpisały traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Był on tym trzecim elementem w triadzie budującej fundamenty nowej jakości relacji polsko-niemieckich: Msza Pojednania w Krzyżowej otworzyła nowe możliwości dialogu, Traktat graniczy z 1990 r. ostatecznie uregulował kwestie terytorialne, a Traktat dobrosąsiedzki stworzył trwałe podstawy zbliżenia politycznego, gospodarczego, społecznego, naukowego i kulturowego. Kluczowe znaczenie miał przy tym fakt, że relacje bilateralne zostały w traktacie ujęte w kontekście europejskim – uwzględniono zarówno polskie aspiracje do integracji z Unią Europejską, jak i znaczenie polsko-niemieckiego partnerstwa dla rozwoju jednoczącej się Europy.

Dla naszej Fundacji Traktat jest szczególnie ważny. To na jego podstawie powstała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, co przyczyniło się do rozwoju Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej – jednego z największych tego rodzaju ośrodków w Europie. W ciągu minionych trzydziestu lat udało się w nim zrealizować tysiące projektów edukacyjnych z udziałem dziesiątek tysięcy młodych Europejczyków, głównie Polek/Polaków i Niemek/Niemców.

czytaj dalej


Krzyżowa – pojednanie w praktyce || Jolanta Steciuk

Wyobraźmy sobie miejsce, w którym marzenie się spełniło. W byłym PGR-ze, w otoczeniu podupadłych budynków gospodarczych oraz pałacu z dziurawym dachem, spotkali się przywódcy dwóch państw obciążonych traumą wojny. Wspólnym wysiłkiem Polacy i Niemcy, wspierani przez przyjaciół z innych krajów, stworzyli w tym miejscu – w dolnośląskiej wsi Krzyżowa – międzynarodowy dom spotkań.

Był rok 1989, Polska wydobywała się z komunizmu, Niemcy były na drodze do zjednoczenia. Architekci, inżynierowie, ogrodnicy zaczęli budować mosty ponad podziałami – mimo trudnej wspólnej historii, różnic w systemach prawnych, niedoborów zaopatrzenia, problemów w transporcie. Przyjęto założenie o pracy w zespołach międzynarodowych, choć ze współpracownikami z własnego kraju byłoby szybciej, łatwiej.

czytaj dalej

W TYM NUMERZE

Projekt „8 x pojednanie”. PROGRAM WYDARZEŃ

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego wraz z partnerami: Fundacją im. Freyi von Moltke na rzecz Krzyżowej oraz Fundacją Konrada Adenauera zapraszają do udziału w programie zatytułowanym „8 x pojednanie”, upamiętniającym 30-lecie podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. 

Traktat dobrosąsiedzki, zawarty pomiędzy Polską i Niemcami w dniu 17 czerwca 1991 roku umożliwił ogromny rozwój współpracy kulturalnej, naukowej czy regionalnej i położył podwaliny pod intensywne spotkania młodzieży. W odniesieniu do relacji polsko-niemieckich w traktacie 8 razy padło słowo „pojednanie”. Nawiązując w sposób symboliczny do treści traktatu, zapraszamy Państwa do udziału w 8 wydarzeniach jubileuszowych oraz do wspólnej refleksji nad tym, jak podpisany 30 lat temu traktat wpłynął na nasze życie. 

czytaj dalej

Seria warsztatów online „Krzyżowa zaprasza do tworzenia”. O tym, dlaczego stawiamy na twórczość

Projekt edukacji artystycznej i ekologicznej online „Krzyżowa zaprasza do tworzenia” powstał z potrzeby utrzymania kontaktu z młodzieżą i nauczycielami w czasach pandemii, kiedy zostaliśmy odcięci od różnych form spotykania się w Krzyżowej i wspólnego tworzenia.

Celem projektu jest zaprezentowanie podejścia Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży do edukacji artystycznej poprzez materiały wideo, które można obejrzeć w każdej wolnej chwili, a które krok po kroku prezentują cztery różne metody artystyczne łączące ze sobą elementy upcyklingu i tym samym pokazujące, jak tworzyć sztukę w zgodzie z troską o środowisko naturalne. 

