Newsletter

Nie jestes połączony. Newsletter może zawierać informacje dostępne jedynie kiedy jesteś online.

Newsletter Krzyżowa 1/2020

Newsletter Krzyżowa 1/2020
NEWSLETTER
1/2020
Szanowni Państwo,

Witamy po raz pierwszy w Nowym Roku. Przez te 2 miesiące w Krzyżowej zdążyło się już odbyć kilka wymian szkolnych – polsko-niemieckich i polsko-niemiecko-ukraińskich oraz szkoleń dla nauczycieli. W numerze zapowiadamy kolejne ciekawe inicjatywy adresowane do młodzieży i dorosłych. W zakładce REKRUTACJE i ZAPROSZENIA znajdziecie Państwo informacje o otwartych projektach, do udziału w których serdecznie zapraszamy.

Rok Jubileuszowy za nami, ale tak naprawdę zakończyliśmy go z początkiem roku 2020 - I Zjazdem Pracowników i Wolontariuszy Fundacji „Krzyżowa” i Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego 1990-2020. Zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją z tego wydarzenia.

Historia Fundacji to dla nas wciąż ważny temat. Zapraszamy do działu FORUM KRZYŻOWA, gdzie swoimi refleksjami na temat rozwoju i znaczenia Fundacji dzieli się z nami Stephan Erb - jeden z pierwszych pracowników MDSM w Krzyżowej, obecnie dyrektor zarządzającym PNWM w Poczdamie, a Annemarie Franke z Rady Nadzorczej Fundacji, przywołuje osobę niedawno zmarłego prof. Andreasa Möckela – współzałożyciela Fundacji „Krzyżowa”. 

Zachęcamy do lektury naszego Newslettera, w którym znajdziecie Państwo również relację z corocznej Konferencji Programowej współorganizowanej ze Stowarzyszeniem Kreisau-Initiative, informacje o platformie edukacyjnej, która powstaje przy udziale Fundacji i opis jednego z najdłużej trwających projektów wymiany studentów w Krzyżowej.

Jak zawsze o tej porze, gdy mają Państwo możliwość przekazania organizacjom pożytku publicznego 1% podatku, przypominamy, że Fundacja „Krzyżowa” również posiada taki status. Dzięki Waszemu wsparciu będziemy mogli realizować jeszcze więcej inicjatyw z udziałem młodzieży, które będą opierały się na dialogu, szacunku i porozumieniu.

Życzymy miłej lektury!

Redakcja Newslettera
FORUM KRZYŻOWA

„Nigdy nie zapomniałem o Fundacji“. Rozmowa ze Stephanem Erbem, jednym z pierwszych pracowników MDSM w Krzyżowej, obecnie dyrektorem zarządzającym PNWM w Poczdamie

(...) Krzyżowa nie straciła swojego historycznego znaczenie, a jednocześnie zyskała aktualne znaczenie w odniesieniu do stosunków polsko-niemieckich. Krzyżowa jest nie tylko historycznym miejscem oporu przeciwko narodowemu socjalizmowi. Dzięki Mszy Pojednania w 1989 r. jest to również miejsce nowego początku dla stosunków polsko-niemieckich, a dziś także - centralne miejsce polsko-niemieckiej i europejskiej edukacji i spotkań.

W ciągu ostatnich 25 lat Fundacja „Krzyżowa” jeszcze bardziej ewoluowała jako organizacja, a także rozwinęła swój profil działalności. W dzisiejszej Krzyżowej widoczne staje się to, co Niemcy i Polacy razem osiągnęli: poznawanie siebie nawzajem i gotowość na poznanie perspektywy drugiego kraju. Obejmuje to zrozumienie, jak działa drugi kraj, i świadomość trudnej historii, która zawsze jest obecna w tle. Tu, w Krzyżowej, ta historia jest obecna każdego dnia. Doświadczenie zdobyte w procesie zrozumienia i pojednania między tymi dwoma krajami może być użyteczne dla innych trudnych sąsiedztw na świecie. Chciałbym, aby ten potencjał wspólnego działania i pomocy został jeszcze bardziej wykorzystany.

czytaj dalej


Prof. dr Andreas Möckel (*30.01.1927, +11.12.2019) i Krzyżowa. Pożegnanie | Annemarie Franke

