Tytuł projektu: W SIECI KONTAKTÓW. Rozwój potencjału PES do realizacji działań na rzecz osób starszych
Projekt pn. „W SIECI KONTAKTÓW. Rozwój potencjału PES do realizacji działań na rzecz osób starszych”, realizowany przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, otrzymał dofinansowanie w ramach programu „ODPORNOŚĆ ORAZ ROZWÓJ EKONOMII SPOŁECZNEJ I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI SPOŁECZNEJ” na lata 2022-2025. |
W projekcie "W SIECI KONTAKTÓW. Rozwój potencjału PES do realizacji działań na rzecz osób starszych" wkroczyliśmy w decydującą fazę: Opisany i przekazany został do przelewu rachunek za zakup busa elektrycznego, który już niedługo trafi do Krzyżowej i będzie mógł zacząć służyć naszym gościom. Rzeczywistość, która do niedawna była jeszcze tylko opisem w projekcie, zaczyna się materializować.
Україномовна версія нижче
Z radością informujemy, że od teraz w Fundacji “Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego dostępne są przewodniki po Krzyżowej także w języku ukraińskim! Dzięki temu każdy zainteresowany ma szansę jeszcze lepiej poznać to niezwykłe miejsce oraz zrozumieć jego kluczową rolę w procesie pojednania między Polską a Niemcami.
Przewodnik jest dostępny na recepcji w budynku Obora. Zapraszamy także do skorzystania z możliwości spaceru po naszym wyjątkowym miejscu z przewodnikiem. Wycieczki odbywają się w języku polskim, niemieckim, angielskim oraz ukraińskim – po wcześniejszym umówieniu.
Tłumaczenie i druk przewodnika został zrealizowany dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), a jego organizacyjne aspekty były koordynowane w ramach projektu „Likhtar”.
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Kazimierza Czaplińskiego (ur. 16 kwietnia 1926 w Puławach), wybitnego inżyniera budownictwa, profesora zwyczajnego Politechniki Wrocławskiej, wieloletniego prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu (1966-1984), a także działacza Arcybiskupiej Rady Społecznej i Arcybiskupiego Komitetu Charytatywnego, współzałożyciela Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, członka Rady Honorowej naszej Fundacji.
List Biskupów Polskich „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” z 1965 r. stał się przełomem w działalności środowiska katolików świeckich we Wrocławiu i torował drogę do współpracy z Niemcami. Kazimierz Czapliński liczył się do tego grona i wraz z żoną Wandą od początku aktywnie uczestniczył w tych kontaktach, chociażby przy wizytach delegacji Bensberger Kreis z zachodnich Niemiec czy na spotkaniach „Polen-Seminar” w Magdeburgu, później t.zw. seminaria Anny Morawskiej. Z tej aktywności na rzecz pojednania polsko-niemieckiego wynikało wiodąca rola wrocławskiego Klubu Inteligencji Katolickiej przy utworzeniu po 1989 r. polskiej Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Kazimierz Czapliński miał istotny wkład w utworzenie Międzynarodowego Domu Spotkań w Krzyżowej, miejscu byłego majątku rodziny von Moltke, a w 1989 roku podupadłe pałac i folwark pod administracją PGR. Dom rodzinny Czaplińskich we Wrocławiu stał się otwarty dla wielu gości związanych z międzynarodową inicjatywą na rzecz Krzyżowej, w tym Freyi von Moltke.
Kontakty międzynarodowe i fach inżyniera budowlanego prof. Czasplińskiego przyczyniły się zwłaszcza w pierwszych latach inwestycji do rewitalizacji całego kompleksu pałacowego. Działał społecznie w komisji budowlanej przy Radzie Fundacji.
Przez wiele lat zbudował i wzmocnił kontakty z niemiecką Fundacją „Międzynarodowe Centrum Spotkań St. Marienthal” w Ostritz (Saksonia) w roli polskiego przedstawiciela jej Rady Programowej.
Czytaj więcej: Pożegnanie śp. prof. Kazimierza Czaplińskiego
Końcówka roku 2024 była dla nas niezwykle inspirująca i twórcza. W ramach projektu „Ogrody przy Szkołach" przeprowadziliśmy serię spotkań z rodzicami, edukatorami, nauczycielami, a także młodymi ludźmi w wieku szkolnym, dzieląc się doświadczeniem w edukacji o żywności. Okazuje się, że nauka przez doświadczenie wspaniale się sprawdza, by uwrażliwiać w temacie żywności i przełożenia naszych codziennych wyborów konsumenckich na los naszej planety.
Od rozmów przeszliśmy także do działania i tu podjęliśmy wyzwanie zaplanowania ogrodów edukacyjnych przy szkołach, w których to młodzi ludzie biorą odpowiedzialność za ich planowanie, kreowanie i opiekę. Warsztaty pt. „od koncepcji do projektu” umożliwiły wspólną pracę uczniom, nauczycielom i rodzicom.
Czytaj więcej: Od rozmowy do ogrodu: wspólnie tworzymy zrównoważoną przyszłość