Tkanie i powrót do podstaw
Lalki motanki
Barwniki – skąd się biorą kolory i dlaczego warto to wiedzieć?
Biżuteria bawełniana – nowe życie tkanin

czytaj dalej

Stories that Move – Historie, które poruszają. Informacja o projekcie

W styczniu 2021 Fundacja „Krzyżowa” we współpracy z sześcioma organizacjami z Niderlandów, Hiszpanii, Ukrainy, Słowacji, Niemiec i Austrii rozpoczęła projekt Stories that Move – Historie, które poruszają.

Stories that Move to platforma internetowa z zestawem interaktywnych narzędzi do edukacji przeciwko dyskryminacji, w postaci wielojęzycznych materiałów do nauczania hybrydowego (www.storiesthatmove.org), które zostały uruchomione w czerwcu 2018 r. Prawie 4000 nauczycieli z całej Europy zarejestrowało się na stronie, aby pracować z narzędziem online w swoich klasach.

Zapraszamy do ZAKŁADKI, gdzie znajdują się informacje o wszystkich wydarzeniach związanych z projektem.

czytaj dalej

"Wspólne rozumienie różnorodności"

W kwietniu miało miejsce spotkanie w ramach projektu "Wspólne rozumienie różnorodności” (Vielfalt gemeinsam verstehen), którego partnerem jest Fundacja „Krzyżowa”. Biorące w nim udział osoby z Austrii, Rumunii, Polski, Bułgarii, Litwy, Słowenii, Grecji oraz przedstawiciele niemieckiej firmy Studio Gaus GmbH omówiły wyniki projektu oraz wypróbowały pierwsze z wypracowanych metod. Chociaż spotkanie miało formę online przebiegało w bardzo otwartej i kreatywnej atmosferze.

Projekt „Wspólne rozumienie różnorodności” realizowany jest od trzech lat, w jego ramach powstaje poradnik dla pracowników oświaty i multiplikatorów, który umożliwi rozmowy na temat różnorodności w kontekście edukacyjnym.

czytaj dalej

“Local History on Instagram”

Przenieśmy lokalną historię na Instagram. Spróbujmy zastanowić się w jaki sposób zapamiętujemy wydarzenia historyczne, które miały miejsce w naszej okolicy i jak kultura pamięci wpływa na nasze spojrzenie na przeszłość. Takie były główne przesłania projektu „Local History on Instagram”.

Dlaczego proponujemy przenieść lokalną historię na Instagram? Ponieważ z jednej strony edukacja historyczna i obywatelska jest coraz bardziej uzależniona od korzystania z różnego rodzaju mediów, a z drugiej strony Internet, zwłaszcza w czasie pandemii, stał się swego rodzaju instytucją edukacyjną. 

czytaj dalej

Spotkanie młodzieży online - Olkusz-Gräfelfing

W kwietniu odbyło się pierwsze spotkanie online młodzieży ze szkół z Olkusza i Gräfelfing, które od wielu lat spotykają się ze swoimi grupami w Krzyżowej. Tym razem spotkanie było inne, ale nie mniej pouczające. Treść programu skupiała się wokół tematu "Etyka cyfrowa" i zgromadziła 30 młodych ludzi w przestrzeni wirtualnej. Podczas czterech dni projektu uczestnicy zastanawiali się nad własnymi zachowaniami medialnymi i analizowali związek między osobistymi potrzebami a korzystaniem z mediów społecznościowych i innych aplikacji. Omówili i nazwali antydemokratyczne tendencje w Internecie oraz poznali koncepcję "kontr-mowy", aby móc konstruktywnie pracować nad tym, by Internet stał się miejscem opartym na demokratycznych wartościach poprzez stawanie w obronie demokracji i praw człowieka w sieci, podejmowanie działań przeciwko mowie nienawiści i szerzenie pozytywnych narracji.

czytaj dalej

XVIII Seminarium Miejsc Pamięci Europy Wschodniej i Zachodniej w Krzyżowej – po raz pierwszy jako wydarzenie online – znowu okazało się sukcesem 

Już po raz osiemnasty Fundacja "Krzyżowa" zaprosiła na Seminarium Miejsc Pamięci Europy Wschodniej i Zachodniej. Po tym, jak w 2020 roku seminarium, krótko przed zaplanowanym terminem, musiało zostać odwołane z powodu pandemii, Fundacja "Krzyżowa" wraz z innymi partnerami projektu zdecydowała się przenieść wydarzenie do przestrzeni wirtualnej w 2021 roku.