(...) Tak więc Andreas Möckel należał do ścisłego kręgu ludzi z Holandii, USA, NRD, Polski i Niemiec Zachodnich, którzy mieli bardzo konkretne plany dotyczące Krzyżowej. Nic więc dziwnego, że na początku czerwca 1989 roku przyjechał do Wrocławia, aby wziąć udział w pierwszej konferencji powstającej wtedy międzynarodowej inicjatywy obywatelskiej, która miała na celu utworzenie miejsca spotkań w Krzyżowej. Został zaproszony przez inicjatorów - Klub Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu i Aktion Sühnezeichen/Ost - do wygłoszenia wykładu na temat "Edukacja dorosłych i ‘Służba na planecie’ według Eugene‘a Rosenstock-Huessy'ego”. Od tego czasu pozostał związany z "Nową Krzyżową" i aż do 1996 roku był mocno zaangażowany w pracę na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży - pełniąc funkcję członka Rady Fundacji, czy też - wraz z żoną Anneliese - jako opiekun obozów letnich dla młodzieży, a także jako współautor pierwszej kompleksowej koncepcji pracy Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży (MDSM) z 1993 roku. (...)

Zachowujemy pamięć o Andreasie Möckelu, łączymy się w smutku z jego rodziną i dziękujemy mu za jego świadectwo i pracę.

czytaj dalej

W TYM NUMERZE

I Zjazd pracowników i wolontariuszy Fundacji i MCK 1990-2020 – Krzyżowa, 18-19.01.2020

W dniach 18-19 stycznia w Krzyżowej odbył się I Zjazd pracowników i wolontariuszy Fundacji „Krzyżowa” i Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego 1990-2020. To wydarzenie zamknęło obchody Roku Jubileuszowego Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

W spotkaniu wzięło udział ponad 60 osób – pracowników i wolontariuszy, którzy obecnie, ale również przez minione 30 lat byli związani z Krzyżową. W programie spotkania zaplanowano m.in. oprowadzanie po terenie Fundacji, wspólne zabawy integracyjne, prezentacje wspomnieniowe i dużo czasu na rozmowy.

czytaj dalej

Konferencja programowa pracowników Fundacji "Krzyżowa" i Kreisau-Initiative e. V. - Krzyżowa, 16-17.01.2020

W dniach 16-17 stycznia w Krzyżowej odbyła się coroczna konferencja programowa zespołów Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego i Kreisau-Initiative. Celem spotkania było opracowanie strategii współpracy w roku 2020 i w przyszłości.

W szerokim gronie zostały omówione zrealizowane projekty, ich cele, a także plany działania. W ramach konferencji odbyło się również szkolenie dla pracowników na temat koncepcji "dbania o siebie, zwracania uwagi na równowagę w pracy".

czytaj dalej

||MEDIA|| O Fundacji "Krzyżowa" w Radiu GRA

6 lutego, na antenie Radio GRA 95,1 FM Wrocław, został wyemitowany krótki reportaż prezentujący dzialalność Fundacji "Krzyżowa".

W materiale wypowiadały się:
- Anna Kudarewska - dyrektor ds. programowych i kierownik MDSM, która opowiadała o wymianach młodzieży, historii Fundacji i wystawie "Odwaga i pojednanie",
- Agnieszka Janik - koordynatorka projektu "Moja i Twoja historia" (organizowanego przez Kreisau-Initiative e.V.) i członkini Rady ds. MDSM, która podkreślała jakie korzyści daje międzynarodowe spotkanie młodzieży.

O swoich wrażeniach i oczekiwaniach opowiadała także młodzież, która brała udział w projekcie.

Więcej na stronie Radio GRA.

czytaj dalej

Uroczyste otwarcie wystawy o Emilu Krebsie w Berlinie - 16.01.2020

16 stycznia, w atrium Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Emil Krebs - Ein Leben für die Sprachen / Emil Krebs – życie dla języków”.

W uroczystości – na zaproszenie niemieckiego MSZ, wzięła udział pełnomocnik Zarządu Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego – Aleksandra Królak-Wąsowicz.

Emil Krebs (1867-1930) był pochodzącym ze Śląska dyplomatą, prawnikiem i sinologiem, który uznawany jest za jednego z najwybitniejszych poliglotów wszechczasów. Urodził się w Świebodzicach, a w 1870 r. jego rodzina przeprowadziła się do Opoczki. W latach 1880-1887 uczęszczał do świdnickiego gimnazjum.

