W dniach 11-16 listopada 2024 r. do Krzyżowej ponownie przyjechali wieloletni goście: studentki i studenci germanistyki z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie, a także uczniowie szkół zawodowych Hannah Arendt w Hanowerze. Tradycyjnym tematem spotkania była „Migracja - ruchy migracyjne w Europie”, a uczestnicy uczyli się, dyskutowali i wymieniali się pomysłami w małych międzynarodowych grupach podczas warsztatów na temat historii migracji ich własnych rodzin, historii migracji rodziny von Moltke i regionalnej historii migracji Dolnego Śląska po 1945 roku, a także obecnej sytuacji w krajach uczestniczek i uczestników, w Niemczech, Polsce i Ukrainie.
Tym razem szczególną cechą było to, że 35. rocznica mszy pojednania z 1989 r. miała miejsce w tym samym tygodniu - więc młodzi ludzie przygotowali się również do udziału w stołach roboczych podczas konferencji rocznicowej w piątek (15 listopada), aby wnieść swój punkt widzenia na stosunki polsko-niemieckie. Jednocześnie piątek był również punktem kulminacyjnym spotkania, ponieważ 10 seniorów z Kawiarenki Międzykulturowej Świdnica przyjechało do Krzyżowej na wymianę z młodymi ludźmi. W małych mieszanych grupach odbywały się bardzo poruszające rozmowy, a polscy i ukraińscy uczestnicy odgrywali ważną rolę jako tłumacze dla innych i tłumaczyli rozmowę na język niemiecki.
Oczywiście tydzień obejmował również wspólną wycieczkę do Wrocławia, ze zwiedzaniem historycznego centrum Zajezdni, a także wspólnie spędzone wieczory międzynarodowe. Ostatecznie uczestnicy zabrali ze sobą do domu wiele cennych wrażeń.
Finansowanie projektu: Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu
Zarządzanie projektem: Sarah Schumayer, Ioan Bengel