Relacje świadków stanowią jedne z ciekawszych źródeł poznania przeszłości, które mają ten dodatkowy walor w pracy edukacyjnej, że jak chyba żadne inne potrafią zaangażować emocjonalnie odbiorców.

Dzięki Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku udostępniamy trzy wywiady, z Barbarą Paciorkiewicz, Alodią Witaszek i Alojzym Twardeckim, tzw. zrabowanymi dziećmi – dziećmi wywiezionymi z Polski przez niemieckie władze okupacyjne i oddanymi na wychowanie przez niemieckie rodziny, co miało doprowadzić do ich germanizacji.

Wywiady stanowią cenną pomoc edukacyjną, którą można wykorzystać podczas lekcji historii lub jako doskonałe uzupełnienie przygotowanych przez nas scenariuszy lekcyjnych, o rabunku polskich dzieci przez nazistów, które można pobrać pod linkiem https://bit.ly/3gEbbQ1

Wszystkim nauczycielkom i nauczycielom polecamy także scenariusze zajęć pt. „Jak nagrać wywiad z udziałem świadka historii”. Są to materiały przygotowane specjalnie z myślą o młodzieży szkolnej, które nie tylko dostarczają wiedzy teoretycznej, ale również bardzo praktycznych wskazówek, pomocnych dla każdego, kto chciałby przeprowadzić wywiad (nie tylko ze świadkami wielkiej, znanej z podręczników historii).

Zostały one opracowane przez dział edukacyjny Post Bellum, czeskiej organizacji pozarządowej, która od ponad dwóch dekad zajmuje się w gromadzeniu relacji świadków, tworząc jedno z największych w Europie archiwów pamięci mówionej (www.memoryofnations.eu).

Materiały video udostępnione przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Akademia Europejska

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!