„nic nie jest dane raz na zawsze”
(abp Alfons Nossol, celebrans Mszy Pojednania w 1989 r.)
W dniach 15-17 listopada 2024 r. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego wraz ze współorganizatorami: Powiatem Świdnickim, Gminą Świdnica, Grupą Kopernika oraz Fundacja Konrada Adenauera w Polsce organizuje obchody jubileuszu 35. rocznicy Mszy Pojednania.
To wyjątkowe wydarzenie, objęte patronatem Pełnomocników Rządów ds. Stosunków Polsko-Niemieckich, Dietmara Nietana i prof. Krzysztofa Ruchniewicza, będzie nie tylko okazją do refleksji nad przeszłością, ale także do podjęcia działań na rzecz przyszłości naszych dwóch narodów. W obliczu współczesnych wyzwań, takich jak wojna na wschodzie, kryzys demokracji, czy rosnący eurosceptycyzm, potrzebujemy nowej energii do zacieśniania polsko-niemieckiej współpracy.
Nabożeństwo ekumeniczne - 16.11.2024 r., godz. 12:00 w Krzyżowej
Centralnym punktem obchodów będzie nabożeństwo ekumeniczne, które odbędzie się w sobotę, 16 listopada 2024 r. o godzinie 12:00 w Krzyżowej. Nabożeństwo poprowadzą biskupi Kościoła katolickiego i ewangelickiego z Polski i Niemiec.
Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy pragną wspólnie z nami uczcić tą wyjątkową rocznicę i wziąć udział w sobotę w nabożeństwie ekumenicznym oraz w programie towarzyszącym.
Program: Sobota (16.11.2024 r.)
12:00 – nabożeństwo ekumeniczne
13:15 – przemówienia przedstawicieli rządów RP i RFN: wiceministra Henryka Mościska-Dendys, ministra Klara Geywitz
14:00 – obiad
15:30 – Jak wspólnie kształtować dobre relacje polsko-niemieckie?
Dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych, szkół, domów spotkań młodzieży.
17:00 – Podsumowanie i komentarz: Pełnomocnicy rządów: prof. Krzysztof Ruchniewicz i Dietmar Nietan
O Mszy Pojednania
Msza Pojednania jest jednym z najważniejszych wydarzeń, z jakimi kojarzona jest Krzyżowa. Odbyła się ona 12 listopada 1989 r. na dziedzińcu dzisiejszej Fundacji „Krzyżowa”. W mszy uczestniczyły głowy dwóch państw – Polski i Niemiec – premier Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz Helmut Kohl, którzy podczas przekazywania sobie znaku pokoju uścisnęli się w wymownym geście, uwiecznionym na fotografiach jako symbol pojednania polsko-niemieckiego.
To wydarzenie stało się ważnym krokiem na drodze budowania przyjaznych relacji polsko-niemieckich, a także powstania Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.