W swojej już 11. edycji festiwal Krzyżowa-Music zaprezentuje na Dolnym Śląsku ponownie koncerty kameralne na najwyższym poziomie, tworząc programowy muzyczny most z Zachodu na Wschód – z miastami takimi jak Wiedeń, Berlin, Wrocław, Kraków i Warszawa. W dniach od 26 sierpnia do 7 września 2025 roku odbędzie się łącznie jedenaście koncertów i dwa sympozja. Międzynarodowo uznani muzycy skupią się szczególnie na twórczości polskich kompozytorów oraz oddadzą hołd jubilatom: Ravelowi z Paryża i Szostakowiczowi z Moskwy. Po raz pierwszy bilety będą dostępne w sprzedaży przed koncertami – od 20.06.2025.
Po jubileuszowym sezonie 2024 Krzyżowa-Music rozpocznie nową dekadę w dniach od 26.08 do 7.09.2025, nadal pod kierownictwem artystycznym skrzypaczki Viviane Hagner i ponownie z udziałem wybitnych muzyków. Doświadczeni artyści sceny międzynarodowej wspólnie z młodymi, utalentowanymi muzykami przygotują 40 dzieł repertuaru klasycznego i współczesnego. Wśród nich znajdą się polscy artyści: Gustaw Bafeltowski (wiolonczela), Adam Golka (fortepian), Zofia Neugebauer (flet) oraz Piotr Szumieł (altówka) jako Senior.
Wśród pozostałych Seniorów znajdą się: Reto Bieri (klarnet), Volker Jacobsen (altówka), Gilbert Kalish (fortepian), Mihaela Martin (skrzypce), Frans Helmerson (wiolonczela), Sibylle Mahni (róg) oraz Raphael Wallfisch (wiolonczela), którzy będą współpracować z Juniorami i Mentorami – młodymi muzykami mającymi już intensywne doświadczenie w Krzyżowej – takimi jak Alexey Stadler (wiolonczela), Yannick Rafalimanana (fortepian) czy Amadeus Wiesensee (fortepian).
Tegorocznym kompozytorem-rezydentem będzie Australijczyk Brett Dean, który zaprezentuje swoje dzieła i wystąpi również jako Senior na altówce.
Wymiana doświadczeń, inspiracje i pasja do odkrywania nowego – to napędza nasz festiwal o warsztatowym chatakterze. Próby w Krzyżowej także w tym roku będą otwarte dla publiczności. Owocem tych intensywnych prób będą koncerty w Krzyżowej, Wrocławiu, Szczawnie-Zdroju oraz w Kościołach Pokoju w Świdnicy i Jaworze. Jak w latach poprzednich, odbędą się dwa sympozja, które – z okazji 80. rocznicy zakończenia wojny – poświęcone będą zmianom kulturowym i artystycznym wynikającym z przesunięć granic w Europie XX wieku.
W centrum repertuaru znajdą się polscy kompozytorzy: Krzysztof Penderecki, Karol Szymanowski, Mieczysław Karłowicz oraz Grażyna Bacewicz. Szczególną uwagę poświęcono także jubilatom Maurice’owi Ravelowi i Dmitrijowi Szostakowiczowi oraz tatarskiej kompozytorce Sofii Gubajdulinie. Na scenie zabrzmią zarówno cenione kompozycje Bacha, Korngolda, Beethovena, Kreislera, Haydna, Schönberga, Brucha i Czajkowskiego, jak i rzadziej wykonywane utwory.
Bilety będzie można zamawiać od 14.06.2025 na stronie:
https://pl.krzyzowa-music.eu/summerconcerts (z opcją „print-at-home”).
Ceny biletów: 50,00 zł (30,00 zł ulgowy).
Bilety na koncert w sobotę 30 sierpnia w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu dostępne są osobno na stronie: www.nfm.wroclaw.pl
Czytaj więcej: Krzyżowa-Music rozpoczyna przedsprzedaż biletów!
Sieć współpracy międzynarodowej rozwija się dzięki Krzyżowej. Niedawno mogliśmy tego ponownie doświadczyć dzięki wymianie Bydgoszcz-Rendsburg-Tarnopol: długoletni polsko-niemiecki duet szkolny poznał zainteresowaną szkołę z Ukrainy podczas trójstronnego seminarium „Z dwóch zrób trzy” w Krzyżowej pod koniec 2023 roku, dzięki któremu można było rozpocząć trójstronną wymianę szkolną. Od 9 do 13 czerwca 2025 r. uczniowie mieli okazję poszerzyć w Krzyżowej swoją perspektywę na inne narody i kultury, poruszyć tematy związane z naszą wspólną przyszłością i pokonać swoje bariery. W ten sposób mogli przyczynić się do rozwoju współpracy transgranicznej między ludnością cywilną Niemiec, Polski i Ukrainy.
Z ogromną radością i dumą informujemy, że Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego została wyróżniona prestiżową Nagrodą Prezydenta Wrocławia!
Nagrodę, w imieniu całej Fundacji, odebrała nasza Dyrektor Zarządzająca i Członkini Zarządu, Dorota Krajdocha, z rąk Prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka.
To wyróżnienie jest wyrazem uznania dla naszego wieloletniego i niezłomnego zaangażowania w dialog, pojednanie i edukację. Od 1990 roku Fundacja „Krzyżowa” wspiera otwartość, gotowość do pojednania między narodami, promuje wartości demokratyczne oraz buduje społeczeństwo obywatelskie w duchu tolerancji i współpracy. Jesteśmy dumni, że nasze działania na rzecz tworzenia mostów porozumienia zostały docenione.
Dziękujemy Prezydentowi Jackowi Sutrykowi oraz Radzie Miejskiej Wrocławia za to niezwykłe wyróżnienie i za wiarę w naszą misję.
Czytaj więcej: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego z Nagrodą Prezydenta Wrocławia!
Rzeszów–Berlin, 18–22.05.2025
Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży poświęcone tematowi oporu w czasie II wojny światowej oraz nauce międzykulturowej.
Co oznacza, podczas wydarzenia w Niemczech w 1936 roku, podczas wizyty „Führera”, stać wyprostowanym z założonymi rękami, gdy wszyscy inni wykonują salut hitlerowski? Czy to jest opór? Na to ostatnie pytanie wszyscy niemieccy i polscy uczniowie odpowiedzieli bez wahania: tak.
Na początku warsztatu historycznego, który odbył się w środę 21 maja, uczniowie z Rzeszowa i Berlina zajęli się słynnym zdjęciem z hamburskiej stoczni. Według badań historycznych przedstawia ono najprawdopodobniej robotnika stoczniowego Augusta Landmessera, który poprzez swoją postawę wyraził sprzeciw wobec nazistowskiego reżimu.