W ciągu całego swojego życia Emil Krebs zajmował się bliżej 111 językami, opanował 68 z nich, a jako tłumacz posługiwał się ponad 40 językami.

czytaj dalej

Pierwsza w tym roku wymiana szkolna! Warszawa-Berlin-Melitopol - Krzyżowa, 13-17.01.2020

Pierwsza w tym roku wymiana szkolna w Krzyżowej odbyła się w dniach 13-17 stycznia 2020 r. Do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej przyjechała polsko-niemiecko-ukraińska grupa młodzieży. Uczniowie z Berlina, Melitopola i Warszawy mieli okazję dobrze poznać się podczas gier i zabaw integracyjnych, a także warsztatów dotyczących historii i komunikacji międzykulturowej.

Efektem wspólnej pracy w grupach trójnarodowych były animacje poklatkowe (stop motion) na temat stereotypów. Młodzież miała również okazję zaprezentować swoje kultury, miasta i szkoły podczas wieczoru międzynarodowego. Uczniowie odbyli też jednodniową wycieczkę do Wrocławia.

FILM "Stop motion. Przeciwko stereotypom"

czytaj dalej

Polsko-niemiecko-ukraińska wymiana szkolna Krzepice-Marl-Slobozhanske - Krzyżowa, 27-31.01.2020

W dniach 27-31 stycznia w Krzyżowej odbyła się polsko-niemiecko-ukraińska wymiana pomiędzy szkołami z Krzepic (Zespół Szkół w Krzepicach), Marl (Willy-Brandt-Gesamtschule) i Slobozhanske (Slobozhanska School No 1). To polsko-niemiecko-ukraińskie partnerstwo odwiedziło Krzyżową już kolejny rok z rzędu i ponownie miało silną, bo 60-osobową - reprezentację.

Grupa skupiła się na edukacji historycznej. Jej elementami było m.in. poznanie skomplikowanej historii Krzyżowej i Dolnego Śląska oraz przybliżenie charakteru relacji polsko-niemieckich w XX w.  Młodzież wzięła udział w oprowadzaniu po terenie Fundacji i po wystawie "Odwaga i pojednanie", a odwiedzenie takich miejsc, jak Muzeum Gross Rosen, Zamek Książ czy miasto Świdnica pozwoliło naświetlić szerszy kontekst historii tej części Polski. W ramach programu odbyły się także warsztaty z edukacji obywatelskiej i edukacji globalnej.

czytaj dalej

Szkolenie "Nasz wspólny świat - edukacja globalna dzieci" - Krzyżowa, 30.01.-1.02.2020

Z końcem stycznia rozpoczęliśmy trzeci moduł projektu „Nasz wspólny świat - edukacja globalna dzieci”,współfinansowanego w ramach Programu Polskiej Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Celem I bloku szkoleniowego o nazwie „Treści i etyka edukacji globalnej”, które odbyło się w terminie 30.01-01.02.2020, było:
  • zapoznanie osób uczestniczących z zagadnieniami edukacji globalnej i sposobami jej realizacji w Polsce,
  • refleksja nad etyką edukacji globalnej w zgodzie z Kodeksem w sprawie obrazów i wiadomości dotyczących krajów Południa,
  • refleksja nad własnymi postawami i motywacją do wdrażania EG w pracy z dziećmi. 

czytaj dalej

EduSkills+ Reflections – platforma do edukacji interkulturowej

Fundacja "Krzyżowa" jest jedną z organizacji, dzięki którym powstała platforma EduSkills+ Reflections. Celem projektu jest edukacja interkulturowa poprzez rozwój kompetencji w zakresie dialogu i refleksji, które tworzą podwaliny pod budowę postawy otwartej na świat. Taki dialog uważany jest za warunek więzi społecznych i społecznego rozwoju złożonych wspólnot.

Platforma EduSkills+ Reflections to m.in. zbiór bezpłatnych i kreatywnych materiałów dydaktycznych, które kształtują umiejętności konieczne do aktywnego uczestnictwa w demokratycznych i różnorodnych społeczeństwach, jak i filmy i mediateka zawierające narzędzia do warsztatów uczących krytycznego myślenia.

czytaj dalej

Śląsk – Niemcy – Polska – Europa. Wymiana studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej we Fryburgu i Uniwersytetu Wrocławskiego w Krzyżowej | Prof. dr Felix Hinz 

Spotkania studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej we Fryburgu Bryzgowijskim (Wydział Historii) i Uniwersytetu Wrocławskiego (Instytut Filologii Germańskiej) mają już długoletnią tradycję. Zalicza się je do jednych z najstarszych projektów realizowanych w Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Zainicjował je Ekkehard Geiger, a obecnie prowadzone są przez dr. Marcina Miodka (Uniwersytet Wrocławski) oraz - od grudnia 2018 roku - przeze mnie.

