Minione dni w Krzyżowej były wyjątkowym czasem refleksji, wspomnień i dialogu. Trzydniowe obchody jubileuszu 35. rocznicy Mszy Pojednania w Krzyżowej zgromadziły uczestników z Polski, Niemiec i innych krajów, którzy wspólnie celebrowali wieloletnie zaangażowanie na rzecz pojednania i współpracy polsko-niemieckiej oraz budowania porozumienia w Europie.
Na początku października dyrektor zarządzający naszej Fundacji, Robert Żurek, oraz kierowniczka ds. komunikacji i współpracy międzynarodowej, Paulina Maloy, odbyli szereg spotkań z partnerami Fundacji "Krzyżowa" w Warszawie. Dziękujemy za poświęcony czas m.in. pani Agnieszce Kowalskiej, dyrektorce Departamentu Polityki Europejskiej, dr. hab. Sebastian Płóciennik, Członkowi Zarządu i Dyrektorowi Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej , panu Michal Braun, dyrektorowi Narodowy Instytut Wolności oraz jego zastępczyni, pani Adela Gąsiorowska.
Mieliśmy też przyjemność spotkać się z panią wiceministrą Edukacji Narodowej, Joanna Mucha z Ministerstwo Edukacji Narodowej
Tymczasem, przygotowujemy się do obchodów 35. rocznicy Mszy Pojednania w Krzyżowej w listopadzie! Aby omówić najważniejsze punkty, nasza dyrektor zarządzająca Dorota Krajdocha oraz Aleksandra Królak-Wąsowicz, dyrektor ds. rozwoju i innowacji, spotkały się z Bartłomiejem Strózikiem, Wójtem Gmina Świdnica.
Już cieszymy się na kolejne spotkania i współpracę!
Czytaj więcej: Październik pełen spotkań z partnerami Fundacji "Krzyżowa"
Niszczycielskie powodzie na Dolnym Śląsku mocno dotknęły również Krzyżową i okolice. Rzeka Piława wystąpiła z brzegów i zalała wiele obszarów wioski i terenu Fundacji na kilka dni – domy, pola, ulice i ogrody.
W porównaniu z uszkodzeniami prywatnych domów wielu rodzin w okolicy, uszkodzenia infrastruktury Fundacji „Krzyżowa” wydają się niewielkie. W związku z tym apelujemy o wsparcie dla poszkodowanych rodzin – zarówno tych na miejscu, jak i naszych pracowników.
Niedziela była najtrudniejszym dniem. Z brzegów wystąpiła Piława, czyli rzeka, nad którą przebiega nasz mostek. Zalana została Aleja Dębowa, miejsce na ognisko, altana oraz nasz ogród ekologiczny. Zalane zostały także pozostałe łąki za Pałacem. Fosa spełniła swoją rolę i przyjęła wodę. Ochroniła Pałac oraz budynki, zatem zabudowania są suche.
Goście przebywający na terenie Fundacji są pod naszą opieką i dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Jesteśmy w stałej łączności ze służbami i sztabem kryzysowym.
Aktualnie (wtorek, godzina 13.30) woda powoli opada. Większość z dróg dojazdowych do Fundacji jest znów przejezdna. Monitorujemy cały czas poziom rzeki, czekamy na rozwój sytuacji i będziemy Was na bieżąco informować.
Dziękujemy za liczne pytania i kontakt, to bardzo miłe i dodaje otuchy, że z nami jesteście. <3
Jednocześnie zachęcamy do włączenia się w pomoc poszkodowanym.
W Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Długiej 33 w Świdnicy działa punkt zbiórki pomocy. Wszystko, co zostanie zebrane trafi do potrzebujących w Gminie Świdnica.
Czytaj więcej: Aktualizacja: sytuacja powodziowa na terenie naszej Fundacji