Z ogromną radością i dumą informujemy, że Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego została wyróżniona prestiżową Nagrodą Prezydenta Wrocławia!
Nagrodę, w imieniu całej Fundacji, odebrała nasza Dyrektor Zarządzająca i Członkini Zarządu, Dorota Krajdocha, z rąk Prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka.
To wyróżnienie jest wyrazem uznania dla naszego wieloletniego i niezłomnego zaangażowania w dialog, pojednanie i edukację. Od 1990 roku Fundacja „Krzyżowa” wspiera otwartość, gotowość do pojednania między narodami, promuje wartości demokratyczne oraz buduje społeczeństwo obywatelskie w duchu tolerancji i współpracy. Jesteśmy dumni, że nasze działania na rzecz tworzenia mostów porozumienia zostały docenione.
Dziękujemy Prezydentowi Jackowi Sutrykowi oraz Radzie Miejskiej Wrocławia za to niezwykłe wyróżnienie i za wiarę w naszą misję.
Czytaj więcej: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego z Nagrodą Prezydenta Wrocławia!
Rzeszów–Berlin, 18–22.05.2025
Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży poświęcone tematowi oporu w czasie II wojny światowej oraz nauce międzykulturowej.
Co oznacza, podczas wydarzenia w Niemczech w 1936 roku, podczas wizyty „Führera”, stać wyprostowanym z założonymi rękami, gdy wszyscy inni wykonują salut hitlerowski? Czy to jest opór? Na to ostatnie pytanie wszyscy niemieccy i polscy uczniowie odpowiedzieli bez wahania: tak.
Na początku warsztatu historycznego, który odbył się w środę 21 maja, uczniowie z Rzeszowa i Berlina zajęli się słynnym zdjęciem z hamburskiej stoczni. Według badań historycznych przedstawia ono najprawdopodobniej robotnika stoczniowego Augusta Landmessera, który poprzez swoją postawę wyraził sprzeciw wobec nazistowskiego reżimu.
W dniach od 9 do 13 czerwca 2025 roku w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej odbyła się polsko niemiecka wymiana szkolna z udziałem 26 uczniów z Wrocławia i Drezna w wieku 10, 11 lat.
Wymiana miała charakter integracyjny, edukacyjny i kulturowy. Program obejmował różnorodne działania mające na celu wzajemne poznanie się młodzieży, rozwój umiejętności współpracy oraz budowanie dialogu międzykulturowego. Uczniowie uczestniczyli w animacjach językowych, grach integracyjnych, warsztatach kreatywnych oraz wspólnym zwiedzaniu terenu byłego majątku Kreisau, dziś miejsca pamięci i edukacji. Ważnym punktem programu była także wycieczka do Kościoła Pokoju w Świdnicy, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Czytaj więcej: Polsko-niemiecka wymiana szkolna Wrocław-Drezno