Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, oraz Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” zapraszają zorganizowane grupy szkolne na debatę i spotkanie ze świadkami czasu.
Spotkanie odbędzie się
29 października (wtorek)
o godzinie 11:30
w Bolesławcu, w Teatrze Starym (ul. Teatralna 1)
Wstęp wolny po wcześniejszej rezerwacji miejsc.
Czytaj więcej: Debata o drodze Polski do NATO i Unii Europejskiej || 29 października, Bolesławiec
Zapraszamy do wysłuchania podcastu z udziałem prof. Sławomira Łukasiewicza, historyka, pracownika naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, o przemianach zachodzących w Polsce po 1989 roku oraz o drodze Polski do członkostwa w zachodnich strukturach politycznych, gospodarczych i militarnych .
Podcastów Fundacji „Krzyżowa” można słuchać również na najpopularniejszych platformach podcastowych: anchor.fm, Spotify, a także m.in. na: Google Podcast i Breaker.
prof. KUL, historyk, politolog, europeista, specjalizujący się m.in. w dziejach polskiej emigracji politycznej okresu zimnej wojny i historii integracji europejskiej. Aktualnie bada środowiska polskich sowietologów na emigracji.
Autor książki Trzecia Europa. Polska myśl federalistyczna w Stanach Zjednoczonych 1940-1971 (2010); redaktor tomu "O jedność Europy. Antologia Polskiej XX-wiecznej myśli europejskiej" (2015).
Czytaj więcej: PODCAST || „Jak wyglądała droga Polski do NATO i Unii Europejskiej?”
Styczeń 1990 roku. W Polsce rusza tzw. plan Balcerowicza, terapia szokowa, dla jednych doprowadzająca część społeczeństwa do postępującej pauperyzacji, ale dla drugich jedyna droga prowadząca od realnego socjalizmu do gospodarki wolnorynkowej. Na razie jednak nikt chyba nie wie, co może się wydarzyć, choć 1989 rok ruszył z posad bryłę świata. W Polsce odbyły się częściowo wolne wybory, premierem został działacz do niedawna nielegalnej „Solidarności”, Tadeusz Mazowiecki, a jesienią upadł symbol podzielonej Europy – Mur Berliński i stało się jasne, że Niemcy wschodnie i zachodnie staną się jednym państwem.
Poczucie uczestnictwa w historycznej zmianie jest powszechne, tym bardziej że 19 stycznia 1990 roku do Baku, stolicy Azerbejdżanu wkraczają wojska radzieckie. Giną ludzie, a wydarzenia tamtych dni dzisiaj w kalendarium noszą nazwę Czarnego Stycznia. Ale przecież Azerbejdżan jest daleko, a Europa środkowo-wschodnia, od 1945 roku znajdująca się w uścisku Wielkiego Brata, już się nie boi. Chyba się nie boi…
27 stycznia 1990 roku w Warszawie rozpoczął się ostatni, XI Zjazd Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, przez blisko pół wieku dzierżącej ster władzy w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. To na tym zjeździe ostatni premier PRL, Mieczysław Rakowski powiedział słynne słowa „Sztandar wyprowadzić”. I to na tym zjeździe na zgliszczach nieboszczki PZPR powołano do życia Socjaldemokrację Rzeczypospolitej Polskiej, na której czele stanął przyszły prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Swoistą kropką nad „i” tych intensywnych miesięcy i dni było przemówienie pierwszego premiera nowej Polski Tadeusza Mazowieckiego, które wygłosił 30 stycznia w Strasburgu przed Zgromadzeniem Parlamentarnym Rady Europy.
Fundacja „Krzyżowa”, we współpracy z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość”, rozpoczyna realizację nowego projektu edukacyjnego, zatytułowanego „Być może powrót do Europy to zbyt słabe określenie...”. Polska na drodze do NATO i Unii Europejskiej. Historia i znaczenie przeobrażeń z lat 1989-2004.
Przypadające w tym roku rocznice przełomowych wydarzeń, które zadecydowały o kształcie i pozycji współczesnej Polski, czyli 35. rocznica wyborów czerwcowych, 25. rocznica dołączenia Polski do NATO oraz 20. rocznica akcesji Polski do Unii Europejskiej, są okazją, aby na nowo przyjrzeć się przemianom, które zaszły na przestrzeni owych kluczowych 15 lat (1989-2004) oraz przybliżyć tę wiedzę możliwie szerokim grupom młodzieży i dorosłych.