6 -15 września 2023 r. grupa 20 rosyjskich aktywistów społeczeństwa obywatelskiego działająca na emigracji w Polsce uczestniczyła w sesjach szkoleń i spotkań z przedstawicielami polskich władz lokalnych oraz niezależnych organizacji pozarządowych.
Spotkania odbył się w Warszawie, Opolu, Krzyżowej, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku, a ich tematyka obejmowała przekazywanie polskich doświadczeń z zakresu implementacji reform w obszarach przestrzegania praw człowieka, funkcjonowania samorządów i demokracji na poziomie lokalnym, implementacji praw mniejszości narodowych, polityki historycznej, polityki regionalnej i rozwojowej, procesu polsko-niemieckiego pojednania, dziedzictwa "Solidarności" itp.

W Krzyżowej uczestnicy mogli m.in. dowiedzieć się o działalności polskiej i niemieckiej opozycji podczas II wojny światowej, za dyktatury komunistycznych oraz o powojennym dialogu polsko-niemieckim.

Organizatorzy oraz partnerzy spotkań liczą, że nabyta wiedza z zakresu doświadczeń polskiej transformacji demokratycznej umożliwi rosyjskim aktywistom społeczeństwa obywatelskiego lepszą integrację w Polsce i efektywne kontynuowanie pracy na emigracji na rzecz obrony praw człowieka i promowania demokracji. Zaś rozpowszechnianie tej wiedzy wśród sieci rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego będzie miało pozytywny wpływ na rozwój ich sposobu myślenia, potencjału i umiejętności.

Organizatorami spotkań są Fundacja Helsińska Praw Człowieka i Kolegium Europy Wschodniej.

Akademia Europejska

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!