W związku z tą zmianą podjęto decyzję o skróceniu czterodniowej imprezy do dwóch dni. 25 i 26 marca pracownicy miejsc pamięci, muzeów i instytucji badawczych z Europy Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Zachodniej zostali zaproszeni do dyskusji na temat „Wirtualna Pamięć. Miejsca pamięci i media cyfrowe”.

czytaj dalej

Cykl wykładów online || Projekt “1990 / Year One. The democratic transformation in former Eastern Bloc countries”

Rok 1990 był punktem zwrotnym w przezwyciężaniu dziedzictwa komunistycznego i kształtowaniu demokracji w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. W większości z nich przyniósł on pierwsze w pełni wolne wybory parlamentarne, prezydenckie i samorządowe. W 1990 roku nastąpiło również zjednoczenie obu państw niemieckich, co miało (nadal ma) konsekwencje nie tylko dla samych Niemców, ale również dla ich wschodnich sąsiadów, Polaków, Czechów i Słowaków (wówczas zamieszkujących jedno państwo - Czechosłowację), którzy musieli odbudować swoje relacje ze starym/nowym sąsiadem i przezwyciężyć animozje sięgające II Wojny Światowej. Rok 1990 był również początkiem nowej ery dla krajów bałtyckich, takich jak Litwa, która jako pierwsza w tym regionie ogłosiła swoją niepodległość po 50. latach podległości wobec władzy sowieckiej. 

Zapraszamy do ZAKŁADKI, gdzie znajdują się informacje o wszystkich wydarzeniach związanych z projektem.

czytaj dalej

„Laboratorium dialogu i pojednania” - start drugiej edycji projektu

Z przyjemnością informujemy, że Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce, rozpoczęła realizację drugiej edycji projektu „Laboratorium dialogu i pojednania”.

Jest to międzynarodowy projekt, którego celem jest stworzenie przestrzeni dla prezentacji i wymiany doświadczeń oraz idei wśród osób aktywnie pracujących na rzecz wspierania konstruktywnego, opartego na wzajemnym szacunku dialogu.

Zapraszamy do ZAKŁADKI, gdzie znajdują się informacje o wszystkich wydarzeniach związanych z projektem.

czytaj dalej

Inwazja na Czechosłowację 1968 – oczami Polaków i Czechów

Fundacja „Krzyżowa” rozpoczęła współpracę z czeską organizacją Post Bellum przy realizacji projektu „Wspólnie ponad granicami systemów totalitarnych” (Společně mezi hranicemi totalitních systemu), którego celem jest przedstawienie reakcji, z jaką zbrojne stłumienie Praskiej Wiosny przez wojska Układu Warszawskiego z sierpnia 1968 roku spotkała się w Czechosłowacji i Polsce.

W ramach projektu nagrane zostaną relacje czeskich świadków tych wydarzeń oraz polskich uczestników i organizatorów protestów i akcji solidarnościowych. Nagrania posłużą do przygotowania filmu dokumentalnego, prezentowanego w Czechach i Polsce jesienią 2021 roku. 

czytaj dalej

XXIX Sympozjum Brneńskie „Dialog w środku Europy”

Tegoroczne Sympozjum Brneńskie "Dialog w środku Europy", które odbyło się w dniach 26-27 marca 2021 r., podejmowało temat: „Podzielone społeczeństwa - podzielona Europa. Dlaczego nie możemy znaleźć wspólnego języka”. Organizatorami tego wydarzenia byli: Wspólnota Ackermann, Towarzystwo Bernarda Bolzano i Gmina Brno, a swoją obecnością uświetnili je ambasadorowie: Niemiec, Czech i Austrii, a także burmistrz miasta Brno i gubernator Regionu Południowomorawskiego.

