(Nie)obecny. Eseje o dialogu, pod red. Tomasza Skoniecznego, wyd. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Wrocław 2020
„(Nie)obecny. Eseje o dialogu” to najnowsza publikacja, która została wydana przez Fundację „Krzyżowa” oraz Fundację Konrada Adenauera w Polsce. Jest ona nie tylko próbą pokazania kondycji dialogu we współczesnym świecie oraz przedstawienia doświadczeń oraz trudności, które można napotkać zawodowo zajmując się pracą na rzecz edukacji obywatelskiej, ale także – mamy taką nadzieję – inspiracją do przeciwstawienia się kulturze polaryzacji i sporu.
Fragment Wstępu:
(…) Wydarzenia zachodzące w Polsce, Niemczech, jak i w wielu innych krajach europejskich, których świadkami jesteśmy w ostatnich latach, wyraźnie wskazują, że coraz mniej skłonni jesteśmy przejawiać podobną postawę. Znacznie częściej zaobserwować można wzrost tendencji skrajnych, przejawiające się także wysoką niechęcią do poszanowania osób prezentujących odmienne poglądy.
Czytaj więcej: PUBLIKACJA || (Nie)obecny. Eseje o dialogu, pod red. Tomasza Skoniecznego
PIERWSZY KROK. Scenariusze warsztatów o dialogu, pod red. Tomasza Skoniecznego, wyd. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, 2020
W Krzyżowej inicjujemy i włączamy się w refleksję nad znaczeniem dialogu we współczesnym świecie, ale także nad praktycznym wymiarem tego procesu, który zaczynać powinien się przede wszystkim od postawienia pytania, co każda i każdy z nas może zrobić w swoim najbliższym otoczeniu. I doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że najtrudniejszy jest pierwszy krok. Dlatego też zaprosiliśmy do współpracy trenerki i nauczycielki, mające bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe, aby przygotowały scenariusze warsztatów, przeznaczonych dla nauczycielek i nauczycieli oraz osób pracujących z młodzieżą szkolną w ramach edukacji formalnej i pozaformalnej. Wierzymy, że staną się one swego rodzaju podstawą i zachętą do dalszych, samodzielnych poszukiwań.
Czytaj więcej: ||MATERIAŁY EDUKACYJNE|| PIERWSZY KROK. Scenariusze warsztatów o dialogu
Publikacja ma na celu przybliżenie okoliczności, które doprowadziły do Mszy Pojednania, jej przebiegu oraz pokazania konsekwencji, jakie miała ona dla relacji polsko-niemieckich – jak również dla samej Krzyżowej. W kilka miesięcy później, w miejscu historycznego gestu wymienionego pomiędzy Mazowieckim a Kohlem, rozpoczęła bowiem swoją działalność Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, stając się tym samym duchową spadkobierczynią Mszy Pojednania.
Spis treści:
Czytaj więcej: Msza Pojednania w Krzyżowej, pod red. Tomasza Skoniecznego, Wrocław 2019