W spotkaniach, w grupach liczących każdorazowo po 10-12 osób, biorą udział głównie studenci z wyższych lat. Naszym głównym celem jest poszerzenie horyzontów historycznych, kulturowych i politycznych wśród naszych uczestników.

czytaj dalej

||OFERTA PRACY|| Specjalista(ka) ds. projektów edukacyjnych MDSM
 
Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego poszukuje osoby na stanowisko:

Specjalista(ka) ds. projektów edukacyjnych
Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży

Do zadań nowo zatrudnionej osoby należeć będzie:
  • koncepcyjne oraz organizacyjne przygotowywanie, realizacja i ewaluacja programów międzynarodowej wymiany młodzieży oraz programów edukacyjnych dla młodzieży,
  • dalsze rozwijanie oferty programowej MDSM oraz profilu pracy z młodzieżą,
  • pozyskiwanie funduszy oraz samodzielne zarządzanie projektami,
  • opieka nad istniejącymi już partnerstwami szkół i programami spotkań w Krzyżowej,
  • włączanie się w inne projekty Fundacji „Krzyżowa”.

czytaj dalej

1% dla Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele!
Zachęcamy Państwa do przekazania 1% podatku dochodowego na integracyjne projekty młodzieżowe realizowane przez Fundację „Krzyżowa”.

Już 30 lat prowadzimy działalność na rzecz dialogu międzynarodowego, a w ostatnich latach coraz intensywniej włączamy w te działania młodzież ze środowisk defaworyzowanych.

Każdy z Państwa może przekazać 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Nasza Fundacja posiada taki status od 2004 roku.

Projekty z udziałem młodzieży o szczególnych potrzebach wymagają dodatkowych nakładów finansowych, dlatego zwracamy się z prośbą o wsparcie.

Aby przekazać nam 1% należy wypełniając formularz deklaracji podatkowej PIT wpisać w odpowiedniej rubryce:

FUNDACJA „KRZYŻOWA”
DLA POROZUMIENIA EUROPEJSKIEGO
KRS: 0000084948

Wideo 1%

ZAPROSZENIA

Wystawa "Prosta i prostopadła"
||TRADYCJA ŁĄCZY POKOLENIA|| Wystawa "Prosta i prostopadła" w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury

6 lutego, w Multimedialnej Galerii Obrazu Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury na Starej Kopalni w Wałbrzychu, odbyło się otwarcie wystawy "Prosta i prostopadła".

Wystawa powstała w ramach projektu "Tradycja łączy pokolenia" i warszatów fotograficznych realizowanych w Krzyżowej dla Seniorów z trzech dolnośląskich powiatów: świdnickiego, dzierżoniowskiego i wałbrzyskiego. Pod okiem Alka Ziółkowskiego - prowadzącego zajęcia - Seniorzy przemierzali Dolny Śląsk i okiem uzbrojonym w obiektyw odkrywali to, co na co dzień pozostaje często niezauważone.

Wyniki tej pracy będzie można oglądać do 5 marca 2020 w Wałbrzychu.

czytaj dalej

Lekcja:Enter na Dolnym Śląsku
Zapraszamy SZKOŁY do udziału w projekcie „Lekcja:Enter na Dolnym Śląsku”

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014–2020. Więcej informacji o projekcie: www.lekcjaenter.pl.

W ramach projektu przeprowadzone zostaną DARMOWE szkolenia dla nauczycieli/ek dolnośląskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego jest partnerem projektu.

czytaj dalej

2. Majowe Warsztaty SUZUKI 
||SAVE THE DATE|| 2. Majowe Warsztaty SUZUKI w Krzyżowej, 29-31.05.2020

Pod koniec maja w Krzyżowej odbędą się  2. Majowe Warsztaty Suzuki. Warsztaty adresowane są zarówno do najmłodszych skrzypków, jak i starszych, którzy będą pogłębiać  swoje umiejętności. 

czytaj dalej

Lato w Krzyżowej
Lato w Krzyżowej. Cykl letnich projektów międzynarodowych dla dzieci i młodzieży - sierpień 2020

Serdecznie zapraszamy na letnie projekty międzynarodowe dla dzieci i młodzieży w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej.

W tym roku odbędą się 4 projekty adresowane do uczestników w wieku od 8 do 21 lat. W poszczególnych spotkaniach wezmą udział dzieci i młodzież z Polski, Niemiec, Czech, Ukrainy i Francji.