Temat drugiego panelu dyskusyjnego, "Państwa narodowe i UE w dobie kryzysu", wywołał emocjonującą dyskusję. Na cyfrowej scenie spotkali się Thomas Erndl, poseł do Bundestagu z ramienia CSU, Markéta Gregorová, posłanka do Parlamentu Europejskiego z ramienia Partii Piratów, Gergely Pröhle, były ambasador Węgier oraz dr hab. Robert Żurek, członek zarządu Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

czytaj dalej

"Mentoring cyfrowy - nowy wymiar nauczania"

We wtorek 11 maja 2021 r. odbyła się konferencja on-line podsumowująca projekt pt. „Mentoring cyfrowy - nowy wymiar nauczania” i upowszechniająca wypracowane podczas projektu rozwiązania. Konferencja zorganizowana została przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego i instytucję partnerską H2 Learning z Irlandii.

Spotkanie otworzyła Iwona Machoń-Pluszczewska, koordynująca realizację projektu, przedstawiając źródła dofinasowania oraz główne założenia projektu i jego zespół: Tamarę Chorąży i Jolantę Kolinko z Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz Marię Folk i Karolinę Wójcik z H2 Learning.

czytaj dalej

ZAPROSZENIA

Relacja z uroczystości w rocznicę śmierci Ewy Unger

Zapraszamy do obejrzenia retransmisji wideo uroczystości z okazji pierwszej rocznicy śmierci Ewy Unger. 

W marcu 2021 roku minęła pierwsza rocznica śmierci dr Ewy Unger, współzałożycielki Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego i wieloletniej przewodniczącej Zarządu Fundacji, wieloletniej prezes wrocławskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Wrocławianki, która przez całe swoje życie działała na rzecz polsko-niemieckiego porozumienia. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Klub Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu oraz Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska Fundacja im. Św. Jadwigi 13 marca 2021 roku zorganizowały uroczystości upamiętniające życie i działalność dr Ewy Unger.

czytaj dalej

Annemarie Franke „To nie wrogowie, to ludzie, Das sind keine Feinde, sondern Menschen. Ewa Unger (1926-2020)", 2021.

Cieszymy się, że możemy Państwu zaprezentować tak ważną dla nas publikację. W rok po śmierci dr Ewy Unger - współzałożycielki Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego i wieloletniej przewodniczącej Zarządu Fundacji, oddajemy w Państwa ręce album, który pokazuje życie osoby niezwykle zasłużonej dla polsko-niemieckiego pojednania. Autorką publikacji jest dr Annemarie Franke - od wielu lat związana z Fundacją "Krzyżowa", obecnie członkini Rady Nadzorczej Fundacji.

Książka jest do nabycia w naszej księgarni. 

czytaj dalej

Książki Fundacji "Krzyżowa" w ofercie sklepu internetowego Centrum Historii Zajezdnia

W związku z pandemią i ograniczeniami w działalności naszego ośrodka, kłopotliwa stała się też możliwość zakupu publikacji, które Fundacja „Krzyżowa” ma w swojej ofercie. Dzięki zaprzyjaźnionemu z nami wrocławskiemu Centrum Historii Zajezdnia, opcja zakupu naszych książek jest już o wiele prostsza.

Od kilku dni w ofercie sklepu internetowego Centrum Historii Zajezdnia znajdują się również publikacje Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Są to pozycje w j. polskim wydane przez Fundację „Krzyżowa”, ale również inne wydawnictwa poruszające tematykę historii Krzyżowej, powstałej tam w latach 90-tych fundacji i relacji polsko-niemieckich.

czytaj dalej

REKRUTACJE

4 - 8.07.2021
Międzynarodowe, ekumeniczne warsztaty bibliodramatyczne "Tworzenie na końcu czasu? Między rezygnacją a odpowiedzialnością"

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego wraz z Polskim Towarzystwem Bibliodramy i Niemieckim Towarzystwem Bibliodramy (Deutsche Gesellschaft für Bibliodrama) zapraszają na międzynarodowe, ekumeniczne warsztaty bibliodramatyczne, które odbędą się w Krzyżowej w dniach 4-8 lipca 2021 r.

Rekrutacja do 20.06.2021 r.
Informacji o projekcie udziela: Dominik Całka – koordynator projektów Akademii Europejskiej
dominik.calka@krzyzowa.org.pl

czytaj dalej

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
Krzyżowa 7, 58-112 Grodziszcze
tel: +48 74 85 00 300, fax: +48 74 85 00 305
Wypisz się z newslettera
{modify}Zmień swoją subskrypcję{/modify}

Email built with AcyMailing