2 grudnia odbyła się debata online „Mamy Europę. I co dalej?", która finalizowała projekt „Nie było Europy. Mieliśmy wojnę”, realizowany od października 2020 r. przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.
W ramach projektu powstało 8 odcinków opowiadających o historii konfliktów i integracji europejskiej. Tłem i pretekstem do kolejnych filmów była Krzyżowa – jej przeszłość, ale również teraźniejszość.
Debata, kończąca projekt, stanowiła nie tyle podsumowanie wspomnianych ośmiu opowieści, co kierowała spojrzenie z przeszłości w przyszłość. Uczestnicy spotkania rozmawiali o szansach i wyzwaniach projektu europejskiego, w tym o Zielonym Ładzie i prawach człowieka.
Czytaj więcej: Debata online || „Mamy Europę. I co dalej?" – 2.12.2020
W roku 2020 obchodzimy 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej, największego i najkrwawszego konfliktu w dziejach świata. W tym roku mija również 70 lat od Deklaracji Schumanna, która była odpowiedzią na tę wojnę, która proponowała integrację europejską w celu uniknięcia nowych sporów i która tę integrację zapoczątkowała. Pokój, który dla wielu pokoleń Europejczyków jest oczywistością, to efekt wielkiego wysiłku ludzi, którzy po tragedii II wojny światowej chcieli chronić przyszłość kolejnych pokoleń.
Dziś obserwujemy rzeczywistość z coraz większym niepokojem. Postępująca polaryzacja społeczeństw, zwrot ku nacjonalizmom, radykalne postawy - to coraz częstsze zjawiska, które mogą stanowić zagrożenie dla pokojowego współistnienia narodów Europy. Dlatego warto zastanowić się, jaką lekcję możemy wyciągnąć z tragicznego doświadczenia XX wieku, tak, aby nie powielać tych samych błędów.
„Nie był Europy. Mieliśmy wojnę"
Odcinek 1: Spirala przemocy (Nacjonalizm i wojny w XIX wieku)
(...) „My jesteśmy dobrzy, a oni źli”. „Oni to agresywni barbarzyńcy, a my to kulturalni dżentelmeni”. „Oni nas pierwsi skrzywdzili, myśmy tylko wzięli odwet”. „Jesteśmy lepsi, jesteśmy więksi, pokonaliśmy ich”. Tak właśnie wyglądała logika konfliktu niemiecko-francuskiego, ale i wielu innych konfliktów narodowych w Europie XIX wieku. Wynikały one najczęściej z nacjonalizmu i chęci dominacji nad innymi. Doprowadziły do wielu wojen i dramatów, choćby takich, jak zabory Polski. Ich skutkiem był pogłębiający się antagonizm narodowy, szowinizm i wreszcie wybuch pierwszej, a pośrednio również drugiej wojny światowej. (...)
Czytaj więcej: „Nie było Europy. Mieliśmy wojnę". Odcinek 1. Spirala przemocy
„Nie był Europy. Mieliśmy wojnę"
Odcinek 2: Erupcja zła (II wojna światowa)
(...) Takich miejsc jest w Europie wiele. Pięknych i malowniczych z wyglądu, jednocześnie pamiętających okrucieństwa, które działy się tutaj w czasach II wojny światowej. Te potworne zbrodnie wynikały z wiary w pewne ideologie, np. niemiecki nazizm albo sowiecki totalitaryzm. Ich wyznawcy wierzyli, że trzeba wyeliminować innych, czasami całe narody lub grupy etniczne, by samemu zapanować nad światem. (...)
Czytaj więcej: „Nie było Europy. Mieliśmy wojnę". Odcinek 2. Erupcja zła
Strona 1 z 3