Zapraszamy do zapoznania się ofertą!

czytaj dalej

REKRUTACJE

1-4.04.2020
18. Seminarium Miejsca Pamięci Europy Wschodniej i Zachodniej w Krzyżowej
Pamiętać - Opowiadać - Przekazywać dalej
Świadkowie czasu w pracy miejsc pamięci


Seminarium Miejsc Pamięci w Krzyżowej jest skierowane do pracowników i pracowniczek miejsc pamięci, muzeów, ośrodków edukacyjnych, organizacji praw człowieka lub projektów angażujących świadków historii. Celem seminarium jest wzajemne poznawanie się, a także wymiana wiedzy i doświadczeń.

Zapraszamy do dyskusji na temat narodowych i regionalnych narracji historycznych oraz ich wpływu na postrzeganie historii XX wieku. Mamy nadzieję, że poprzez wolną wymianę poglądów między uczestnikami z różnych państw, uda nam się przyczynić do głębszego wzajemnego zrozumienia oraz pojednania w Europie.

Zakończenie rekrutacji: 9.03.2020

czytaj dalej

16-20.04. i 15-19.10.2020
Szkolenie "Creating Space: A Digital Future with Ethics in Mind". Szkolenie dla multiplikatorów w obszarze edukacji formalnej i nieformalnej

Fundacja "Krzyżowa" wraz z Fundacją Berghofa i Kreisau-Initiative e. V. organizuje niemiecko-polsko-ukraiński projekt, który jest odpowiedzią na wyraźną potrzebę działania na rzecz poszerzenia kompetencji medialnych i cyfrowych o kompetencje z obszaru etyki.

Głównym celem szkolenia jest poznanie i zdobycie odpowiedniej wiedzy na temat metod nauczania, które poprzez pracę opartą na wartościach promują świadomość wartości cyfrowych i umożliwiają młodzieży przeciwstawianie się mowie nienawiści w Internecie. Warsztaty zapoznają uczestników z zestawem metod mających na celu wzmocnienie samoświadomości młodzieży, umożliwienie autorefleksji, promowanie empatii oraz radzenie sobie z różnorodnością.

Językiem projektu jest angielski.​

Zakończenie rekrutacji: 13.03.2020

czytaj dalej

17-23.05.2020
Międzynarodowe seminarium „Pamięć, zrozumienie, przyszłość” dla uczestników z Polski, Niemiec i Bałkanów Zachodnich – Krzyżowa, Wrocław

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego zaprasza studentów i wolontariuszy z Polski i Niemiec zainteresowanych tematami pojednania, polsko-niemieckich relacji i kultury pamięci na czwartą edycję seminarium „Pamięć, zrozumienie, przyszłość”.

Projekt jest organizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski, Ambasadę Niemiec w Warszawie, Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego przy wsparciu Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu. 

Celem seminarium jest refleksja nad procesem pojednania polsko-niemieckiego, które może stanowić inspirację dla innych narodów, próbujących odnaleźć porozumienie mimo trudnej przeszłości.

Zakończenie rekrutacji: 24.04.2020

czytaj dalej

6-10.11.2020
Międzynarodowe, ekumeniczne warsztaty bibliodramatyczne "Bibliodrama. Krzyżowa. Pojednanie" 

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego wraz z Polskim Towarzystwem Bibliodramy i Niemieckim Towarzystwem Bibliodramy (Deutsche Gesellschaft für Bibliodrama) zapraszają na międzynarodowe, ekumeniczne warsztaty bibliodramatyczne.

Bibliodrama w Krzyżowej jest okazją do:
  • pierwszego lub ponownego spotkania z bibliodramą w różnorodności (praca w grupie międzynarodowej),
  • podniesienia kwalifikacji zawodowych dla nauczycieli,
  • zgłębiania tematu pojednania z różnych perspektyw, warsztatowo oraz intelektualnie.

Zapraszamy do uczestnictwa wszystkie osoby zainteresowane tą formą pracy z tekstem biblijnym w grupie oraz tematyką pojednania.

Zakończenie rekrutacji: 30.09.2020​

czytaj dalej

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
Krzyżowa 7, 58-112 Grodziszcze
tel: +48 74 85 00 300, fax: +48 74 85 00 305
Wypisz się z newslettera
{modify}Zmień swoją subskrypcję{/modify}

Email built with AcyMailing

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.