Z ogromną radością i dumą informujemy, że Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego została wyróżniona prestiżową Nagrodą Prezydenta Wrocławia!
Nagrodę, w imieniu całej Fundacji, odebrała nasza Dyrektor Zarządzająca i Członkini Zarządu, Dorota Krajdocha, z rąk Prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka.
To wyróżnienie jest wyrazem uznania dla naszego wieloletniego i niezłomnego zaangażowania w dialog, pojednanie i edukację. Od 1990 roku Fundacja „Krzyżowa” wspiera otwartość, gotowość do pojednania między narodami, promuje wartości demokratyczne oraz buduje społeczeństwo obywatelskie w duchu tolerancji i współpracy. Jesteśmy dumni, że nasze działania na rzecz tworzenia mostów porozumienia zostały docenione.
Dziękujemy Prezydentowi Jackowi Sutrykowi oraz Radzie Miejskiej Wrocławia za to niezwykłe wyróżnienie i za wiarę w naszą misję.
Czytaj więcej: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego z Nagrodą Prezydenta Wrocławia!
W sobotę (07.10.2023 r.) we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki miała miejsce uroczystość wręczenia Nagrody Kulturalnej Śląska.
Tegorocznymi laureatami zostali dyrektor Festiwalu Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music, Matthias von Hülsen, znany pisarz, Marek Krajewski oraz pisarka i dziennikarka, Karolina Kuszyk.
Nagrody wręczyli wspólnie Minister Spraw Wewnętrznych Dolnej Saksonii, Daniela Behrens oraz Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Krzysztof Maj.
02 października dr Annemarie Franke - wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej Fundacji „Krzyżowa" oraz dr hab. Robert Żurek - dyrektor zarządzający, członek zarządu, odebrali w imieniu Fundacji „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego Nagrodę Księżnej Jadwigi Śląskiej.
To wyjątkowe wyróżnienie przyznawane jest osobom i instytucjom za znaczący wkład w pojednanie i pogłębianie współpracy polsko-niemieckiej lub wybitną działalność charytatywną.
Kapituła Nagrody Księżnej Jadwigi Śląskiej postanowiła tegoroczną nagrodą uhonorować także Mariana Turskiego, wybitnego historyka i dziennikarza.
Czytaj więcej: Fundacja „Krzyżowa” otrzymała Nagrodę Księżnej Jadwigi Śląskiej
Komunikat prasowy 21.04.2023
Komunikat prasowy Towarzystwa Uniwersytetu w Lüneburgu i Fundacji Muzeum w Lüneburgu.
Ceremonia wręczenia nagrody upamiętnia słynne uratowanie polskiego pianisty przez niemieckiego oficera w 1944 roku (znane z filmu "Pianista").
Lüneburg. 17 listopada 1944 r. niemiecki oficer odkrywa pianistę żydowskiego pochodzenia w jego kryjówce w Warszawie. Zamiast go zastrzelić, opiekuje się nim i ratuje mu życie. Dziś nagroda za projekty kultury pamięci nosi imię tych dwóch mężczyzn: Nagroda Hosenfelda-Szpilmana. W tym roku trafiła ona do Festiwalu Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music.
Dyrektor festiwalu dr Matthias von Hülsen przybył na ceremonię wręczenia nagrody w budynku Libeskind na Uniwersytecie Leuphana w Lüneburgu wraz z czterema wieloletnimi uczestnikami festiwalu w Krzyżowej: Miriam Helms Ålien (skrzypce), Pablo Barragán (klarnet), Alexey Stadler (wiolonczela) i Amadeus Wiesensee (fortepian).
"Dajecie nam nadzieję", powiedziała politolog prof. dr Gesine Schwan w swojej laudacji w kierunku muzyków. "Oni niezachwianie wierzą w pokojową i dającą radość moc muzyki. Muzyka jest królewską drogą do porozumienia". Pojednanie w Europie po niemieckiej wojnie agresji nie byłoby możliwe bez hojności sąsiednich krajów. Potrzebna jest "odważna konfrontacja z poczuciem winy". Celem Festiwalu Muzyki Kameralnej jest przezwyciężenie spuścizny cierpienia i uprzedzeń.
Schwan nazwał spotkanie niemieckiego oficera Wilma Hosenfelda z polskim pianistą Władysławem Szpilmanem "głęboko poruszającym i pocieszającym ludzkim spotkaniem". Po tym, jak żołnierz odkrył Żyda w jego kryjówce w Warszawie, przez wiele tygodni dostarczał mu odzież, koce i żywność. Kiedy sam Hosenfeld został jeńcem wojennym, Szpilman próbował uwolnić swojego wybawcę. Nie udało mu się. Hosenfeld zmarł w obozie w Stalingradzie w 1952 roku.