Mam na imię Agata. Pracuję w MDSM Fundacji “Krzyżowa” od 2 i poł roku. Organizowałam już wiele projektów i wymian młodzieżowych. Tym razem jednak, jako uczestniczka Youth4Peace w Berlinie od 3 do 10 maja 2025 mogłam doświadczyć znaczenia międzynarodowej wymiany w nowej-starej roli.
Razem z 80 młodymi osobami
→ z Bałkanów, gdzie państwo nie zawsze działa w interesie swoich własnych obywateli;
→ z Europy Środkowej, gdzie w różnych krajach, również w Polsce, prawa mniejszości narodowych, osób nieheteronormatywnych, osób z niepełnosprawnościami czy prawa migrantów są łamane lub zupełnie pomijane;
→ z Europy Wschodniej, w tym z Ukrainy, w której wciąż toczy się wojna;
→ ze Stanów Zjednoczonych, gdzie coraz głośniej słychać anty-demokratyczne ruchy;
→ z Japonii, kraju, który doświadczył ataku z wykorzystaniem bomby atomowej;
→ z Izraela, w którym trwa kryzys humanitarny, a obywatele na co dzień mierzą się z antysemityzmem;
→ i w końcu z Europy Zachodniej, gdzie mimo 80-u lat względnego pokoju po zakończeniu II Wojny Światowej, nierówności społeczne i dyskryminacja wciąż dają o sobie znać
próbowaliśmy otwarcie, szczerze i z nadzieją zastanowić się co i jak możemy zrobić dla pokoju, demokracji i partycypacji młodzieży.
Dla pokoju, który nie jest dany raz na zawsze, który musimy doceniać ponad wszystko i aktywnie o niego zabiegać.
Dla demokracji, której ograniczenia i ryzyko rozumiemy i którą budujemy, bo uznajemy prawo każdej osoby do wolności - do życia, które uważa za słuszne.
I wreszcie, dla prawdziwej partycypacji młodzieży w decyzjach dotyczących społeczeństwa, która nie ogranicza się tylko do zrobienia paru ładnych zdjęć.
Poprzez wizytę w Muzeum Obozu Koncentracyjnego Sachsenhausen i spotkanie ze świadkiem, Powstańcem Warszawskim i byłym więźniem obozów koncentracyjnych Auschwitz i Sachsenhausen Bogdanem Bartnikowskim, próbowaliśmy godnie upamiętnić przeszłość, szczególnie wspominając 80-tą rocznicę końca II Wojny Światowej, by móc lepiej zrozumieć nasz własną rzeczywistość dzisiaj.
9 organizacji międzynarodowej współpracy młodzieży po raz pierwszy współpracowało razem, czego efektem stała się przestrzeń do spotkania dla nas. Z kolei owocem naszego spotkania było zrozumienie, że demokracja i pokój nie biorą się znikąd i tylko dzięki odważnej szczerości młodzi ludzie mogą mieć wkład w budowaniu świadomego społeczeństwa obywatelskiego.
Na spotkaniu z nowowybranym kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem mieliśmy możliwość aż przez 40 min. rozmawiać bezpośrednio. Zadawaliśmy pytania, które były dla nas naprawdę znaczące. Mieliśmy nadzieję, że poprzez to wyraziliśmy na co dziś zwrócona jest uwaga młodych ludzi.
Również Agenda dla Pokoju jest efektem refleksji i konkretami na temat tego, do jakiego świata dążymy. I głęboko wierzymy, że wymiany międzynarodowe i edukacja są kluczem do realizacji tych dążeń.
Wracamy do domu z nową perspektywą. I nie jest to perspektywa patrzenia ku przyszłości w różowych okularach, ale mimo wszystko, perspektywa jeszcze głębszego zaangażowania i dążenia do pokoju. To właśnie ostatnie zdanie Agendy dla Pokoju wyraża to zobowiązanie, z którym wracamy do naszych społeczności.
We are ready for peace.
Agata Bengel
Zdjęcia: (C) Jennifer Sanchez | vonZynski.com